Slovensko v kvalifikácii o postup na MS 2022 zdolalo Rusko, rozhodli Škriniar a Mak (foto)

FUTBAL: Kvalifikácia na MS 2022 Slovensko - Rusko
Radosť slovenských futbalových reprezentantov počas futbalového zápasu európskej časti H-skupiny kvalifikácie o postup na MS 2022 medzi Slovensko - Rusko. Trnava, 30. marec 2021. Foto: SITA/Martin Medňanský

Slovenská futbalová reprezentácia je v kvalifikácii o postup na MS 2022 stále bez prehry. Zverenci trénera Štefana Tarkoviča po remíze v Nikózii s domácim Cyprom 0:0 a potom v Trnave s Maltou 2:2 bodovali v utorok večer naplno, keď rovnako na Štadióne Antona Malatinského zdolali výber Ruska 2:1 (1:0).

Úvodný gól po rohovom kope

Slováci sú v H-skupine posledným tímom, ktorý ešte neprehral. Aj vzhľadom na predchádzajúce remízy Slovákov so súpermi z nižších poschodí rebríčka FIFA boli pred utorkovým súbojom favoritmi Rusi, no slovenské družstvo sa zomklo a pripísalo si všetky tri body.

Obe mužstvá sa od úvodu pozorne bránili a gólmani boli dlho bez práce. šancí bolo ako šafranu, až prišiel rohový kop Róberta Maka v 38. minúte a gólová hlavička stopéra Milana Škriniara, pre ktorého to bol len druhý presný zásah v národnom mužstve. Ešte pred prestávkou nevyužil šancu vyrovnať krajný obranca ruskej „zbornej“ Mário Fernandes, vyšlo mu to však až po zmene strán v 71. minúte – brankár Dušan Kuciak strelu jedného z hostí vyrazil len pred seba a brazílsky rodák Fernandes doťukol loptu do slovenskej bránky.

Rusko sa tešilo iba tri minúty

Slovenská odpoveď na seba nenechala dlho čakať – Róbert Mak si v 74. minúte prebral loptu od Tomáša Hubočana, okolo brániacich Rusov sa prebojoval do výhodnej streleckej pozície a po trávniku k žrdi prekonal gólmana Antona Šunina.

Kvalifikácia o postup na MS 2022 vo futbale – predchádzajúce výsledky Slovenska

• H-skupina

Cyprus – Slovensko 0:0 (Nikózia, 24. marec 2021)
Slovensko – Malta 2:2 (Trnava, 27. marec 2021)

Zverenci trénera Štefana Tarkoviča mali pred zápasom na konte iba „chudobné“ dva body za bezgólovú remízu na Cypre a šokujúce domáce zaváhanie s Maltou (2:2), keď v druhom polčase doťahovali dvojgólové manko. Rusko je zatiaľ stopercentné – triumfovalo na Malte 3:1 a doma zdolalo aj Slovinsko (2:1).

Európska časť kvalifikácie o postup na MS 2022 pokračuje až v septembri. Slováci sa 1. septembra predstavia v Slovinsku, o tri dni neskôr doma privítajú Chorvátov a o ďalšie tri dni neskôr aj Cyprus.

6. Malta 3 0 1 2 3:8 1

Stretnutie na Štadióne Antona Malatinského bude pod španielskou taktovkou, ako hlavný bude rozhodovať Carlos del Cerro Grande.

Žlté karty: 1 – 2

45.+3 Hromada (podkopnutie) – 17. Žemaletdinov (surovosť), 33. Dzjuba (podkopnutie)

strely celkovo (na bránu): 7:9 (4:4) rohové kopy: 2:2, ofsajdy: 2:1, držanie lopty (v %): 41 – 59, rozhodcovia: Carlos del Cerro Grande – Juan Carlos Yuste, Diego Barbero (všetci Špan.)

Slovensko: Kuciak – Pekarík (92. Pauschek), Šatka, Škriniar, Hubočan – Kucka, Hromada (61. Hrošovský) – Koscelník, Duda Mak (76. Ďuriš) – Schranz (92. Strelec)
Rusko: Šunin – Mário Fernandes, Semjonov, Džikija, Kudrjašov – Golovin, Ozdojev, Kuzjajev – Žemaletdinov (58. Mirančuk), Dzjuba, Žirkov (46. Mostovoj – 65. Sobolev)

Hlasy (zdroj RTVS):

Róbert Mak: „Gól proti Rusku mi chutí. Tento triumf sme veľmi potrebovali. Víťazstvo sme si zaslúžili, aj keď to nebol príliš pekný futbal. Bojovali sme však a berieme tri body. Po prvých dvoch dueloch sme mali medzi sebou veľa rozhovorov, museli sme niečo zmeniť. Rusi majú fazónu, hrajú pekný futbal, no dnes sme im to poriadne sťažili. Nevedeli veľmi, čo majú robiť. Myslím si, že na ihrisku sme nechali všetko a som z toho veľmi šťastný,“

Juraj Kucka: „Každý triumf je pekný a príjemný. Sme veľmi radi, že sme to ako tím zvládli, ale je to za nami a ideme ďalej.“

Milan Škriniar: „Sme veľmi radi, že sme to dnes zvládli. Ukázali sme, že vieme hrať zodpovedne, kompaktne a agresívne. Bojovnosť v našom výkone nechýbala.“

Firmy a inštitúcie Ruská futbalová reprezentáciaSlovenská futbalová reprezentácia