Francúzska ľavica získala väčšinu v senáte

Paríž
Noc pod Eiffelovou vežou Foto: Jana Karaffová

PARÍŽ 25. septembra (WEBNOVINY) – Francúzska ľavicová opozícia získala po prvý raz v modernej histórii väčšinu v Senáte. Vyplýva to z výsledkov volieb do hornej komory parlamentu, ktoré sa konali v nedeľu.

Francúzi volili 170 senátorov do 348-členného Senátu. Ľavičiari získali vo voľbách najmenej 23 kresiel potrebných na získanie väčšiny. Znamená to, že ľavicové strany budú schopné zvoliť predsedu nového Senátu na jeho schôdzi v sobotu na budúci týždeň.

Víťazstvo oznámil líder Socialistickej strany Jean-Pierre Bel, ktorý bude pravdepodobne novým predsedom Senátu. Ako povedal, socialisti získali kontrolu nad hornou komorou spolu s Francúzskou komunistickou stranou a Zelenými.

Výsledky volieb sú úderom pre vládnu Úniu pre ľudové hnutie prezidenta Nicolasa Sarkozyho, ktorý sa chce o sedem mesiacov opäť uchádzať o znovuzvolenie na post hlavy štátu. Pravicové strany kontrolovali Senát od založenia Piatej republiky generálom Charlom de Gaullom v roku 1958. Senátori nie sú vo Francúzsku volení priamo občanmi, ale voliteľmi pozostávajúcimi z poslancov, mestských poslancov a starostov. Volení sú na šesť rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom