Barcelona real madrid
Cristiano Ronaldo gólom rozhodol o víťazstve Realu Madrid v prestížnom zápase proti Barcelone. Foto: SITA/AP

MADRID/BARCELONA 2. marca (WebNoviny.sk) – Futbalisti Realu Madrid zvíťazili v sobotňajšom prestížnom dueli El Clásico v rámci 31. kola najvyššej španielskej súťaže Primera División na pôde odvekého rivala FC Barcelona 2:1. Bolo to 231. vzájomné súťažné meranie síl. Real Madrid zaznamenal doteraz 93 víťazstiev, o tri viac ako „Blaugranas“, 48 duelov sa skončilo nerozhodne. V rámci La Ligy vyznieva bilancia taktiež v prospech madridského mužstva (72:68).

Úctyhodná séria FC Barcelona bez prehry vo všetkých súťažiach sa skončila na cifre 39 zápasov. Kataláncom patrí naďalej líderská pozícia v La Lige so ziskom 76 bodov. Madridské kluby Atlético a Real vďaka sobotňajším triumfom (Atlético zdolalo doma Betis Sevilla 5:1, pozn.) skresali manko na šesť, resp. sedem bodov a záver ligovej sezóny môže byť ešte napínavý. Barcelona v ďalšom kole cestuje do baskického San Sebastiánu, kde nezvíťazila od roku 2007. V ostatných piatich ligových vystúpeniach tam až štyrikrát prehrala, bodovala len v septembri 2011 pri remíze 2:2.

Barca ako líder El Clásico ešte nevyhrala

Barcelona nikdy nezvíťazila v El Clásico, ak doň vstupovala ako líder tabuľky a pred Realom Madrid mala minimálne desaťbodový náskok (tri prehry, jedna remíza, pozn.). „Aj prehra vás niečo naučí. Dnes sme stratili príliš veľa jednoduchých lôpt. Real Madrid má hráčov, ktorí sú mimoriadne efektívni a ktorých je ťažké brániť. V prvom polčase sme boli lepší, ale po prestávke súper lepšie využil svoje šance,“ vyhlásil po stretnutí kouč Barcelony Luis Enrique.

Skóre stretnutia otvoril v 56. min Gerard Piqué. Domáci stopér sa pred rohovým kopom Ivana Rakitiča zbavil svojho strážcu Pepeho a nechytateľnou hlavičkou rozjasal tribúny Camp Nou. Bola to jedna z troch striel, ktoré počas deväťdesiatich minút smerovali na bránku Realu. Zvyšné pochytal hosťujúci gólman Keylor Navas, ktorý predovšetkým pri pokuse Lionela Messiho potvrdil svoju prezývku – „kostarický kocúr“.

„Neboli sme schopní ovládnuť hru, hoci sme v závere mali o jedného hráča viac. Real zvíťazil zaslúžene. Je to ťažká prehra od nášho najväčšieho súpera, ale musíme obrátiť list. Liga sa pre nás stále vyvíja dobre,“ vyhlásil podľa oficiálnej stránky barcelonského klubu Gerard Piqué.

Jeho kolega zo stopérskej dvojice Javier Mascherano lamentoval, že Barcelona v sobotu nezahrala s potrebnou chytrosťou. „Vo futbale neexistuje spravodlivosť. Je to mizerný pocit. Chceli sme zvíťaziť, ale v poslednej štvrťhodine sme neboli ostražití. Mali sme loptu pod kontrolou, ale nakoniec prišli dva protiútoky Realu, po ktorých sme inkasovali. Sedemdesiat minút sme hrali dobre, ale nevyužili sme šance,“ skonštatoval podľa portálu soccerway.com Mascherano.

Ramos by sa nechal vylúčiť skôr

Vyrovnanie na seba nenechalo dlho čakať. „Los Blancos“ podnikli v 62. min vďaka Marcelovi rýchly výpad a Karim Benzema predviedol po centri Toniho Kroosa exkluzívne „nožničky“. Hrdinom stretnutia sa stal v 85. min Cristiano Ronaldo. Portugalčan skúsene predvídal, že brazílsky zadák Barcelony Daniel Alves nedosiahne na center Garetha Bala, spracoval si loptu na prsiach a strelou pomedzi nohy brankára Claudia Brava poslal loptu do siete.

V tom čase už „biely balet“ hral bez vylúčeného stredného obrancu Sergia Ramosa, ktorý v 83. min videl z rúk hlavného rozhodcu druhú žltú kartu. Krátko predtým neuznali rozhodcovia Walesanovi Balovi regulárny gól a strela CR7 sa obtrela o brvno domácej svätyne. Trojica Gareth Bale, Karim Benzema a Cristiano Ronaldo nastúpila spolu v tejto sezóne pre rôzne zdravotné problémy iba zriedkavo. V sobotu však predviedli, že v optimálnom rozpoložení sú prakticky na nezastavenie.

