Francúzi zažalujú Belgicko, nezabránilo vraj útokom v Paríži

Paríž
Foto: SITA/AP

Brusel 23. mája (WebNoviny.sk) – Sedemnásť rodín obetí teroristických útokov z 13. novembra v Paríži chystá na belgických súdoch žalobu proti belgickému štátu. Žalujúci obviňujú Belgicko z toho, že neprijalo potrebné opatrenia na zabránenie novembrovým teroristickým útokom v Paríži, ktoré pripravili o život 130 ľudí.

Belgický denník La Derniére Heure a francúzska rozhlasová stanica RTL uviedli, že rodiny obetí koordinovaných novembrových útokov obviňujú Belgicko zo zlyhania pri sledovaní a monitorovaní bratov Salaha a Brahima Abdeslamovcov z bruselskej štvrte Molenbeek, účastníkov uvedených útokov. Podľa žalujúcej strany belgická polícia aj bezpečnostné služby mali o Abdeslamovcoch dostatok informácií na to, aby uviedli do pohotovosti všetky potrebné zložky.

Obrazom: Teroristické útoky v Paríži

Sťažnosť francúzskych rodín sa zakladá aj na výsledkoch vyšetrovania takzvaného Výboru P, stáleho úradu na kontrolu policajných zložiek v Belgicku. Výbor P vo svojej správe poukázal na nedostatky pri spravodajskom sledovaní viacerých osôb, ktoré sa podieľali na príprave alebo na samotných útokoch v Paríži.

„Aj napriek upozorneniam zo strany rôznych policajných orgánov na osoby, ktoré by mohli prejsť do ozbrojenej akcie, nikdy sa neuskutočnilo trestné stíhanie tých osôb, u ktorých bola istota, že sa zradikalizovali,“ uviedla francúzska advokátka Samia Maktoufová, zastupujúca 17 žalujúcich rodín. Podľa jej slov je výsledok laxnosti belgických úradov známy: smrť 130 nevinných ľudí. Právnička zároveň žiada od belgických úradov ubezpečenie, že sa takýto postoj zodpovedných úradov nebude opakovať.

Súdny spis bratov Abdeslamovcov bol uzavretý v apríli 2015 aj kvôli nedostatku finančných zdrojov na ich permanentné sledovanie. Podľa správy Výboru P však bolo viacero nedostatkov zo strany zodpovedných úradov, ktoré umožnili Salahovi a Brahimovi Abdeslamovcom uniknúť z ich dohľadu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom