Slovensko remizovalo v Slovinsku, Schranz nastrelil žrď a Kucka poslal loptu do brvna (foto)

Futbal: Slovinsko - Slovensko, Stanislav Lobotka
Slovenský futbalista Stanislav Lobotka padá po súboji so Slovincom Mihom Zajcom počas zápasu H-skupiny európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2022. Ľubľana (Štadión Stožice), 1. september 2021. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 1. septembra 23:00

Slovenskí futbalisti vo svojom štvrtom zápase v európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2022 v Katare remizovali v Ľubľane s domácimi Slovincami 1:1.

Úvodný gól na Štadióne Stožice padol v 32. minúte, kedy sa po centri Vladimíra Weissa ml. hlavou presadil Róbert Boženík – 0:1. Na jeho gól o desať minút neskôr odpovedal domáci krajný obranca Petar Stojanovič – 1:1. Domáci gólman Jan Oblak mal aj dvakrát šťastie – v 37. minúte Ivan Schranz trafil žrď a v 48. minúte Juraj Kucka po rohu Mareka Hamšíka poslal hlavou loptu iba do brvna.

V rovnakom čase prebiehali v H-skupine aj ďalšie dva súboje H-skupiny – v Ta‘ Qali domáca Malta zdolala Cyprus 3:0 a v moskovskom šlágri medzi Ruskom a Chorvátskom gól nepadol.

Tabuľka H-skupiny

Zverenci trénera Štefana Tarkoviča majú za sebou štyri zápasy kvalifikácie MS 2022 a na konte šesť bodov za jedno víťazstvo a tri remízy. Slovinci začali kvalifikačné súboje domácim triumfom 1:0 nad Chorvátmi, ale potom vonku dvakrát prehrali o gól – v Rusku 1:2 a na Cypre 0:1.

Kvalifikácia o postup na MS 2022 vo futbale – výsledky Slovenska

• H-skupina

Cyprus – Slovensko 0:0 (Nikózia, 24. marec 2021)
Slovensko – Malta 2:2 (Trnava, 27. marec 2021)
Slovensko – Rusko 2:1 (Trnava, 30. marec 2021)
Slovinsko – Slovensko 1:1 (Ľubľana, 1. september 2021)

Trojzápasový septembrový program Slovákov pokračuje v sobotu 4. septembra na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave, kde si zmerajú sily s Chorvátmi a na rovnakom mieste budú 7. septembra hostiť hráčov Cypru.

Kvalifikácia o postup na MS 2022 vo futbale

• H-skupina

Slovinsko – Slovensko 1:1 (1:1)

• Štadión Stožice (Ľubľana)

32. min. – 0:1 R. Boženík
42. min. – 1:1 P. Stojanovič

Žlté karty: 2 – 1
66. J. Iličič, 90.+3 Gnezda Čerin – 73. I. Schranz

strely celkovo (na bránu): 9:11 (5:2) rohové kopy: 2:4, ofsajdy: 1:1, držanie lopty (v %): 49 – 51, rozhodcovia: István Kovács – Vasile Florin Marinescu, Ovidiu Artene (všetci Rum.)

Slovinsko: Oblak – Stojanovič, Blažič, Mevlja, Balkovec – Štulac (70. Gorenc-Stankovič), Zajc (70. Gnezda Čerin) – Iličič, Lovrič (83. Bijol), Mlakar (57. Črnigoj) – Šeško (83. Šporar)
Slovensko: M. Rodák – Pekarík, Šatka, Škriniar, Holúbek – Schranz (76. Strelec), Hamšík, Lobotka, Kucka (90. Duda), V. Weiss ml. (64. Mak) – Boženík (76. Koscelník)

I. polčas

Tréner Tarkovič prekvapil ofenzívnou zostavou až s trojlístkom ofenzívnych hráčov Schranzom, Boženíkom a Weissom. V úvodnej polhodine napriek tomu dominovala na oboch stranách taktika nič nepokaziť, a tak sa hral zväčša nezáživný futbal medzi šestnástkami bez strely na bránku.

