Francúzsky verejný dlh sa vyšplhá na takmer dva bilióny eur

Pierre Moscovici
Francúzsky premiér Pierre Moscovici. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 17. septembra (WEBNOVINY) – Verejný dlh Francúzska sa do konca budúceho roka vyšplhá na takmer dva bilióny eur, čo predstavuje 95,1 % hrubého domáceho produktu (HDP). Ide tak o oveľa vyššiu úroveň, než vláda skoršie prognózovala. V utorok o tom informuje denník Le Figaro.

Paríž pôvodne uvádzal, že dlh dosiahne ku koncu budúceho roka 94,3 % HDP. Francúzsky premiér Pierre Moscovici v reakcii na to povedal, že verejný dlh krajiny dosiahne „maximálne“ úrovne pred tým, ako začne opäť klesať.

Ku koncu roku 2012 dlh krajiny predstavoval 90,2 % HDP. Za dva roky tak podľa nových údajov vzrastie o viac ako 120 mld. eur, uvádza ďalej denník. V rozhovore pre televíznu stanicu France 2 Moscovici, ktorý má predstaviť oficiálnu prognózu týkajúcu sa dlhu krajiny budúci týždeň, údaje denníka neodmietol. „Dlh dosiahne maximálnu úroveň a potom začne klesať,“ povedal.

Moscovici tvrdí, že aj napriek tomu dôveryhodnosť Francúzska na trhu dlhových cenných papierov nie je ohrozená. Vláda podľa neho implementuje reformy, ktoré umožnia pokles primárneho deficitu. Tento deficit, do ktorého sa nezapočítavajú úroky z dlhu, podľa neho v roku 2014 mierne klesne z tohtoročných 1,7 %.

Celkový deficit verejných financií Francúzska sa má v tomto roku znížiť na 4,1 % HDP. Ide tak o vyššiu úroveň, ako krajina dohodla s EÚ. V budúcom roku sa má deficit znížiť na 3,6 %.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pierre Moscovici