Francúzsky minister kritizuje NATO za operáciu v Líbyi

Libya
Foto: SITA/AP

PARÍŽ 8. augusta (WEBNOVINY) – Severoatlantická aliancia (NATO) podcenila silu režimu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího a jeho schopnosť odolávať tlaku povstalcov.

Myslí si to francúzsky minister zahraničných vecí Alain Juppé, ktorý sa tak vyjadril pre tamojšie médiá. Podľa jeho slov NATO „pravdepodobne podcenilo“ možnú silu odporu Kaddáfího armády voči vzbúrencom podporovaným alianciou.

Šéf francúzskeho rezortu diplomacie však potvrdil, že tento fakt ich neodradí od splnenia misie, ktorá sa s mandátom OSN začala v marci s cieľom „ochrániť obyvateľov“ severoafrickej krajiny. Mandát OSN pre misiu v Líbyi bol medzitým predlžený do septembra.

Boje medzi líbyjskou povstaleckou armádou podporovanou Západom a silami vlády v Tripolise trvajú už niekoľko mesiacov bez výrazných prelomov. Kým povstalci kontrolujú východ krajiny, Kaddáfí si drží západ vrátane hlavného mesta Tripolis. Povstalecká Dočasná národná rada sa medzitým snaží získať medzinárodné uznanie ako oficiálny predstaviteľ líbyjského ľudu. Zatiaľ im vyhovelo približne 30 krajín sveta, naposledy Slovinsko a Portugalsko. Výzvy mocností žiadajúce Kaddáfího odstúpenie sú však dlhodobo neúspešné a k dosiahnutiu tohto cieľa nepomáhajú ani letecké útoky NATO.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alain Juppé