Finále Európskej ligy: FC Liverpool - FC Sevilla
Radosť hráčov FC Sevilla s víťaznou trofejou po finálovom zápase Európskej ligy, v ktorom na Štadióne sv. Jakuba v Bazileji zdolali FC Liverpool 3:1. Bazilej, 18. máj 2016. Foto: SITA/AP

BAZILEJ 18. mája (WebNoviny.sk) – Španielsky futbalový klub FC Sevilla sa stal tretíkrát za sebou a celkovo rekordný piaty raz víťazom druhej najprestížnejšej pohárovej klubovej súťaže na starom kontinente – Európskej ligy (predtým názvy Pohár UEFA a Pohár Veľtržných miest).

Hráči tímu z Andalúzie v stredajšom večernom finálovom stretnutí zdolali vo švajčiarskom Bazileji anglického protivníka FC Liverpool 3:1 (0:1) a tešili sa nielen z cennej trofeje, ale aj z miestenky do skupinovej fázy Ligy majstrov v nastávajúcej sezóne 2016/2017.

Slovenský reprezentant v drese neúspešných „The Reds“ Martin Škrtel nedostal príležitosť na trávniku, sedel na lavičke náhradníkov. Pre Liverpool znamená táto prehra neúčasť v európskych pohárových súťažiach v ďalšom ročníku, pretože v domácej Premier League obsadil až 8. priečku.

Obrazom: Finále Európskej ligy medzi FC Liverpool a FC Sevilla

Na Štadióne Svätého Jakuba bol anglický tím v prvom polčase lepší a Daniel Sturridge sa v 35 min postaral o tesný náskok Liverpoolu. Po zmene strán však prišiel dokonalý obrat španielskeho mužstva a tri góly v sieti Belgičana Simona Mignoleta. Hneď na začiatku druhého polčasu vyrovnal francúzsky kanonier FC Sevilla Kevin Gameiro. Hrdinom zaujímavého duelu sa napokon stal Coke: 29-ročný španielsky stredopoliar, celým menom Jorge Andújar Moreno, strelil dva góly za šesť minút (64. a 70.) a rozhodol o osude stretnutia.

„Sevillistas“ sú prvým klubom, ktorý Európsku ligu ovládol v troch sezónach za sebou a zároveň tretím klubom, ktorý vyhral EL po tom, ako sa do nej v tej istej sezóne presunul po rozlúčke v Lige majstrov. V minulosti sa to podarilo Atléticu Madrid (2010) a FC Chelsea (2013). Tréner FC Sevilla Unai Emery vyrovnal stredajším triumfom zápis talianskeho kormidelníka Giovanniho Trapattoniho, ktorý má na svojom konte tri prvenstvá v Pohári UEFA, resp. EL. Emery je však jediný s tromi triumfami v jednom klube, Trapattoni uspel dvakrát s Juventusom Turín (1977, 1993) a raz s Interom Miláno (1991).

FC Sevilla je s piatimi prvenstvami najúspešnejším klubom v počte celkových triumfov v Pohári UEFA, resp. Európskej lige, trofeje získal v rokoch 2006, 2007, 2014, 2015 a 2016. FC Liverpool zvíťazil trikrát – v rokoch 1973, 1976 a 2001, štvrté prvenstvo v Bazileji nepridal. Tri primáty majú aj talianski zástupcovia Inter Miláno a Juventus Turín.

Finále – Európska liga 2015/2016

– hralo sa na Štadióne sv. Jakuba v Bazileji (Švaj.)

FC Liverpool (Angl.) – FC Sevilla (Šp.) 1:3 (1:0)

Žlté karty – 3:4

30. Lovren, 72. Origi, 90.+ Clyne – 56. Vitolo, 57. Éver Banega, 78. Rami, 84. Mariano Ferreira

FC Liverpool: Mignolet – Clyne, Lovren, K. Touré (82. Benteke), A. Moreno – Emre Can – Lallana (73. J. Allen), Philippe Coutinho, Milner – Firmino (69. D. Origi) – Sturridge

FC Sevilla: Soria – Mariano Ferreira, Rami (78. Kolodziejczak), Carrico, Escudero – Krychowiak, N’Zonzi – Coke, Éver Banega (90.+ Cristóforo), Vitolo – Gameiro (89. Iborra)

I. polčas

Obidve mužstvá nastúpili do bazilejského finále v predpokladaných zostavách. Španielskemu tímu chýbal zranený kapitán José Antonio Reyes, Liverpoolu zasa nebol k dispozícii Mamadou Sakho, ktorý je kvôli dopingu suspendovaný. V strede obrany tak dostali šancu Dejan Lovren a Kolo Touré, slovenský reprezentant Martin Škrtel zostal na lavičke náhradníkov.

