Francúzi sú jasnými favoritmi semifinále Davisovho pohára, Austrálčania kandidátmi na výhru

Davisov pohár 2017
Francúzski tenisti zľava: Nicolas Mahut, Pierre Hugues Herbert, Lucas Pouille, Jo-Wilfried Tsonga a kapitán Yannick Noah. 14. september 2017 Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 14. septembra (WebNoviny.sk) – Tenisti Francúzska sú doma proti výrazne oslabeným Srbom jasnými favoritmi tohtotýždňového semifinále svetovej skupiny Davisovho pohára 2017 reprezentačných družstiev mužov.

Austrálčanom papierovo patrí miernejšia preferencia v súbežnom dueli u Belgičanov. V oboch prípadoch sa 15. – 17. septembra bude hrať na antuke – v Lille pod holým nebom na účelovo upravenom futbalovom Stade Pierre Mauroy, pri nepriazni počasia môžu zatiahnuť strechu.

V predmetnej aréne sa konalo finále MS tímov ITF 2014, v ktorom Francúzi podľahli Švajčiarom 1:3. V približne 100 km vzdialenom Bruseli bude dejiskom hala Palais 12.

Finále o „šalátovú misu“ príde na rad 24. – 26. novembra a zatiaľ platia takéto možné kombinácie aj s vyznačením hostiteľskej krajiny: Francúzsko – Belgicko, Srbsko – Belgicko, Austrália – Francúzsko a Austrália – Srbsko. Najlepšie teda na tom sú Austrálčania, najhoršie Belgičania.

Djokovič Srbom nepomôže

Srbi vyrukujú bez Novaka Djokoviča, Viktora Troického aj Janka Tipsareviča. V kádri okrem hrajúceho kapitána Nenada Zimonjiča sú Dušan Lajovič, Laslo Djere a Filip Krajinovič.

Absencia nedávneho lídra singlového renkingu ATP Djokoviča bola známa dávnejšie, keďže pre problémy s lakťom dominantnej pravej ruky predčasne ukončil svoju sezónu. Troicki a Tipsarevič sa spolu s ním a Zimonjičom podieľali na celkovom triumfe Srbska v Davis Cupe 2010.

Srbi vtedy vo finále v Belehrade zdolali práve Francúzov 3:2. Šéf realizačného štábu Francúzov Yannick Noah teraz dal dôveru štvorici Jo-Wilfried Tsonga, Lucas Pouille, Pierre-Hugues Herbert a Nicolas Mahut.

Vydarený rok pre Francúzov

Francúzi pod taktovkou Noaha, daviscupového šampióna 1991 a 1996, zažívajú vydarený rok: v osemfinále neprehrali ani jeden tzv. živý zápas, takže vždy rozhodli už pred nedeľou – bolo v Japonsku a na vlastnej pôde proti Britom. „Galský kohút“ celkovo triumfoval 9-krát, na zaokrúhlenie čaká už 16 rokov.

Srbsko od spomenutého celkového víťazstva zo sezóny 2010 neuspelo vo finále edície 2013. V štatistike proti Francúzsku vedie 5:4, ale iba jeden duel bol v ére jeho samostatnosti – ten rozhodujúci spred siedmich rokov.

Finalista Australian Open 2008 Tsonga je proti debutantovi v DP Djeremu na prahu posunu z desiateho na deviate miesto medzi Francúzmi v tejto súťaži vo dvojhre: 19. úspechom by sa odpútal od Cédrica Piolina a pridal k legendárnemu Jeanovi Borotrovi. Vedie Pierre Darmon (44).

Belgičania dúfajú v druhé finále

Belgický kapitán Johan van Herck ide do boja s kvartetom David Goffin, Steve Darcis, Ruben Bemelmans a Arthur de Greef. Kormidelník „protinožcov“ Lleyton Hewitt nahlásil štvoricu Nick Kyrgios, Jordan Thompson, John Millman a John Peers. Už pri oznamovaní oficiálnych predbežných nominácií chýbal Bernard Tomic, napokon ubudol aj Thanasi Kokkinakis.

Nenápadní, ale zomknutí a účinní Belgičania dúfajú v druhé finále za tri sezóny. Ako jediní zo semifinalistov ešte nemajú trofej v zbierke, zatiaľ čo Austrálčania s 28 úspechmi figurujú na druhej priečke v historickom poradí za Američanmi (32).

O primát si naposledy zahrali v roku 2003, na antuke budú premiérovo od ročníka 2014, keď prehrali vo Francúzsku. Vzájomka je 2:2, pričom v oboch čerstvejších konfrontáciách malo navrch Belgicko (Liége 2007, Cairns 2010).

