Francúzsky prezident Emmanuel Macron varoval pred rastúcim nacionalizmom v Európe i v USA

Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 11. novembra (WebNoviny.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron varoval pred nebezpečím, ktoré predstavuje nárast nacionalizmu v Európe aj v Spojených štátoch. Vyjadril sa tak pri príležitosti osláv stého výročia skončenia prvej svetovej vojny.

Na veľkých oslavách v Paríži sa v nedeľu zúčastňujú desiatky svetových lídrov vrátane amerického prezidenta Donalda Trumpa. Macron vo svojom prejave povedal, že „starí démoni“, ktorí zapríčinili prvú svetovú vojnu a milióny obetí, sú stále silnejší.

„Vlastenectvo je presným protikladom nacionalizmu. Nacionalizmus je zradou vlastenectva. Tvrdeniami ‚Naše záujmy na prvom mieste, čokoľvek s stane iným‘ likvidujete najcennejšiu vec, akú krajina môže mať, ktorá ju robí veľkou a ktorá je najdôležitejšia: jej morálne hodnoty,“ vyhlásil francúzsky prezident.

Trump sa hrdo vyhlasuje za nacionalistu. Macron sa stavia do pozície odporcu nacionalistických hnutí, ktoré sa ohradzujú voči globálnym postojom a ktoré sú v súčasnosti výrazné v Poľsku, Maďarsku a ďalších krajinách.

Prvá svetová vojna vypukla, keď srbský nacionalista v roku 2014 v Sarajeve zastrelil rakúskeho arcivojvodu Františka Ferdinanda. Skončila sa prímerím podpísaným 11. novembra 1918 v Compiegnskom lese. Vo vojne zahynulo viac než deväť miliónov vojakov a asi sedem miliónov civilistov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TrumpEmmanuel Macron