Začiatok duelu patril zverencom nemeckého trénera Jürgena Kloppa, ktorí boli aktívnejší ako ich súper. V 8. min poslal na bránku nebezpečný pokus spoza vymedzeného územia Emre Can a o necelé tri minúty neskôr sa pokúšal hlavičkou zakončiť Daniel Sturridge. Ten istý hráč sa dostal do dobrej šance v 24. min, no brankár David Soria dobre vybehol a zneškodnil Angličanov pokus.

Reprezentačný útočník „Albiónu“ sa však nemýlil v 35. min, keď umiestnenou strelou prekonal gólmana Soriu a poslal svoj tím do vedenia – 1:0. Aktívni Liverpoolčania po strelenom góle zo svojho tlaku neupustili a naďalej sa pokúšali utvárať si gólové príležitosti. Jedna prišla tiež po rohovom kope, ktorý zakončil hlavičkou Lovren a lopta po jeho zásahu skončila v sieti FC Sevilla. Lenže v postavení mimo hry stál Daniel Sturridge, ktorý sa pokúšal zapojiť do akcie, a tak švédsky hlavný arbiter stretnutia Jonas Eriksson gól neuznal.

Sevilla, ktorá sa tešila z víťazstva v predchádzajúcich dvoch ročníkoch, bola v prvom polčase v útoku pasívna. Najsvetlejším momentom boli efektné nožničky Kévina Gameira, ktorý však nestrafil do priestoru bránky anglického mužstva.

II. polčas

Do druhého polčasu však nastúpil španielsky tím ako vymenený a po výbornej individuálnej akcii krajného obrancu Mariana Ferreiru sa presadil útočník Kévin Gameiro, ktorý už nemal problém premeniť ponúknutú šancu. Vyrovnávajúci gól prišiel len 18 sekúnd po začiatku druhej časti hry – 1:1

Po bleskovej prihrávke poza obrannú líniu sa Francúz dostal do ďalšej príležitosti, no svoj únik nedokázal úspešne zakončiť. Po vyhranom hlavičkovom súboji N’Zonziho sa pred bránkou osamotený Kévin Gameiro dostal do obrovskej šance, lenže Simon Mignolet jeho strelecký pokus zneškodnil. V 64. min otočila Sevilla stav zápasu, keď Vitolo obišiel obrancov Liverpoolu a dostal loptu ku Cokemu, ktorý nádhernou strelou prekonal Mignoleta – 1:2.

Mužstvo FC Sevilla udrelo v druhom polčase aj tretíkrát: znova to bolo zásluhou španielskeho futbalistu Cokeho, ktorý v 70. min presne zakončil a poslal svoj tím do dvojgólového vedenia – 1:3. Výborný prehľad preukázal švédsky rozhodca Eriksson, ten nedal na radu asistenta a nechal v hre pokračovať napriek podozreniu pre postavenie mimo hry. Prihrávka na Cokeho však bola tečovaná hráčom Liverpoolu, strelený gól bol teda v súlade s pravidlami.

Nemecký tréner Jürgen Klopp spravil v útočnej formácii anglického tímu dve zmeny, do hry sa dostali belgickí reprezentanti Origi a Benteke. Ani jeden z nich sa však nedostal do žiadnej vážnejšej situácie, z ktorej by prípadne ešte duel mohol zdramatizovať. Výbornú prácu však predvádzali krajní obrancovia Andalúzanov Mariano Ferreira a Escudero. Hráči FC Sevilla napokon bez väčších problémov doviedli finálový duel do víťazného konca a tešili sa z víťazného hetriku v Európskej lige.

