Froome odmietol líderstvo, etapa sa pôjde bez žltého dresu

Najkrajšie momenty zo šiestej etapy Tour de France
Čech Zdeněk Štybar triumfoval vo štvrtkovej 6. etape cyklistických pretekov Tour de France, ktorá viedla z Abbeville do Le Havre a merala 191,5 km. Slovák Peter Sagan opäť skončil na 2. mieste. Priebežný líder Tony Martin mal nepríjemný pád. Foto: SITA/AP

LIVAROT 10. júla (WEBNOVINY) – V pelotóne 7. etapy cyklistických pretekov Tour de France bude chýbať žltý dres vedúceho muža celkového poradia.

Doterajší jeho držiteľ Tony Martin pre pád vo štvrtok z pretekov odstúpil pre zlomeninu kľúčnej kosti a nový vedúci muž Chris Froome si ho pred piatkovou etapou odmietol obliecť. „Nechcem dnes žltý dres. Želám všetko najlepšie Tonymu Martinovi,“ uviedol Froome na sociálnej sieti Twitter.

Obrazom: Najkrajšie momenty zo šiestej etapy Tour de France

Po Martinovom odstúpení nebolo jasné, či si bude môcť Froome vôbec obliecť žltý dres. Sponzori by najradšej videli líderské tričko v pelotóne, proti sú však športové pravidlá. „Tony Martin bol vo štvrtok vedúcim mužom po šiestej etape. V pretekoch už nepokračuje, v tejto chvíli nie je žiaden líder. Toto rozhodnutie som komunikoval aj so športovým riaditeľom pretekov Thierrym Gouvenouom,“ povedal pre belgický denník Het Laatste Nieuws hlavný rozhodca Guy Dobbelaere.

Martin spadol necelý kilometer pred cieľom štvrtkovej šiestej etapy. Pri páde, ktorého bol hlavným vinníkom, utrpel otvorenú zlomeninu. Ešte večer odletel do Hamburgu, kde mu roztrieštenu kľúčnu kosť aj operovali. Froome teraz vedie o 13 sekúnd pred Tejayom van Garderenom.

V minulosti už žltý dres v podobných prípadoch odmietli viacerí jazdci. Naposledy podobné gesto urobil po diskvalifikácii Dána Michaela Rasmussena pred 17. etapou v roku 2007 Alberto Contador. Tričko vedúceho jazdca po odstúpení dovtedajšieho lídra odmietli aj Eddy Merckx (1971), Joop Zoetemelk (1980) či Greg LeMond (1991). Informácie zverejnili L´Equipe a cyclingnews.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alberto ContadorChris FroomeEddy MerckxTony Martin