Frešo je voči utečencom kritický, pletú si Európu s rajom

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Frešo je voči utečencom kritický, pletú si Európu s rajom
utečenci Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 17. júna (WEBNOVINY) – Utečenci si podľa predsedu SDKÚ-DS Pavla Freša vďaka politikom mýlia Európu s rajom na zemi. Ako povedal v stredu pre agentúru SITA, Európa stále nevie nájsť recept na vyriešenie problému s organizovaným nárastom imigrantov.

„Kvóty, podľa ktorých chce Brusel transportovať utečencov do členských krajín, sú len pseudoriešením, ktoré nijakým spôsobom nerieši príčiny prílevu imigrantov a odmieta ich už celá Visegrádska štvorka (V4). SDKÚ-DS predstaví v parlamente počas rokovania o problematike migrantov vlastné riešenia,“ avizuje Frešo.

Európa si problém s utečencami spôsobila sama

Medzi utečencami existuje niekoľko skupín a každá z nich má podľa Freša svoj vlastný dôvod, pre ktorý uteká zo svojej vlasti. Mnohí z nich utekajú pred vojnou, no mnohí sa snažia dostať do Európy len pre jej sociálne výhody.

„Za utečenecký problém si z veľkej časti môže Európa sama. Politici totiž nanútili ľuďom myšlienku, že štát sa o nich postará a netreba pritom ani pohnúť prstom. Takéto správy sa prirodzene dostali aj za hranice starého kontinentu a dnes majú mnohí obyvatelia rozvojových krajín predstavu, že Európa je raj na zemi, v ktorom netreba pracovať,“ povedal predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo.

Frešo má riešenie voči návalu utečencov

Tento imidž, mnohokrát aj pravdivý, využívajú podľa Freša organizované skupiny, ktoré ponúkajú utečencom, že ich za aj 5-tisíc eur dostanú do Európy. „Je však pravidlom, že medzi utečencami, ktorých pašeráci nalodia a odvedú na more, nie sú tí najchudobnejší a najslabší,“ povedal Frešo s tým, že ďalším problémom je mýtus, že v Európe vládne absolútna sloboda a každý si môže robiť čo sa mu zachce.

To však nie je a nesmie byť podľa neho nikdy pravda. Upozornil, že európske krajiny sú však právnymi štátmi, ktoré sú postavené na západných civilizačných hodnotách.

„Jedným z riešení je zmena sociálnych systémov v členských krajinách Európskej únie. To sa netýka len imigrantov, ale všetkých ľudí žijúcich v Európe. Úlohou štátov je vybudovať nevyhnutnú sociálnu sieť pre tých, ktorí stratia prácu alebo sa ocitnú v životnej situácii, z ktorej sa vlastnými silami nedokážu dostať. Je chybou, že európske vlády vytvorili sociálne systémy, ktoré ľudí naučili naťahovať ruky a nepodporovali ich osobnú iniciatívu,“ dodal Pavol Frešo.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Pavol Frešo