Juraj Kucka, Quincy Promes
Holanďan Quincy Promes sa snaží zablokovať strelecký pokus slovenského futbalistu Juraja Kucku počas medzištátneho zápasu na Štadióne Antona Malatinského. Trnava, 31. máj 2018. Foto: SITA/Ivan Kopčáni.
  • aktualizované 1. júna 0:14

TRNAVA 31. mája (WebNoviny.sk) – Slovenskí futbalisti remizovali 1:1 s Holanďanmi vo štvrtkovom medzištátnom prípravnom zápase

Gólový účet stretnutia na Štadióne Antona Malatinského v Trnave otvoril v 8. min presnou hlavičkou Adam Nemec, keď profitoval z presného centra kapitána Marka Hamšíka. „Oranjes“ vyrovnali v 59. minúte zásluhou Quincyho Promesa, ktorý sa presadil prudkou strelou spoza šestnástky.

Pre kouča Jána Kozáka bol duel proti Holanďanom jubilejný 50. na lavičke tímu SR. Stal sa tak prvým trénerom v histórii slovenského futbalu, ktorý pokoril túto hranicu.

Pre slovenskú reprezentáciu bol štvrtkový zápas prvým od celkového triumfu na marcovom Kráľovskom pohári v thajskom Bangkoku. Slováci si na tomto turnaji v semifinále poradili s výberom Spojených arabských emirátov (2:1) a vo finále prekonali domácu reprezentáciu (3:2).

Slováci proti Holanďanom nastúpili tretíkrát. V predošlých dvoch zápasoch neuspeli. Prvá prehra sa zrodila v júni 2010 v osemfinále MS v JAR (1:2), dosiaľ posledná v máji 2012 v rotterdamskom prípravnom zápase (0:2). Zo súčasného kádra v oboch dueloch nastúpili Peter Pekarík a Marek Hamšík, oba súboje si tiež pamätajú z ihriska Ján Mucha, Miroslav Stoch a Kamil Kopúnek.

Zverenci Jána Kozáka sa v pondelok 4. júna o 20.00 h predstavia v ďalšom prípravnom dueli, vo švajčiarskej Ženeve si zmerajú sily s Maročanmi.

Futbal – výsledok

• hralo sa na Štadióne Antona Malatinského v Trnave

Slovensko – Holandsko 1:1 (1:0)

• rozhodovali: B. Frankowski – M. Boniek, D. Golis (všetci Poľ.), 15 432 divákov

8. min – 1:0 A. Nemec
60. min. – 1:1 Q. Promes

Žlté karty: 0 – 1
81. M. Depay

strely celkovo (na bránu): 10:18 (4:10), rohové kopy: 2:8, držanie lopty (v %): 54 – 46

Slovensko: Dúbravka – Pekarík, Hubočan (73. Šatka), Škriniar, Mazáň – Lobotka – Mak (63. Pačinda), Kucka (63. E. Sabo), Hamšík (72. Duda), A. Rusnák (90. Mihalík) – A. Nemec (63. M. Ďuriš)
Holandsko: Zoet – Janmaat, De Ligt, De Vrij, Blind (66. Kongolo) – Pröpper (75. Berghuis) – Van de Beek (46. Vormer), Strootman (81. De Roon) – Depay, Promes (84. Weghorst), Van Aanholt (75. Elia)

I. polčas

Hneď prvá vážnejšia situácia v zápase sa skončila gólom. Slovenský špílmacher Hamšík v 8. min posadil krásny „rezaný“ center na hlavu Adama Nemca a hrotový útočník poslal loptu presne k ľavej žrdi – 1:0.

Pre 32-ročného hráča rumunského klubu Dinamo Bukurešť to bol 12. presný zásah v 36. vystúpení v najcennejšom drese. Zakrátko odpovedal Memphis Depay, ale jeho strela z 20 m letela nad Dúbravkovu bránku.

V 14. min po Mazáňovej chybe v rozohrávke akciu hostí zakončil z voleja Van de Beek, ale slovenský gólman bol pozorný. Následne mohol po centri Pekaríka zvýšiť Hamšík, hlavičkou však dobre netrafil loptu. V 27. min Kucka bombou spoza šestnástky opečiatkoval brvno Zoetovej bránky.