Lenže v 32. min Weiss ml. našiel centrom z ľavej strany hlavu Boženíka a najmladší hráč základnej jedenástky Slovenska otvoril skóre – 0:1. O päť minút neskôr mohol pridať druhý gól Schranz, ale po skvelej Hanšíkovej prihrávke sám pred kapitánom domácich Oblakom trafil iba ľavú žrď jeho bránky.

Až potom sa Slovinci prebudili a záver prvého polčasu patril im. Šanca Mlakara, ktorý bol sám pred prázdnou bránku, sa ešte gólom neskončila. V 42. min však Iličič poslal za chrbát slovenskej obrany loptu na Stojanoviča a ofenzívny krajný obranca z talianskeho Empoli vyrovnal – 1:1.

II. polčas

Slováci mohli skórovať už v tretej minúte druhého polčasu, ale po Hamšíkovom rohovom kope Kucka napálil loptu hlavou iba do žrde slovinskej bránky. Na druhej strane vzápätí Slovinci predviedli rýchlu kontru, na konci ktorej bola hlavička Stojanoviča do nebezpečného územia pred slovenskou bránkou, ale finálny teč chýbal.

V 67. min Škriniar zakončil nad bránku domácich po priamom kope Hamšíka. Neskôr hra opäť upadla do defenzívneho priemeru s primárnym cieľom neurobiť chybu. V závere mali slovenskí futbalisti bližšie ku gólu, ale ten nepadol ani keď Strelec prenechal loptu Makovi v nadstavenom čase.

Hlasy

• zdroj: RTVS

Róbert Boženík (útočník SR): „Pred mojím gólom tam bolo prečíslenie na ľavej strane. Vlado Weiss to spravil výborne, čakal som že príde center. On si prehodil nohu na pravú nohu a ja som si už hľadal pozíciu na prvej žrdi. Som rád, že mi loptu posadil na hlavu a mohol som to premeniť. V predchádzajúcich zápasoch nám škrípala ofenzíva, dnes sme mali šancí dosť a remíza sa nám máli. Nastalo zlepšenie v našej hre, škoda, že z našej ofenzívnej hry nepadlo viac gólov.“

Ivan Schranz (útočník SR): „Mal som veľkú šancu, mrzí ma, že sa mi ju nepodarilo premeniť. Zápas by sa možno zlomil za stavu 2:0. Snažil som sa loptu čo najlepšie spracovať, ale trochu zle som to trafil. Bohužiaľ, bola to len žrď. Taký je futbal. Možno sa nám táto remíza bude máliť a možno bude na konci kvalifikácie dobrá. Teraz sa treba čo najlepšie pripraviť na najbližšie dva zápasy. V druhom polčase sme hrali ešte ofenzívnejšie ako v prvom, mohol som sa viac venovať ofenzíve ako bráneniu. Boli sme lepším tímom.“

Stanislav Lobotka (stredopoliar SR): „Vedeli sme, že to bude náročné. Tempo bolo dobré od začiatku. Mali sme solídne úseky hry, mali sme šance, nastrelili sme brvno aj žrď, myslím si, že dobrý zápas z našej strany. Slovinci sa dobre rotovali, vedeli zakombinovať, ťažko sa bránili. Kvalitu majú, musíme rešpektovať aj silu súpera. V našej skupine je to otvorené, každý ešte môže postúpiť.“

Futbal: Slovinsko - Slovensko, Juraj Kucka
Slovenský futbalista Juraj Kucka v súboji so Slovincom Sandim Lovričom počas zápasu H-skupiny európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2022. Ľubľana (Štadión Stožice), 1. september 2022. Ľubľana (Štadión Stožice), 1. september 2021. Foto: SITA/AP.
Futbal: Slovinsko - Slovensko, Marek Rodák, Milan Škriniar, Ľubomír Šatka
Slovenský gólman Marek Rodák „boxuje“ loptu počas zápasu H-skupiny európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2022 proti Slovinsku. Ľubľana (Štadión Stožice), 1. september 2021. Foto: SITA/AP
Futbal: Slovinsko - Slovensko, Peter Pekarík
Slovinský reprezentant Jan Mlakar a Slovák Peter Pekarík počas zápasu H-skupiny európskej časti kvalifikácie o postup na MS 2022. Ľubľana (Štadión Stožice), 1. september 2021. Foto: SITA/AP.