Francúzsko rieši záhadné prelety nad jadrovými elektrárňami

Francúzsko
Foto: SITA/ AP

PARÍŽ 3. novembra (WEBNOVINY) – Francúzska vláda sa v poslednom období zaoberá hláseniami o nepovolených preletoch ponad jadrové elektrárne v krajine malými bezposádkovými lietadlami, pričom podľa nemenovaného zdroja od 1. októbra zaznamenala približne 15 takýto prípadov.

Ministerka životného prostredia Ségolene Royalová v nedeľu povedala pre viaceré médiá, že vyšetrovatelia zatiaľ nedokázali určiť, kto by mohol za preletmi stáť, zatiaľ čo iní predstavitelia sa nechcú k záležitosti vyjadrovať. Generálny sekretariát vlády pre obranu a národnú bezpečnosť známy pod skratkou SGDSN v pondelok vydal vyhlásenie, podľa ktorého takzvané drony prelietavajú „opakovane a súbežne nad určitými jadrovými objektmi“, čo považuje za „organizovanú provokáciu s cieľom narušiť systém sledovania a ochrany“.

Z jadrových blokov pochádzajú vo Francúzsku viac ako dve tretiny vyrobenej elektriny, čo je najvyšší podiel na svete. Tamojšie úrady ubezpečujú, že jadrové zariadenia v krajine sú dostatočne odolné voči rôznym hrozbám vrátane bezposádkových lietadiel.

Vládny sekretariát uvádza, že v prípade každého preletu sa otvára samostatné konanie, v ktorom narušiteľovi hrozí pokuta do výšky 75-tisíc eur a ročný pobyt vo väzení. Medzinárodná ochranárska organizácia Greenpeace, ktorej aktivisti v minulosti vnikali do francúzskych jadrových elektrární s cieľom poukázať na ich zraniteľnosť, popiera akýkoľvek podiel na posledných udalostiach.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom