Francúzska socialistická vláda bojuje so znižovaním dotácií

Francúzsko
Foto: SITA/AP

PARÍŽ 14. júna (WEBNOVINY) – Vládny audit dotácií, ktoré Francúzsko poskytuje rôznym podnikateľom a firmám, žiada v priebehu najbližších dvoch rokov úsporu až 3 mld. eur. Vo štvrtok o tom informoval francúzsky denník Les Echos.

Paríž o audit dotácií požiadal vo februári v nádeji, že nájde spôsob, ako dotácie znížiť o 2 mld. eur, a to ušetrením 1 mld. eur v roku 2014 aj 2015.

Audit však odporúča zájsť ešte ďalej a poskytuje dlhý zoznam dotácií a daňových úľav, ktoré sú podľa neho zrelé na zredukovanie, píše denník Les Echos.

Správa špecifikuje predovšetkým poskytovanie verejných financií pre trafiky a obchody s tabakom, obchodné komory a znížené sadzby na pohonné látky pre taxikárov, poľnohospodárov a prevádzkovateľov cestnej nákladnej dopravy.

Socialistická vláda prezidenta Francoisa Hollandea bojuje s požiadavkou znížiť štátne výdavky a zároveň nezvyšovať tlak na spoločnosti a domácnosti v situácii, keď sa hospodársky rast v druhej najväčšej ekonomike Európy takmer zastavil.

Rôzne štátne dotácie tvoria pre verejné financie značnú záťaž, keďže ročne stoja viac než 100 mld. eur, čo je približne 5 % hrubého domáceho produktu Francúzska. Financie pritom k prijímateľom tečú cez približne 6 000 organizácií a Paríž tvrdí, že obrovské sumy sa premrhávajú práve pre komplexnosť celého systému.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe François HollandeFrancois Hollande