Francúzsko je v najvyššej pohotovosti, hrozia ďalšie útoky

Foto: SITA/AP

Paríž 27. júna (WEBNOVINY) – Po piatkovom útoku podozrivého islamistu na plynáreň v mestečku Saint-Quentin-Fallavier neďaleko Lyonu zasadol v sobotu vo Francúzsku bezpečnostný kabinet.

Zúčastnili sa na ňom ministri vnútra a zahraničných vecí, Bernarda Cazeneuva a Laurenta Fabiusa a premiéra Manuela Vallsa, ktorý v piatok prerušil svoju návštevu Južnej Ameriky a vrátil sa do vlasti. Zasadnutie zvolal prezident Francois Hollande, ktorý v piatok súčasne vyhlásil na tri dni najvyššiu protiteroristickú pohotovosť. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Obrazom: Islamista zabíjal pri Lyone, po výbuchu našli bezhlavé telo

Hollande nariadil posilnenie bezpečnosti v 158 priemyselných zariadeniach administratívneho regiónu Rhône-Alpes, kde pracujú s rizikovými materiálmi. Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve povedal v piatok večer vo vysielaní televíznej stanice RF1, že je veľké riziko ďalších teroristických útokov.

Terorizmus sa podľa jeho slov šíri prostredníctvom internetu a je podporovaný „extrémne dobre vypracovanou propagandou teroristických skupín,“ citovala ho agentúra DPA.

Počas útoku v závode na výrobu priemyselných plynov americkej spoločnosti Air Products & Chemicals bol zabitý 53-ročný majiteľ dopravnej spoločnosti, ktorého hlavu objavili vo vzdialenosti niekoľkých desiatok metrov od tela, na plote okolo areálu továrne, v blízkosti dvoch zástav s islamistickými nápismi v arabčine.

Z útokov je podozrivý 35-ročný otec troch detí. Francúzska polícia ho vzala do väzby spolu s jeho manželkou a sestrou. Manželka ani sused nechápu, ako to mohol Yassin Salhi urobiť

VIAC SA DOČÍTATE V TOMTO ČLÁNKU –––>>> Nechápem, ako to mohol urobiť, povedala manželka teroristu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe François Hollande
Firmy a inštitúcie Islamský štát