Cristiano Ronaldo potvrdil, že štadión Camp Nou patrí medzi jeho najobľúbenejšie. V ostatných deviatich dueloch na barcelonskej pôde dosiahol až desať gólov. Tridsaťjedenročný rodák z Madeiry navyše dosiahol v drese „Merengues“ jubilejné 250. víťazstvo. „Cristianov gól je odpoveďou pre všetkých neprajníkov. Krása futbalu spočíva v tom, že vždy máte možnosť na odvetu. Naši fanúšikovia si toto víťazstvo zaslúžia, no musíme zostať nohami pevne na zemi,“ vyhlásil podľa denníka Marca kapitán Realu Sergio Ramos, ktorý neskôr o svojej červenej karte žartoval. „Ak by som vedel, že zvíťazíme s desiatimi hráčmi, nechal by som sa vylúčiť v piatej minúte.“

Iný názor na červenú kartu Sergia Ramosa mal niekdajší hráč Barcelony (1989-1994) aj Realu Madrid (1994-1996) Michael Laudrup. „Real si dnes zaslúžil vyhrať. V druhom polčase bol lepším mužstvom. Dokonca aj po inkasovanom góle sa rýchlo pozbieral a okamžite vyrovnal. Sergio Ramos dostal veľmi hlúpu druhú žltú kartu. Robil to, keď mal 20 rokov. Teraz je o desať rokov starší a robí to stále. Je to jeden z najskúsenejších a najlepších obrancov na svete, ale také niečo si nemôže dovoliť,“ vyhlásil 51-ročný Dán pre Sky Sports. „Myslím si, že sme podali skvelý výkon. Barcelona otvorila skóre, ale nevzdali sme sa. Vedeli sme, čo musíme urobiť. Spoluhráči odviedli vynikajúcu prácu,“ povedal brankár Madridčanov Keylor Navas.

Zidane uspel hneď v prvom El Clásicu

Francúzsky kormidelník Realu Zinedine Zidane dokázal uspieť hneď vo svojom prvom El Clásicu, a to dokonca na súperovom ihrisku. Napodobnil svojich predchodcov Carlosa Queiroza a Bernda Schustera. Triumf ho môže tešiť o to viac, že Madridčania dokázali otočiť vývoj stretnutia na Camp Nou po viac ako 50 rokoch. V roku 1965 zvíťazil Real Madrid rovnakým rozdielom (2:1) po góloch Pirriho a Francisca Rodrígueza Serenu.

„Som spokojný so všetkým a teším sa za našich fanúšikov, pretože v Barcelone nie je jednoduché vyhrať. Nie je nič lepšie, ako keď vidím môj tím držať spolu. Všetci bojujú jeden za druhého a za svojho trénera. Hráči to robili príkladne. Vedeli sme, že najmä v úvode na nás nečaká nič ľahké. Podali sme dobrý výkon, získali sme tri body, ale teraz sa už musíme premýšľať o zápase Ligy majstrov s Wolfsburgom. V rámci La Ligy máme manko sedem bodov na prvé miesto, momentálne sa však sústredíme na najbližší duel a až po ňom bude opäť priestor na úvahy o ligovej súťaži. Víťazstvo v Barcelone je veľkou morálnou vzpruhou. Je pre nás veľmi dôležité pred záverom sezóny,“ skonštatoval na pozápasovej tlačovej konferencii 43-ročný rodák z Marseille.

„Vedeli sme, že to bude ťažké, predovšetkým v druhom polčase. Ani na okamih sme však neklesli na duchu. Neboli sme spokojní s remízou, chceli sme viac. Pokyny trénera Zidana boli naozaj dobré. Vravel nám, že máme bojovať na smrť a v El Clásicu ísť až do konca za víťazstvom. Ďakujeme fanúšikom za ich podporu a inšpiráciu, ktorú nám dávajú v každom jednom stretnutí,“ vyznal sa po zápase pravý obranca madridského tímu Dani Carvajal.

Atlético Madrid – Betis Sevilla 5:1 (2:0)

Góly: 42. a 81. Griezmann, 37. F. Torres, 65. Juanfran, 90.+ Partey – 79. R. Castro

Las Palmas – Valencia 2:1 (0:1)

Góly: 49. J. Viera (z pok. kopu), 63. Mustafi (v.) – 3. Rodrigo

FC Barcelona – Real Madrid 1:2 (0:0)

Góly: 56. Piqué – 62. Benzema, 85. C. Ronaldo

Celta Vigo – La Coruňa 1:1 (1:1)

Góly: 30. Nolito – 21. Borges, ČK: 68. Arribas (La Coruňa) po druhej ŽK

1. FC Barcelona 31 24 4 3 87:26 76

2. Atlético Madrid 31 22 4 5 51:15 70