Slováci vyhrali v Luxembursku a postúpili na ME 2016
Slovenský futbalista Marek Hamšík sa teší zo svojho gólu v sieti Luxemburska počas kvalifikačného zápasu o postup na ME 2016 do Francúzska. Luxemburg, 12. október 2015. Foto: SITA/AP

LUXEMBURG 12. októbra (WebNoviny.sk) – Slovenská futbalová reprezentácia v pondelkovom zápase C-skupiny kvalifikácie o postup na budúcoročné majstrovstvá Európy zvíťazila v Luxembursku 4:2 (3:0) a premiérovo v ére samostatnosti sa prebojovala na kontinentálny šampionát. Slováci sa aj v minulosti kvalifikovali na vrcholné podujatie, v roku 2010 štartovali na majstrovstvách sveta v JAR.

Tréner Ján Kozák spravil oproti nevydarenému piatkovému stretnutiu s Bieloruskom dve zmeny v základnej zostave: na pravom kraji obrany nastúpil po odpykaní si trestu za tri žlté karty Norbert Gyömbér a na hrote útoku Adam Nemec.

Slováci rozhodli o svojom triumfe v priebehu 24. a 30. minúty, kedy sa do streleckej listiny zapísali Hamšík, Nemec a Mak, ktorým na góly prihrával Weiss. Domácim sa v druhom polčase podarilo znížiť na rozdiel gólu – v 61. minúte skóroval z 25 metrov Mutsch a v 64. minúte premenil Gerson pokutový kop. Gólový účet stretnutia uzavrel v nadstavenom čase druhého polčasu svojim druhým presným zásahom v zápase Hamšík.

Obrazom: Slováci zvíťazili v Luxembursku 4:2

Zverenci trénera Jána Kozáka začali kvalifikáciu triumfom na Ukrajine (1:0) a následne doma senzačne zdolali aj Španielov (2:1). Po tomto úspešnom dvojzápase nezaváhali ani v ďalších štyroch stretnutiach – vyhrali v Bielorusku (3:1) aj Macedónsku (2:0) a doma nad Luxemburskom (3:0) a Macedónskom (2:1). Prvé zaváhanie prišlo až 5. septembra na pôde Španielska (0:2), nasledovala remíza na Ukrajine (0:0) a v poslednom domácom zápase podľahli Bielorusom (0:1).

Kvalifikácia ME 2016 – C-skupina (pondelok):

Luxembursko – Slovensko 2:4 (0:3)

– hralo sa na Štadióne Josyho Barthela v Luxemburgu

rozhodovali: Oliver Drachta – Roland Brandner, Stefan Kühr (všetci Rak.), 2512 divákov

Žlté karty – 4:3

8. Mutsch, 20. Philipps, 49. Payal, 63. Jans – 65. Kucka, 84. Šesták, 90.+ Škrtel

držanie lopty: (v %) 46-54, strely na bránu: 7:7, rohové kopy: 6:3

Luxembursko Joubert – Delgado (81. Turpel), Philipps, Chanot, Jans – Gerson – Mutsch, Payal (57. Malget), C. Martins – Bensi (66. Thill), Joachim

Slovensko: Kozáčik – Gyömbér, Škrtel, Hubočan, Švento – Pečovský, Kucka – Mak (87. E. Sabo), Hamšík, Weiss (72. Šesták) – Nemec (79. Jakubko)

I. polčas

V 6. minúte po ľavej strane unikol domáci Jans, ale jeho zakončenie bolo výrazne nepresné. O tri minúty neskôr sa až k pokutovému územiu súpera rútil hosťujúci kapitán Škrtel a vynútil si nedovolený zákrok od náprotivka s páskou na rukáve Mutscha. Ten za faul videl žltú kartu od rakúskeho hlavného rozhodcu Drachtu. Z nariadenej štandardnej situácie to po priťuknutí od Weissa tvrdo vyskúšal Kucka, gólman Luxemburska Joubert však bol pozorný.

V 11. minúte sa Mak po riskantnej rozohrávke Luxemburčanov nechránený dostal do šestnástky, no prepálil bránku za Joubertom. Onedlho vystrelil jeden z domácich útočníkov Joachim, ale jeho pokus nevystrašil Kozáčika. Potom poslal do slovenského pokutového územia nebezpečný center Mutsch, loptu na roh upratal Gyömbér. V 16. minúte netrafil Hamšík. V 19. min zahral roh Mak, pri hlavičke Nemca sa zaskvel Joubert. Nasledoval ďalší rohový kop, opäť v podaní Maka, no Škrtel zblízka minul priestor troch žrdí.

Početná enkláva slovenských fanúšikov na tribúnach Štadióna Josyho Barthela v Luxemburgu sa gólovej radosti dočkala v 24. minúte: Weiss potiahol loptu, prihral Hamšíkovi, ktorý sa efektívne uvoľnil v šestnástke a ľavačkou nedal šancu Joubertovi – 0:1. O dve minúty neskôr Kozáčik vyboxoval Bensiho priamy kop.

V 28. minúte Hamšík hľadal Nemca pred bránkou Luxemburska, ten však nedosiahol na loptu. Slovenský hrotový útočník to odčinil už o minútku, keď do siete dopravil prihrávku Weissa – 0:2. Weiss si asistenciu zopakoval aj pri treťom zásahu hostí – v 30. minúte našiel Maka, ktorý skóroval rovnakým pohodlným spôsobom ako Nemec chvíľu pred ním – 0:3. Do polčasovej prestávky mohol na 4:0 zvýšiť Kucka, ale jeho strela presvišťala povedľa domácej žrde.