Líder Belgičanov Goffin zabodoval v 13 z ostatných 14 dvojhier v Davis Cupe, prekonal ho akurát Brit Andy Murray vo finále 2015. Celkovo má singlovú štatistiku 17:3, vo štvorhre stojí 0:3. Prvý muž „protinožcov“ Kyrgios sa v ostatných štyroch zápasoch v DP vždy presadil bez odovzdania čo i len setu a celková má štatistiku 7:4.

V Aegon aréne bojujú Slováci o zotrvanie

Slováci sa v tomto asociačnom termíne stretnú v Bratislave na antuke pod odtiahnutou strechou Aegon arény NTC s Poliakmi v rozhodujúcom 2. kole play-off o zotrvanie v I. skupine euroafrickej zóny DP.

Na programe bude aj osem zápasov play-off o svetovú skupinu 2018, a to Kazachstan – Argentína (Astana), Kolumbia – Chorvátsko (Bogota), Švajčiarsko – Bielorusko (Biel), Holandsko – Česko (Haag), Portugalsko – Nemecko (Lisabon – Oeiras), Japonsko – Brazília (Osaka), Maďarsko – Rusko (Budapešť) a Kanada – India (Edmonton).

Davisov pohár – semifinále svetovej skupiny

BELGICKO – AUSTRÁLIA
(Brusel, Palais 12, antuka v hale)

Piatok (14.00 h):
David Goffin – John Millman
Steve Darcis – Nick Kyrgios

Sobota (15.00 h):
Ruben Bemelmans, Arthur de Greef – John Peers, Jordan Thompson

Nedeľa (14.00 h):
David Goffin – Nick Kyrgios
Arthur de Greef – John Millman

Kádre:
Belgicko: David Goffin, Steve Darcis, Ruben Bemelmans, Arthur de Greef, kapitán: Johan van Herck
Austrália: Nick Kyrgios, Jordan Thompson, John Millman, John Peers, kapitán: Lleyton Hewitt

FRANCÚZSKO – SRBSKO
(Lille, Stade Pierre Mauroy, antuka vonku)

Piatok (13.00 h):
Lucas Pouille – Dušan Lajovič
Jo-Wilfried Tsonga – Laslo Djere

Sobota (14.00 h):
Pierre-Hugues Herbert, Nicolas Mahut – Filip Krajinovič, Nenad Zimonjič

Nedeľa (13.00 h):
Jo-Wilfried Tsonga – Dušan Lajovič
Lucas Pouille – Laslo Djere

Kádre:
Francúzsko: Jo-Wilfried Tsonga, Lucas Pouille, Pierre-Hugues Herbert, Nicolas Mahut, kapitán: Yannick Noah
Srbsko: Dušan Lajovič, Laslo Djere, Filip Krajinovič, hrajúci kapitán: Nenad Zimonjič

Play-off o svetovú skupinu 2018:

KAZACHSTAN – ARGENTÍNA
(Astana, National Tennis Center, tvrdý povrch GreenSet Grand Prix Cup v hale)

Piatok (8.00 h):
Michail Kukuškin – Guido Pella
Dmitrij Popko – Diego Schwartzman

Sobota (10.00 h):
Michail Kukuškin, Oleksandr Nedoviesov – Máximo González, Andrés Molteni

Nedeľa (10.00 h):
Michail Kukuškin – Diego Schwartzman
Dmitrij Popko – Guido Pella

Kádre:
Kazachstan: Michail Kukuškin, Dmitrij Popko, Oleksandr Nedoviesov, Timur Chabibulin, kapitán: Dias Doskarajev
Argentína: Diego Schwartzman, Guido Pella, Máximo González, Andrés Molteni, kapitán: Daniel Orsanic

KOLUMBIA – CHORVÁTSKO
(Bogota, Plaza de Toros La Santamaría, antuka vonku)

Kolumbia
: Santiago Giraldo, Alejandro González, Juan Sebastián Cabal, Robert Farah, kapitán: Pablo González
Chorvátsko: Marin Čilič, Viktor Galovič, Franko Škugor, Nikola Mektič, kapitán: Željko Krajan
Pozn.: Žreb programu sa ešte neuskutočnil.

