Freša chcú vylúčiť z SDKÚ, on bude kandidovať na post lídra

Pavol Frešo
Predseda SDKÚ Pavol Frešo počas tlačovej konferencie ku kauze emisie. Bratislava, 3. február 2014. Foto: SITA/Ján Slovák

BRATISLAVA 20. novembra (WebNoviny.sk) – Vylúčiť predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša zo strany je rozhodnutie regiónov a prezídia, nie predsedu strany, ten takúto kompetenciu ani nemá. Takto dnes reagoval riaditeľ Ústrednej kancelárie SDKÚ-DS Milan Roman na návrh predsedníctva prešovského zväzu SDKÚ-DS vylúčiť Freša zo strany za úmyselné porušovanie straníckych stanov.

Frešo: Konanie predsedníctva prešovského zväzu SDKÚ je nedôstojné

Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor SDKÚ-DS s tým, že strana postupovala rovnako aj pred voľbami v rokoch 2006 a 2012. „Všetky regionálne štruktúry vrátane tých z Prešovského kraja uplatnia svoje právo vybrať slobodne kandidátov do volieb na Ústrednej rade SDKÚ-DS v nedeľu 29. novembra, kde sú vítaní i zástupcovia médií,“ dodal Roman.

„Je to absolútna hlúposť. Vecne to vyargumentoval zastupujúci generálny sekretár Milan Roman. Ten zvyšok, to, čo je politické, na to zareagujem na ústrednej rade na budúci týždeň, kde sa bude robiť kandidátka, a ja sa, samozrejme, budem uchádzať o post lídra,“ uviedol pre agentúru SITA Pavol Frešo.

Podotkol, že tí ľudia, ktorí ho chcú odvolať, sa vôbec nezúčastňovali na žiadnom straníckom živote a celé mesiace boli pasívni. „Nech prídu a budeme hlasovať a podľa hlasov sa zariadime, aj oni, aj my,“ povedal Frešo a dodal, že konanie predsedníctva prešovského zväzu SDKÚ-DS je nedôstojné. „Keď si pozriete, že vrchol politickej kariéry niekoho, kto bol členom vlády pred 10 – 15 rokmi, je to, že komentuje politické stanovy, aj to chybne, a vedľa neho stoja ľudia, ktorí ani nemajú zaplatené členské, tak mne je to trápne aj za tých ľudí,“ uzavrel Frešo.

Podľa Kužmu porušuje Frešo stanovy

Predsedníctvo Miestneho zväzu SDKÚ-DS v Prešove podalo prezídiu strany návrh na vylúčenie predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša zo strany za úmyselné porušovanie jej stanov. Súčasne vyzvali ďalšie miestne zväzy, aby sa k tejto výzve pripojili. Na tlačovej besede o tom informoval predseda prešovskej organizácie strany Marián Damankoš. Podľa Damankoša Pavol Frešo opakovane, dlhodobo a úmyselne porušuje interné stranícke predpisy, hlavne stanovy.

V strane sa podľa neho neuskutočnili vnútrostranícke, takzvané primárne voľby, ani voľby lídra strany pre nadchádzajúce parlamentné voľby a miestny zväz nemá informácie o tom, že by sa chystali. Situácia v SDKÚ-DS dospela podľa neho k tomu, že zo strany odišli viacerí dlhoroční, aj zakladajúci členovia. Znefunkčnili sa viaceré krajské grémia vrátane prešovského, ktoré prišlo o predsedu i popradskú časť.

Podľa zakladajúceho člena strany a viceprimátora mesta Prešov Štefana Kužmu porušuje Pavol Frešo stanovy aj tým, že nezvoláva Ústrednú radu SDKÚ-DS. Rokovať by podľa stanov mala každé tri mesiace, naposledy ale bola zvolaná v apríli. Rok pred voľbami sa mali konať primárky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol Frešo
Firmy a inštitúcie SDKÚ-DS Slovenská demokratická a kresťanská únia – Demokratická strana