II. polčas

Po zmene strán sa zdalo, že sa bude viac-menej iba dohrávať, Slováci sa po opadnutí napätia chceli už len baviť futbalom. To im však Luxemburčania začali kaziť po hodine hry. Najprv kapitán Mutsch s rozhodujúcim prispením teča zaskočil Kozáčika – 1:3 a v 65. minúte na rozdiel jediného gólu pokojne premenenou jedenástkou znížil Gerson – 2:3. Penaltu faulom na Joachima zapríčinil Nemec.

V 78. minúte striedajúci Šesták z pravého krídla hľadal Maka, no poslal mu pridlhú prihrávku. Luxemburčania sa už na ďalšie vyložené príležitosti nezmohli, takže Slováci si postrážili dôležité víťazstvo zaisťujúce priamy postup na budúcoročný finálový turnaj majstrovstiev Európy. Navyše, v nadstavenom čase po protiútoku a asistencii Šestáka rezultát ešte prikrášlil svojím druhým zásahom v zápase Hamšík – 2:4.

– zdroj: RTVS a SITA

Ján Kováčik (prezident Slovenského futbalového zväzu): „Sú to neuveriteľné pocity. Keď sa Slovensko prvý raz dostane na šampionát, je to výnimočné. Tejto generácii som to želal. Som nesmierne vďačný všetkým, ktorí mi umožnili byť pri tom. Samozrejme, že som tŕpol, ale nepochyboval som ani chvíľu. Myslím si, že na šampionáte sa nestratíme.“

Ján Kozák (tréner Slovenska): „Treba pogratulovať chlapcom. Najmä prvý polčas bol senzačný, hrali sme futbal, aký by som chcel, aby toto mužstvo produkovalo ďalej. Pod dojmom náskoku sme po zmene strán spravili nejaké chyby a súper znížil. Je to sympatický tím bojovníkov, ktorí sa nevzdajú za nijakého stavu. Najdôležitejšie je však víťazstvo, vyhrali sme zaslúžene. Ani sekundu som nepochyboval o našom úspechu. Mužstvo má charakter, kvalitu a bol som presvedčený, že to zvládneme. Ďakujem fanúšikom; nielen tým, čo sem pricestovali, ale všetkým na Slovensku, čo nám fandia a v Žiline utvorili fantastickú atmosféru. Postúpiť na európsky šampionát je niečo úžasné, vnútorne mám veľmi dobrý pocit. Chlapcov si vysoko vážim. Posledné zápasy ukázali, že máme ešte na čom pracovať. K dispozícii je však do ME dostatok času, aby sme sa aj na šampionáte predviedli v dobrom svetle. Stavil som na dobrých chlapcov, ktorí postupne napredovali v kluboch aj reprezentácii.“

Luc Holtz (tréner Luxemburska): „Gratulujem Slovákom k postupu na kontinentálny šampionát, zaslúžili si ho. Najskôr sme predvádzali dobrý výkon, ale potom sme stratili koncentráciu a trikrát sme inkasovali. Reakcia v druhom polčase sa nám vydarila, snažili sme sa o vyrovnanie.“

Norbert Gyömbér (obranca Slovenska): „Je to neopísateľný pocit. Bolo to náročné, akosi sme si to v druhom polčase skomplikovali, keď sme si nechali streliť dva góly. V závere však Marek Hamšík dal štvrtý gól. Za celú kvalifikáciu sme zaslúžene postúpili. Je neskutočné, že môžem už len byť v kabíne s takýmito hráčmi. V šatni sme pukli pár šampanských.“

Marek Hamšík (stredopoliar Slovenska, v pondelok autor 2 gólov): „V kabíne je veľká oslava. Dosiahli sme ďalší historický úspech pre slovenský futbal a sme šťastní, že môžeme byť jeho súčasťou. Prežívame obrovskú radosť. Využili sme síce až posledný krok, ale o to je to krajšie. Na oslavu bude krátky čas, ale čaká na nás dlhá noc.“

Vladimír Weiss (krídelník SR): „Samozrejme, veľmi sa tešíme. Šancu spečatiť to v Luxembursku sme si vybojovali počas celej kvalifikácie. Kto by pred jej začiatkom povedal, že nám pred poslednými dvoma stretnutiami na postup bude stačiť jedno víťazstvo? Sme spokojní, aj keď sme si to celkom skomplikovali. Na to sme majstri.“

Adam Nemec (útočník SR, v pondelok autor jedného gólu): „Ide o zadosťučinenie, že to, čo robíme, má zmysel. Nevyhli sme sa ani výkyvom, to sa však nepodarí nikomu. Chceli sme sa radovať už v Žiline, no tam nám to nevyšlo. Taký je futbal.“

Tomáš Hubočan (obranca SR): „Je pravda, že sme diváka držali v napätí do poslednej minúty. Nebol to zámer. Skomplikovali sme si to na štadióne v Luxemburgu, ale zvládli sme to a sme vo Francúzsku. Spomínať budeme na všetky zápasy, ťažko povedať, ktorý bol najdôležitejší. Možno na Ukrajine alebo doma proti Španielsku.“