Aktualizované: Francúzsky prezident predstavil svoju víziu Európy, demokraciou chce potlačiť nacionalizmus

Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron počas svojho príhovoru v Európskom parlamente 17. apríla 2018 Foto: SITA/AP
  • aktualizované 17. apríla 2018 15:52

ŠTRASBURG 17. apríla (WebNoviny.sk) – Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval v utorok Európsku úniu, aby sa reformovala a ponúkla tak lepšiu ochranu svojim občanom vo svete sužovanom vojnami a autoritárskymi režimami. Štyridsaťročný francúzsky líder, ktorý chce zohrávať kľúčovú rolu v Únii, predstavil svoju víziu budúcnosti Európy v prejave v Európskom parlamente v Štrasburgu.

Unikátna európska demokracia

Macron povedal, že demokracia je „najlepšou šancou“ pre Európsku úniu, aby mohla bojovať s rastúcim nacionalizmom na kontinente. Model európskej demokracie je podľa jeho slov „vo svete unikátny“ a musí sa zachovať aj vzhľadom na rozkoly, ktoré v Európe panujú. Odpoveďou na tieto výzvy podľa neho nie je „autoritárstvo, ale autorita demokracie“. Apeloval preto na európske krajiny, aby spoločne ochraňovali hodnoty, ako sú sloboda, rovnosť a rôznorodosť.

Europoslancom tiež povedal, že je dôležité viesť „demokratickú, kritickú debatu“ o podstate Európy. Podľa Macrona chcú občania Európskej únie „nový projekt“, ktorý by sa zaoberal ich znepokojeniami a obavami.

Rozšírenie Únie

Európska únia podľa Macrona nemôže prijímať nových členov skôr, ako sa hlbšie integruje a podstúpi celkovú reformu. Zdôraznil, že aj on je za to, aby k európskemu projektu pristúpili aj krajiny západného Balkánu, teraz však podľa neho nie je na prijímanie nových členov ten správny čas. „Rozširovanie podporím až po tom, ako sa uskutoční prehĺbenie a reforma Európy,“ povedal Macron.

Za súčasného stavu vecí má podľa Macrona Únia problémy aj pri aktuálnom počte členov, preto treba najprv podstúpiť reformy a až potom rozmýšľať o ďalšom rozširovaní.

„Nechcem, aby sa Balkán otočil smerom k Turecku alebo Rusku. Ale nechcem ani Európu, ktorá funguje s problémami s 28 a zajtra 27 členmi, a ktorá by sa rozhodla, že bude s rovnakými pravidlami uháňať k tomu, aby mala 30 alebo 32 členov,“ vyhlásil francúzsky prezident.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emmanuel Macron