Hlasy

(zdroje: BBC, UEFA):

James Milner (stredopoliar a kapitán FC Liverpool): „V druhom polčase sme sa nemohli naštartovať, a to je veľmi frustrujúce. Nepriblížili sme sa k tomu, aby sme na trávniku predviedli naše skutočné futbalové schopnosti. Som veľmi sklamaný. Hneď po zmene strán sme rýchlo inkasovali a už sme sa nedostali do zápasu. Pri treťom góle súpera signalizoval asistent rozhodcu ofsajd, ale hlavný arbiter rozhodol inak. Nechcem sa však vyhovárať na rozhodcov, chyba je v nás. Chceli sme dnes vyhrať trofej, nad účasťou v Lige majstrov sme nerozmýšľali.“

Kévin Gameiro (útočník FC Sevilla, autor jedného gólu): „Vedeli sme, že to bude ťažký zápas. V prvom polčase sa nám nedarilo, ale nespanikárili sme. Tréner nám povedal, aby sme boli pokojní a počkali si na našu chvíľu. Po zmene strán sme dali rýchly gól, veľmi nám to pomohlo. Je to nádherné, pre mňa je to tretí triumf za sebou.“

David Soria (brankár FC Sevilla): „Ukázali sme, že napriek zraneniam niektorých hráčov sme dokázali vydať na trávniku maximum. Sme tím, ktorý chcel Európsku ligu vyhrať najviac zo všetkých klubov. Takýto úspech som si nepredstavoval ani vo svojich snoch. Teraz si to musíme užiť a pripraviť sa na finále Španielskeho pohára.“

Vizitky finalistov Európskej ligy 2015/2016

FC LIVERPOOL

Celý názov v angličtine: Liverpool Football Club

Rok založenia: 1892

Štadión: Anfield (kapacita 45 276 divákov)

Brankári: Simon Mignolet (Belg.), Danny Ward (Wal.), Shamal George

Obrancovia: Nathaniel Clyne, Kolo Touré (Pobr. Sl.), Dejan Lovren (Chor.), Mamadou Sakho (Fr.), Alberto Moreno (Šp.), Steven Caulker, Martin Škrtel (SR), Bradley Smith (Aus.), Connor Randall, Joe Maguire, Daniel Cleary (Ír.)

Stredopoliari: James Milner, Roberto Firmino (Braz.), Jordan Henderson, Adam Lallana, Lucas (Braz.), Emre Can (Nem.), Joe Allen (Wal.), Cameron Brannagan, Jordon Ibe, Jordan Rossiter, Joao Carlos Teixeira (Portug.), Sheyi Ojo, Pedro Chirivella (Šp.)

Útočníci: Christian Benteke (Belg.), Philippe Coutinho (Braz.), Daniel Sturridge, Divock Origi (Belg.), Jerome Sinclair

Najväčšie úspechy:

Európsky pohár majstrov/Liga majstrov (5): 1976/1977, 1977/1978, 1980/1981, 1983/1984, 2004/2005

Pohár UEFA/Európska liga (3): 1972/1973, 1975/1976, 2000/2001

Superpohár UEFA (3): 1977, 2001, 2005

Premier League (18): 1900/1901, 1905/1906, 1921/1922, 1922/1923, 1946/1947, 1963/1964, 1965/1966, 1972/1973, 1975/1976, 1976/1977, 1978/1979, 1979/1980, 1981/1982, 1982/1983, 1983/1984, 1985/1986, 1987/1988, 1989/1990

FA Cup (7) : 1964/1965, 1973/1974, 1985/1986, 1988/1989, 1991/1992, 2000/2001, 2005/2006

Ligový pohár (8): 1980/1981, 1981/1982, 1982/1983, 1983/1984, 1994/1995, 2000/2001, 2002/2003, 2011/2012

Community Shield (15): 1964, 1965, 1966, 1974, 1976, 1977, 1979, 1980, 1982, 1986, 1988, 1989, 1990, 2001, 2006

FC SEVILLA

Celý názov v španielčine: Sevilla Fútbol Club

Rok založenia: 1890

Štadión: Ramóna Sáncheza Pizjuána (kapacita 42 500 divákov)

Klubové farby: červená a biela

Prezident: José Castro Carmona

Hlavný tréner: Unai Emery

Asistent trénera: Juan Carlos Carcedo Mardones

Kapitán: José Antonio Reyes

Brankári: Sergio Rico, David Soria, Juan Soriano, Álvaro Rodriguez

Obrancovia: Benoit Trémoulinas (Fr.), Adil Rami (Fr.), Timothée Kolodziejczak (Fr.), Sergio Escudero, Nicolás Pareja (Arg.), Coke, Mariano (Braz.), David Carmona, José Matos, Federico Fazio (Arg.), Diogo Figueiras (Portug.)

