FRONC: Cirkevným školám hrozí postupný zánik

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Martin Fronc
Martin Fronc Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) – Cirkevným školám hrozí podľa exministra školstva a dnes poslanca NR SR za KDH Martina Fronca postupný zánik. Ako povedal v rozhovore pre agentúru SITA, do roku 2006 platil zákon, podľa ktorého všetky školy a školské zariadenia bez ohľadu na to, či išlo o štátne, cirkevné alebo súkromné, dostávali peniaze rovnako. „Súčasná vláda to hneď v prvom roku vládnutia zmenila,“ zdôraznil. Podľa Fronca ide o narušenie rovnosti, pretože každé dieťa je dieťaťom daňového poplatníka. „Je to aj v rozpore so zmluvou so Svätou stolicou a ostatnými nekatolíckymi cirkvami. Súčasný zákon vytvára nerovnaké podmienky pre fungovanie neštátnych škôl a školských zariadení, čo je skrytá likvidácia cirkevných škôl,“ vyhlásil Fronc.

Z ústavy podľa Fronca vyplýva, že občania sú si v právach a v povinnostiach rovní. „Ak sú si rovní v platení daní, majú byť si rovní aj vo veciach, keď štát rozdáva úžitky,“ uviedol Fronc. Podľa neho aj Rada Európy konštatovala, že rodičia majú právo, aby deti boli vzdelávané podľa ich presvedčenia a štát má na to vytvoriť podmienky.

Pre porušovanie medzištátnej zmluvy medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou o katolíckej výchove a vzdelávaní vyšli Rady cirkevných škôl s prosbou o podporu petície na zrovnoprávnenie financovania cirkevných školských zariadení so štátnymi školskými zariadeniami. Toto nenapĺňanie zmluvy považuje aj biskup Košickej arcidiecézy Stanislav Stolárik za akési zemetrasenie ostatných dní. „Vari dane rodičov, ktorí majú svoje deti v cirkevných školách sú horšie ako dane tých, ktorí tam nemajú svoje deti? Treba sa postaviť voči diskrimináciám podobného charakteru, tu si treba uvedomiť, že pokiaľ len na všetko budeme prikyvovať, tak potom sa nečudujme, že mnohé neprávosti, mnohé tie zemetrasenia sa dejú,“ vyhlásil. Ako ďalej uviedol, sú zemetrasenia, ktoré si vlastne často privolávame a spôsobujeme my sami, “tak sa im vzoprime, postavme a živme v sebe túto nádej, že v solidarite a vo vzájomnosti je naša veľká sila a nádej, a mnohé veci prekonáme.“

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Fronc