Francúzsky premiér varuje, treba sa pripraviť na nové útoky

Islamista zabíjal pri Lyone, po výbuchu našli bezhlavé telo
Foto: SITA/AP

PARÍŽ 28. júna (WEBNOVINY) – Francúzsky premiér Manuel Valls v nedeľu vyhlásil, že Francúzsko ešte nikdy nečelilo takej hrozbe útoku ako teraz a v rozhovore pre francúzske médiá Europe 1, i-Télé a Le Monde upozornil, že sa treba pripraviť aj na ďalšie možné útoky teroristických organizácií vo svete.

Uviedol, že vojna proti extrémistickej organizácii Islamský štát bude dlhá, lebo „Daíš (arabský akronym predchádzajúceho názvu IS – Islamský štát v Sýrii a Levante používaný aj francúzskou vládou) sa snaží nanútiť svoju „totalitnú ideológiu a svoje odnože celému svetu“.

Na násilie a smrť si nemožno zvyknúť

Francúzsky premiér sa súčasne vyjadril k piatkovému útoku v Saint-Quentin-Fallavier, keď vyjadril sústrasť pozostalým po obeti, a uviedol, že „na barbarstvo, násilie a smrť“ si nemožno zvyknúť. Vyzdvihol aj reakciu radových Francúzov, ktorí sa v piatok a v sobotu zišli na smútočných zhromaždeniach, aby odsúdili extrémizmus.

Obrazom: Islamista zabíjal pri Lyone, po výbuchu našli bezhlavé telo

Valls si uctil aj pamiatku obetí ďalších dvoch útokov, ku ktorým došlo v piatok v Tunisku a Kuvajte. „Boj proti terorizmu nemá hranice,“ upozornil Valls v tejto súvislosti a pripomenul aj misiu francúzskych jednotiek v západoafrickom Mali a ich účasť v medzinárodnej koalície bojujúcej proti islamistom v Iraku.

Francúzi prijali mimoriadne opatrenia

Francúzsky premiér zdôraznil, že tento boj nie je len „obranou západných hodnôt, ale aj hodnôt humanizmu“. Pripomenul ďalej, že prvými obeťami islamistov boli moslimovia. „Boj sa vedie v rámci islamu – medzi humanistickým a tmárskym islamom,“ tvrdí Valls, podľa ktorého „nesmieme prehrať túto vojnu“, ktorú označil za „vojnu civilizácií“.

Valls pripomenul, že francúzska vláda prijala mimoriadne opatrenia, aby znížila riziko islamistických útokov. Uviedol, že bezpečnostné zložky majú dočinenia aj s vnútorným nepriateľom, pričom spomenul prípady občanov, ktorí z Francúzska vycestovali do Sýrie, kde sa po boku islamistov radikalizovali.

Valls vyjadril ľútosť, že občanom nemôže prisľúbiť okamžité výsledky boja s terorizmom, ale poznamenal, že bezpečnostné zložky od roku 2013 vo Francúzsku zabránili najmenej šiestim atentátom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Manuel Valls