Francúzsko prijalo malé deti z rodín Islamského štátu, bojovníkov a ich manželky naďalej odmieta

Sýria, deti, Islamský štát
Deti evakuované z poslednej bašty Islamského štátu v Sýrii. Foto: ilustračné, SITA/AP

PARÍŽ 15. marca (WebNoviny.sk) – Francúzsko v piatok prijalo niekoľko malých detí z rodín Islamského štátu (IS), ktoré boli doteraz v utečeneckých táboroch na severovýchode Sýrie.

Informovalo o tom francúzske ministerstvo zahraničných vecí s tým, že ide o deti vo veku do päť rokov, ktoré vo Francúzsku dostanú adekvátnu zdravotnú a psychologickú starostlivosť.

Dospelých prijať odmieta

Dospelých francúzskych bojovníkov Islamského štátu a ich manželky Francúzsko naďalej odmieta prijať a uvádza, že ich treba súdiť v tej krajine, kde páchali zločiny, teda väčšinu z nich v Sýrii.

Krajiny, z ktorých odišli stovky ľudí bojovať po boku Islamského štátu do Sýrie a Iraku, sa teraz, po čiastočnej porážke tohto hnutia, zdráhajú prijať týchto občanov naspäť, pretože sa obávajú, že ide o stúpencov terorizmu, ktorí sú naďalej nebezpeční.

Kauza britskej tínedžerky

Najznámejším takýmto prípadom je kauza britskej tínedžerky Shamimy Begum, ktorú odmietli prijať naspäť do Británie a ktorej minulý piatok v sýrskom utečeneckom tábore zomrel syn.

Begum v nedávnom rozhovore pre britské médiá vyhlásila, že jej neprekážalo vidieť odseknuté hlavy, pretože odtínanie hláv je podľa nej „v súlade s islamom„.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Shamima Begum
Firmy a inštitúcie Islamský štát