Frontex čelí obvineniam, pobrežná stráž mala zatláčať člny s migrantmi späť do tureckých vôd

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Migranti, Frontex
Foto: ilustračné, SITA/AP

Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) začala interné vyšetrovanie podozrení z účasti na nelegálnych aktivitách proti imigrantom v Egejskom mori s cieľom zabrániť ich vstupu na grécke územie.

O praxi, v rámci ktorej údajne agentúra spolupracovala na zatláčaní člnov s imigrantmi späť do tureckých vôd, informovali viaceré médiá.

Novinári vraj majú aj videá

Investigatívny portál Bellingcat tvrdí, že má k dispozícii videá a iné dáta, podľa ktorých príslušníci Frontexu člny v jednom prípade priamo zaháňali. V ďalších štyroch prípadoch nezasiahli, hoci boli ich svedkami.

Portál zistenia zverejnil v spolupráci s novinárskou organizáciou Lighthouse Reports, nemeckým týždenníkom Der Spiegel, nemeckou televíznou stanicou ARD a japonskou TV Asahi.

Organizácia spustila interné vyšetrovanie

Obvinenia súvisiace s aktivitami na vonkajšej hranici Grécka organizácia preveruje, uviedol vo vyhlásení riaditeľ Frontexu Fabrice Leggeri. Agentúra EÚ „netoleruje žiadne porušenie základných práv pri akejkoľvek z našich aktivít“, zdôraznil Leggeri.

Dokumentami alebo inými podkladmi, ktoré by dokazovali protiprávnu činnosť, však podľa neho organizácia zatiaľ nedisponuje.

Novinári tvrdia, že ich vyšetrovanie sa opiera o voľne dostupné zdroje, vrátane videozáznamov tureckej pobrežnej stráže.

Vyháňanie podľa kritikov odporuje princípu nenavrátenia (“non-refoulement”) v medzinárodnom práve. Ten chráni utečencov a žiadateľov o azyl pred núteným návratom do krajín, kde im môže hroziť prenasledovanie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž Frontex