František Šebej sa obáva postavenia širokorozchodnej trate

Širokorozchodná trať
Foto: slanske.webzdarma.cz

BRATISLAVA 6. mája (WEBNOVINY) – V prípade, že by Slovensko naozaj postavilo širokorozchodnú trať z Bratislavy do Košíc, ako to avizuje programové vyhlásenie vlády, Rusku by sa podľa predsedu zahraničného výboru NR SR Františka Šebeja (Most-Híd) otvorila brána vplyvu do nášho regiónu.

Považujem to za politicky povážlivé, lebo po dopravných trasách neprúdi len tovar, dopravné trasy sú aj istým otvorením vplyvu. Tak aj plynovod, ktorým prúdi všetok náš plyn, je zároveň použiteľný ako politický nástroj,“ povedal Šebej agentúre SITA.

Širokorozchodná trať by podľa poslanca zároveň znamenala vplyv ruských obchodných spoločností.

šebej

Nemôžete zabrániť tomu, že keď máte trasu, ktorá na rozdiel od celej Európy funguje na iných technických štandardoch, keď zrazu máte vybudovanú takú trasu do srdca Európy rovno cez naše územie, že to bude len trasa a nebude to zároveň vplyv ruských obchodných spoločností. V Rusku je to tak, že kapitál je vždy spätý s politickou mocou. Je to projekt, ktorý by otvoril bránu, ktorú nechcem vidieť otvorenú,“ dodal.

Ako Šebej poznamenal, otázna je aj ekonomická výhodnosť takého projektu. „Počúvam z rôznych kruhov, hoci osobne nepoznám tie štúdie, že ľudia na východnom Slovensku, ktorí prekladajú tovar, by prišli o prácu,“ myslí si šéf zahraničného výboru.

Šebej však programové vyhlásenie vlády chváli za to, že sa nebálo zdôrazniť dôležitosť transatlantických vzťahov. „Lebo to v Európe pomaly prestáva byť módou, že niekto zdôrazní dôležitosť najmä z bezpečnostného hľadiska vzťahov s USA,“ uzavrel.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe František Šebej