Stoke City
Radosť hráčov Stoke City po góle v sieti Manchestru United počas sobotňajšieho zápasu 18. kola Premier League. Foto: SITA/AP

LONDÝN 26. decembra (WebNoviny.sk) – Holandský tréner Louis van Gaal to má na lavičke futbalistov Manchestru United už poriadne nahnuté. Úvodný zápas 18. kola Premier League na Boxing Day priniesol prehru jeho zverencov na trávniku Stoke City 0:2. United prehrali štvrtý zápas v rade a sériu bez víťazstva predĺžili na sedem stretnutí.

Najhoršiu šnúru prehier za ostatných 26 rokov United odštartovali nezdarom vo Wolfsburgu (2:3), ktorý znamenal ich koniec v Lige majstrov. Prehry v Bournemouthe a doma s Norwichom zasa znamenali ústup z elitnej štvorky tabuľky Premier League. Keď sa rekordéri v počte získaných anglických titulov potrebovali konečne odraziť k lepším výsledkom, prišlo trpké precitnutie na ihrisku Stoke.

„Okolnosti boli náročné – nemyslím tým iba vietor, ale aj zvýšený tlak. Najmä preto sme v prvom polčase nehrali dobre. Snažím sa s tým niečo robiť, ale ten tlak je zo zápasu na zápas vyšší. Všetci sa na mňa dívajú s pohŕdaním a vravia – to je ten, ktorého mužstvo už štyri razy za sebou prehralo,“ povedal Louis van Gaal.

Sobotňajší zápas na Brittania Stadium bol ďalšou nočnou morou pre skúseného kormidelníka. Na šľaktrafenie bola najmä obrovská chyba, ktorú vyprodukoval nevydareným hlavičkovým priťuknutím brankárovi Memphis Depay. Práve po nej strelil v 19. min Bojan Krkič prvý gól domácich.

O sedem minút neskôr prišla delovka Marka Arnautoviča z hranice šestnástky na 2:0 a prakticky predčasné rozhodnutie. Po tomto góle sa štadiónom niesli chorály domácich fanúšikov na adresu zdrveného Van Gaala: „Zajtra ťa vyhodia.“ Na toto všetko sa pozeral kapitán United aj anglickej reprezentácie Wayne Rooney iba z lavičky, v základnej zostave v zápase Premier League chýbal po bezmála dvoch rokoch. Na trávnik sa dostal až po zmene strán práve namiesto Depaya.

Po zlepšení v druhom polčase hráči ManUtd dovedna až šesťkrát vystrelili na bránku, ale gólu sa nedočkali. Vďaka skvelému zákroku brankára Jacka Butlanda proti pokusu Marouane Fellainiho si Stoke City udržali vôbec prvýkrát čisté konto proti Manchestru United v zápase Premier League. Zaujímavé je, že brankár Stoke nedostal gól až v ôsmich z ostatných jedenástich súťažných duelov. Na druhej strane, United prehrali na Boxing Day, teda 2. sviatok vianočný, prvýkrát od roku 2002, keď prehrali s Middlesbroughom 1:3. „Momentálne nehráme dobre a toto bol naozaj ťažký zápas,“ ospravedlňoval výkon tímu stredopoliar Michael Carrick.