Leicester - Southampton
Robert Huth (vpravo) z Leicestru a Graziano Pelle zo Southamptonu počas zápasu anglickej Premier League. Leicester, 3. apríl 2016. Foto: SITA/AP

LONDÝN 3. apríla (WebNoviny.sk) – Futbalisti lídra klasifikácie Leicester City zvíťazili v nedeľňajšom domácom stretnutí 32. kola najvyššej anglickej súťaže nad hráčmi FC Southampton „tradične“ 1:0. Autorom jediného presného zásahu bol jamajský stredný obranca Wes Morgan. Zásluhou víťazstva zvýšili zverenci talianskeho trénera Claudia Ranieriho svoj náskok na čele Premier League, momentálne majú pred druhým Tottenhamom Hotspur sedem bodov k dobru. „Líškam“ výrazne pomohla sobotňajšia remíza „kohútov“ na pôde FC Liverpool (1:1), tím zo severu Londýna prišiel o cenné dva body v boji o majstrovský titul.

Prvú vážnu príležitosť v nedeľňajšom zápase na ihrisku Leicestru mali futbalisti Southamptonu, keď sa rýchly ofenzívny hráč Sadio Mané najskôr dostal cez obrancu Dannyho Simpsona a následne kľučkou obišiel aj brankára domácich Kaspera Schmeichela. V rozhodujúcej chvíli však zasiahol dobiehajúci Simpson, ktorý Maného strelecký pokus zblokoval a znemožnil mu skórovať. Southampton pôsobil v prvom polčase až príliš opatrne a bolo zrejmé, že zverenci Ronalda Koemana sa budú predovšetkým spoliehať na pevnú obranu, ktorá ich v posledných dueloch zdobila.

Leicester siahol na dno síl

V dôsledku toho mal Leicester prevahu, loptu väčšinu času držal vo svojej moci. Ako jediný sa v stretnutí strelecky presadil stredný obranca a kapitán domácich Wes Morgan, ktorý si v 38. minúte nabehol na dobrý center krajného obrancu Christiana Fuchsa. Stopér z Jamajky nedal vo vzdušnom súboji šancu fyzicky slabšiemu stredopoliarovi hostí Jordymu Clasiemu. „‚Spurs‘ včera len remizovali, preto sú tieto tri body nesmierne cenné. Museli sme však siahnuť na dno svojich síl a ukázať, ako veľmi chceme dnes toto víťazstvo. Navyše, streliť gól, to je ozaj fantastické. Chlapci si zo mňa už uťahovali, vraj prečo nestrieľam góly. Lepšie neskoro ako nikdy,“ vyhlásil po zápase spokojný Wes Morgan.

Leicester mohol svoje vedenie aj zvýšiť, lenže obranca Danny Simpson vo vyloženej šanci zaváhal a loptu poslal presne do miesta, kde sa nachádzal vo výbornej forme chytajúci gólman „The Saints“ Fraser Forster. Ten sa vyznamenal aj v momente, keď stredný obranca José Fonté chcel odkopnúť loptu na roh, lenže to sa mu nepodarilo podľa jeho predstáv. Ak by nezasiahol pozorný Forster a loptu smerujúcu do horného rohu bránky nevyškriabal, mohli hráči Leicestru viesť 2:0. Nestalo sa a Ranieriho zverenci už po štvrtý raz v sérii zvíťazili v lige 1:0. Šesť kôl pred koncom súťaže majú na čele tabuľky Premier League náskok siedmich bodov.

Kapitán hrá celú sezónu bez prestávky

„Bol to naozaj fantastický výkon. Boli sme si vedomí toho, že Southampton príde plný sebavedomia. Náš kapitán Wes Morgan hrá celú sezónu bez prestávky. Je fantastický. Úžasný. Musíme však naďalej ostať pokojní a sústrediť sa na naše výkony. Zápas po zápase,“ povedal kouč Ranieri. Jeho mužstvo má pred sebou ešte šesť duelov: so Sunderlandom (vonku), West Hamom (doma), Swansea (doma), Manchestrom United (vonku), Evertonom (doma) a FC Chelsea (vonku).

„Začali sme zle a úplne sme stratili kontrolu, ale po dvadsiatich minútach sme sa zlepšili a dominovali sme. Môžeme sa rozprávať o taktike a o systéme, ale toto bol už tretí zápas v rade, v ktorom nám rozhodca nepriznal penaltu. Bol to kľúčový moment duelu, v ktorom sa môže rozhodnúť o majstrovskom titule. Našou ambíciou je zahrať si v nasledujúcej sezóne v Európe, no dnes bolo všetko proti nám,“ citoval Ronalda Koemana web Premier League.

Súhrn výsledkov nedeľňajších stretnutí 32. kola najvyššej anglickej futbalovej súťaže Premier League:
Leicester – Southampton 1:0 (1:0)

Gól: 38. W. Morgan

Manchester United – Everton 1:0 (0:0)

Gól: 54. Martial

1. Leicester 32 20 9 3 55:31 69

2. Tottenham 32 17 11 4 57:25 62

3. Arsenal Londýn 31 17 7 7 52:30 58

4. Manchester City 31 16 6 9 56:32 54