ŠVAJČIARSKO – BIELORUSKO
(Biel, Swiss Tennis Arena, tvrdý povrch Rebound Ace v hale)

Piatok (13.00 h):
Henri Laaksonen – Jaroslav Šilo
Marco Chiudinelli – Dmitrij Žirmont

Sobota (13.00 h):
Adrian Bodmer, Luca Margaroli – Max Mirnyj, Andrej Vasilevskij

Nedeľa (13.00 h):
Henri Laaksonen – Dmitrij Žirmont
Marco Chiudinelli – Jaroslav Šilo

Kádre:
Švajčiarsko: Henri Laaksonen, Marco Chiudinelli, Adrian Bodmer, Luca Margaroli, kapitán: Severin Lüthi
Bielorusko: Dmitrij Žirmont, Jaroslav Šilo, Andrej Vasilevskij, Max Mirnyj, kapitán: Vladimir Volčkov

HOLANDSKO – ČESKO
(Haag, Sportcampus Zuiderpark, antuka v hale)

Piatok (14.00 h):
Thiemo de Bakker – Jiří Veselý
Robin Haase – Lukáš Rosol

Sobota (13.00 h):
Tallon Griekspoor, Matwé Middelkoop – Adam Pavlásek, Roman Jebavý

Nedeľa (12.00 h):
Robin Haase – Jiří Veselý
Thiemo de Bakker – Lukáš Rosol

Kádre:
Holandsko: Robin Haase, Tallon Griekspoor, Thiemo de Bakker, Matwé Middelkoop, kapitán: Paul Haarhuis
Česko: Jiří Veselý, Adam Pavlásek, Lukáš Rosol, Roman Jebavý, kapitán: Jaroslav Navrátil

PORTUGALSKO – NEMECKO
(Lisabon – Oeiras, Centro de Tenis do Jamor, antuka vonku)

Piatok (11.00 h):
Joao Sousa – Cedrik-Marcel Stebe
Pedro Sousa – Jan-Lennard Struff

Sobota (14.30 h):
Gastao Elias, Joao Sousa – Yannick Hanfmann, Tim Pütz

Nedeľa (11.00 h):
Joao Sousa – Jan-Lennard Struff
Pedro Sousa – Cedrik-Marcel Stebe

Kádre:
Portugalsko: Joao Sousa, Pedro Sousa, Gastao Elias, Joao Domingues, kapitán: Nuno Marques
Nemecko: Jan-Lennard Struff, Cedrik-Marcel Stebe, Yannick Hanfmann, Tim Pütz, kapitán: Michael Kohlmann

JAPONSKO – BRAZÍLIA
(Osaka, Ucubo Tennis Center, tvrdý povrch DecoTurf vonku)

Piatok (4.00 h):
Juiči Sugita – Guilherme Clezar
Go Soeda – Thiago Monteiro

Sobota (4.00 h):
Ben McLachlan, Jasutaka Učijama – Marcelo Melo, Bruno Soares

Nedeľa (4.00 h):
Juiči Sugita – Thiago Monteiro
Go Soeda – Guilherme Clezar

Kádre:
Japonsko: Juiči Sugita, Go Soeda, Jasutaka Učijama, Ben McLachlan, kapitán: Satoši Iwabuči
Brazília: Thiago Monteiro, Guilherme Clezar, Marcelo Melo, Bruno Soares, kapitán: Joao Zwetsch

MAĎARSKO – RUSKO
(Budapešť, Kopaszi gát, antuka vonku)

Piatok (16.00 h):
Márton Fucsovics – Andrej Rubľov
Attila Balázs – Karen Chačanov

Sobota (14.00 h):
Attila Balázs, Márton Fucsovics – Konstantn Kravčuk, Daniil Medvedev

Nedeľa (14.30 h):
Márton Fucsovics – Karen Chačanov
Attila Balázs – Andrej Rubľov

Kádre:

Maďarsko: Márton Fucsovics, Attila Balázs, Gábor Borsos, Zsombor Piros, kapitán: Gábor Köves
Rusko: Karen Chačanov, Andrej Rubľov, Daniil Medvedev, Konstantin Kravčuk, kapitán: Šamiľ Tarpiščev

KANADA – INDIA
(Edmonton, Northlands Coliseum, tvrdý povrch Premier v hale)
Kanada: Denis Shapovalov, Vasek Pospisil, Brayden Schnur, Daniel Nestor, kapitán: Martin Laurendeau
India: Juki Bhambri, Ramkumar Ramanthan, Saketh Myneni, Rohan Bopanna, kapitán: Maheš Bhupáthí

Pozn.: Žreb programu sa ešte neuskutočnil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andy MurrayBernard TomicBruno SoaresDaniel NestorDaniil MedvedevDavid GoffinDenis ShapovalovDiego SchwartzmanDušan LajovičJo-Wilfried TsongaJoao SousaJohn MillmanLleyton HewittLucas PouilleLukáš RosolMaheš BhupáthíMarcelo MeloMarin ČiličMax MirnyjNenad ZimonjičNick KyrgiosNicolas MahutPierre-Hugues HerbertRobin HaaseRohan BopannaSteve Darcis