Francúzska ministerka kandiduje na post starostky Paríža, môže za to aj škandál so sexuálnym videom

Starosta paríža
Francúzska ministerka zdravotníctva Agnes Buzynová zabojuje o post starostu Paríža, nahradila tak uchádzača Benjamina Griveuaxa, ktorý odstúpil pre škandál. FOTO: SITA/AP

Francúzska ministerka zdravotníctva Agnes Buzynová sa v nedeľu stala novou kandidátkou vládnej strany na funkciu parížskeho starostu. Narýchlo tak nahradila pôvodného uchádzača Benjamina Griveauxa, ktorý odstúpil z volebnej súťaže pre škandál so sexuálnym videom.

Voľba padla na Buzynovú iba po dvoch dňoch horúčkovitého hľadania vhodného kandidáta. Ministerka sa v posledných týždňoch dostala viac do popredia v súvislosti s novým smrtiacim vírusom z Číny.

Rýchle nájdenie náhrady za Griveauxa poukazuje na dôležitosť, ktorú strana prezidenta Emmanuela Macrona pripisuje získaniu tohto významného postu a tiež zahladeniu škandálu. Buzynovú v ministerskom kresle nahradí Olivier Véran, ktorý je poslancom a lekárom rovnako ako jeho predchodkyňa.

Voľby budúceho šéfa alebo šéfky parížskej radnice sa uskutočnia v marci. Súčasná starostka Paríža Anne Hidalgová sa v nich uchádza o znovuzvolenie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Agnes BuzynováAnne HidalgoEmmanuel MacronOlivier Véran