Francúzsko ochromil štrajk, rušia lety a zavreli Eiffelovku

Štrajk vo Francúzsku ochromil dopravu, zavreli aj Eiffelovku
Ulicami Paríža pochodovali tisíce demonštrantov s píšťalkami a odborovými symbolmi, aby podporili rôznorodé hnutie pracovníkov verejného i súkromného sektora. Foto: SITA/ AP

PARÍŽ 9. apríla (WEBNOVINY) – Parížska Eiffelova veža zostala vo štvrtok zatvorená, mnohí školáci vo Francúzsku nemali vyučovanie a leteckí dopravcovia v krajine museli zrušiť polovicu spojov v dôsledku celoštátnej vlny protestov a štrajkov.

Do štrajku sa pustili aj zdravotníci

Štrajkom leteckých dispečerov sú najviac zasiahnuté lety na krátku vzdialenosť, pričom obmedzenia pociťujú v celom Francúzsku. Letecké spoločnosti Air France a Ryanair oznámili, že škrtli stovky letov a ďalšie rušenia by mohli ešte nasledovať. SNCTA znepokojuje najmä zvýšenie veku odchodu do dôchodku pre dispečerov o dva roky na 59 rokov.

Zatiaľ čo letoví dispečeri druhý deň po sebe štrajkujú za lepšie pracovné podmienky, železničiari, zdravotníci či energetici sa zapojili do nesúvisiaceho generálneho štrajku proti reformám z dielne socialistickej vlády na čele s prezidentom Françoisom Hollandom. Ulicami Paríža pochodovali tisíce demonštrantov s píšťalkami a odborovými symbolmi, aby podporili rôznorodé hnutie pracovníkov verejného i súkromného sektora.

Zavreli aj Eiffelovku

Vplyvný odborový zväz CGT (Všeobecná konfederácia práce) na svojich internetových stránkach vymenovala 10 dôvodov, prečo by mali pracovníci štrajkovať, a to stagnáciu miezd v štátnom sektore, rozdiely v odmeňovaní mužov a žien, situáciu v štátnom zdravotníctve alebo návrh na obmedzenie ochrany pracovných miest.

Do tretieho týždňa medzitým vstúpil štrajk pracovníkov verejnoprávnej stanice Radio France protestujúcich proti rozpočtovým škrtom. Hovorkyňa prevádzkovateľa Eiffelovej veže, ktorá je najznámejšou turistickou atrakciou v Paríži, vo štvrtok oznámila, že mnohí zo zamestnancov sa pripojili k protestnému hnutiu na znak solidarity.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom