Francúzsko nevylúči Huawei z pripravovaných 5G sietí, no Macron dá skôr prednosť európskym firmám

Emmanuel Macron, Huawei
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: SITA/AP, Koláž WBN
  • aktualizované 30. augusta, 13:55

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa vyjadril, že jeho krajina nevylučuje čínskeho výrobcu telekomunikačných zariadení Huawei zo svojich nadchádzajúcich 5G sietí, ale z bezpečnostných dôvodov uprednostňuje európskych poskytovateľov zariadení.

Preferuje Ericsson a Nokiu

Macron uviedol, že už skôr povedal čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi o tom, že preferuje také firmy, ako sú Ericsson a Nokia.

„Je normálne, že … chceme európske riešenie, vzhľadom na dôležitosť bezpečnosti našej komunikácie,“ povedal Macron novinárom.

Francúzska agentúra pre bezpečnosť informačných systémov (ANSSI) ešte minulý mesiac konštatovala, že spoločnosť Huawei Technologies nebude vo Francúzsku zakázaná, ale francúzski telekomunikační operátori, ktorí kupujú jej technológie budú môcť získať licencie len na osem rokov.

Obmedzia používanie 5G technológií

Francúzska vláda uviedla, že obmedzí používanie 5G technológií Huawei s cieľom chrániť vojenské základne, jadrové zariadenia a ďalšie citlivé miesta.

Firma Huawei je epicentrom veľkého sporu medzi Washingtonom a Pekingom v oblasti technológií a bezpečnosti. Americkí predstavitelia tvrdia, že spoločnosť Huawei predstavuje bezpečnostné riziko a lobujú v Európe a ďalších spojeneckých krajinách, aby sa vyhli jej technológiám pri modernizácii telekomunikačných sietí.

Huawei toto tvrdenie popiera. Čína sa snaží nabádať európske štáty, aby čínskym telekomunikačným a technologickým firmám garantovali prístup na ich trhy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emmanuel Macron
Firmy a inštitúcie HuaweiNokia