O desať minút neskôr na druhej strane Dúbravka pri priamom kope Depaya vyškriabal loptu na roh. Strelecky aktívny Kucka skúšal šťastie aj v záverečných sekundách úvodného dejstva, Zoet vytesnil jeho pokus na rohový kop.

II. polčas

„Oranjes“ začali po zmene strán aktívnejšie. Promesovu strelu zblokovala slovenská defenzíva a v 54. min Depay vyprášil Dúbravkove rukavice. „Tulipány“ sa dočkali v 59. min – Promes si na hranici pokutového územia pripravil pozíciu a strelou pravačkou do ľavého dolného rohu vyrovnal – 1:1.

Tréner Kozák zareagoval na pasivitu slovenských hráčov trojnásobným striedaním, keď do hry poslal Saba, Pačindu a Ďuriša. V 76. min zakombinoval ďalší striedajúci hráč Duda s Rusnákom, ale bol z toho len roh po strele druhého menovaného. V 86. min mal blízko k rozhodnutiu Vormer, Dúbravka sa však nenechal prekvapiť.

Hlasy

Ján Kozák (tréner SR): „Myslím si, že sme videli jeden veľmi kvalitný prípravný zápas. V období, v akom sa hráči nachádzajú, prakticky v dovolenkovom čase, duel mal tempo počas celých 90 minút. V prvom polčase sme boli lepší, istejší na lopte, kombinačne zdatnejší a mali viac šancí ako súper. Škoda, že sme nedali druhý gól. Možnosti na to boli, či už hlavička Hamšíka, strela Kucku do brvna či zlé spracovanie Maka v dobrej šanci. Po prestávke nás súper herne prevýšil, ale myslím si, že z celkového pohľadu je to po dobrom zápase zaslúžená remíza.“

Ronald Koeman (tréner Holandska): „Myslím si, že v prvom polčase bolo Slovensko lepším tímom. Malo šance a strelilo gól. My sme zo začiatku nehrali dobre, strácali sme loptu, Slováci ju lepšie držali, boli agresívnejší… Po zmene strán sme skvalitnili našu hru a dominovali sme. Zo slovenského tímu sa mi veľmi páčil Hamšík. Je to excelentný hráč a dnes to opäť ukázal.“

Adam Nemec (útočník SR a strelec gólu): „Prvý polčas sme boli lepší my, druhý Holanďania. Vzhľadom na počet šancí je remíza asi aj zaslúžená. Marek Hamšík mi to pred gólom poslal milimetrovo. Potvrdil svoju genialitu. V druhom polčase nás Holanďania zatlačili, ukázala sa ich sila.“

Martin Dúbravka (brankár SR): „Spočiatku sme hrali veľmi aktívne smerom dopredu, mali sme šance a vzadu sme hrali veľmi kompaktne. Častokrát sme si dovolili veci, ktoré si nie vždy dovolíme. Zozadu sa na to dobre pozeralo. Je škoda, že sme na dobrý prvopolčasový výkon nedokázali nadviazať aj po zmene strán.“

Peter Pekarík (obranca SR): „Do prestávky sme dominovali, v druhom polčase sa Holanďania trochu viac vysunuli, po kombinačnej stránke boli lepším mužstvom.“

Stanislav Lobotka (stredopoliar SR): „Bolo to náročné, keďže bolo dosť teplo. V druhom polčase sme aj chceli, ale už chýbali tie sily. Súper má výborných hráčov z top klubov, musíme uznať aj ich kvalitu. Prvú polhodinu nám dovolili viac hrať, možno nás podcenili. Keď sme dali gól, začali viac napádať. Odvtedy to bolo ťažšie.“

FUTBAL: Slovensko - Holandsko
Fanúšikovia počas medzištátneho zápasu Slovensko – Holandsko na Štadióne Antona Malatinského. Trnava, 31. máj 2018. Foto: SITA/Ivan Kopčáni.
Peter Pekarík, Tomáš Hubočan, Kevin Strootman
Zľava: Slovenskí futbalisti Peter Pekarík a Tomáš Hubočan sledujú Holanďana Kevina Strootmana počas medzištátneho zápasu na Štadióne Antona Malatinského. Trnava, 31. máj 2018. Foto: SITA/Ivan Kopčáni.

Viac k osobe Adam NemecJán MuchaKamil KopúnekMarek HamšíkMiroslav StochPeter PekaríkTomáš Hubočan
Firmy a inštitúcie Holandská futbalová reprezentáciaSlovenská futbalová reprezentácia