Stredopoliari: Grzegorz Krychowiak (Poľ.), Daniel Carriço (Portug.), Michael Krohn-Dehli (Dán.), Vicente Iborra, José Antonio Reyes, Sebastián Cristóforo (Urug.), Steven N’Zonzi (Fra.), Éver Banega (Arg.), Vitolo, Jevgen Konopľanka (Ukr.), Antonio Cotán

Útočníci: Kévin Gameiro (Fra.), Fernando Llorente, Carlos Fernández, Juan Muňoz

Pohár UEFA/Európska liga (4): 2005/2006, 2006/2007, 2013/2014, 2014/2015

Superpohár UEFA (1): 2006

Primera División (1 titul): 1945/1946, štyrikrát druhé miesto: 1939/1940, 1942/1943, 1950/1951, 1956/1957

Kráľovský španielsky pohár (5): 1935, 1939, 1947/1948, 2006/2007, 2009/2010

Španielsky Superpohár (1): 2007

Prehľad finálových stretnutí Európskej ligy UEFA

– v rokoch 1958 až 1971 sa táto súťaž hrala pod názvom Pohár Veľtržných miest a v rokoch 1972 až 2009 pod názvom Pohár UEFA

1983: RSC ANDERLECHT – Benfica Lisabon 1:0 a 1:1

1984: RSC Anderlecht – TOTTENHAM HOTSPUR 1:1 a 1:1 po predĺžení, 3:4 na pok. kopy

1985: Videoton Székesfehérvár – REAL MADRID 0:3 a 1:0

1986: REAL MADRID – 1. FC Kolín 5:1 a 0:2

1987: IFK GÖTEBORG – Dundee United 1:0 a 1:1

1988: Espaňol Barcelona – BAYER LEVERKUSEN 3:0 a 0:3 po predĺžení, 2:3 na pok. kopy

1997: FC SCHALKE 04 – Inter Miláno 1:0 a 0:1 po predĺžení, 4:1 na pok. kopy

1998: Lazio Rím – INTER MILÁNO 0:3 (hralo sa v Paríži)

1999: Olympique Marseille – AC PARMA 0:3 (hralo sa v Moskve)

2000: Arsenal Londýn – GALATASARAY ISTANBUL 0:0 po predĺžení, 1:4 na pok. kopy (hralo sa v Kodani)

2001: FC LIVERPOOL – CD Alavés 5:4 po predĺžení (4:4, 3:1) (hralo sa v Dortmunde)

2002: FEYENOORD ROTTERDAM – Borussia Dortmund 3:2 (hralo sa v Rotterdame)

2003: Celtic Glasgow – FC PORTO 2:3 po predĺžení (hralo sa v Seville)

2004: FC VALENCIA – Olympique Marseille 2:0 (hralo sa v Göteborgu)

2005: Sporting Lisabon – CSKA MOSKVA 1:3 (hralo sa v Lisabone)

2006: FC Middlesbrough – FC SEVILLA 0:4 (hralo sa v Eindhovene)

2007: RCD Espanyol Barcelona – FC SEVILLA 2:2 po predĺžení, 1:3 na pok. kopy (hralo sa v Glasgowe)

2008: ZENIT PETROHRAD – Glasgow Rangers 2:0 (hralo sa v Manchestri)

2009: ŠACHŤOR DONECK – Werder Brémy 2:1 po predĺžení (hralo sa v Istanbule)

2010: ATLÉTICO MADRID – FC Fulham 2:1 po predĺžení (hralo sa v Hamburgu)

2011: FC PORTO – Sporting Braga 1:0 (hralo sa v Dubline)

2012: ATLÉTICO MADRID – Athletic Bilbao 3:0 (hralo sa v Bukurešti)

2013: Benfica Lisabon – FC CHELSEA 1:2 (hralo sa v Amsterdame)

2014: FC SEVILLA – Benfica Lisabon 0:0 po predĺžení, 4:2 na pok. kopy (hralo sa v Turíne)

2015: Dnipro Dnipropetrovsk – FC SEVILLA 2:3 (2:2) (hralo sa vo Varšave)

2016: FC Liverpool – FC SEVILLA 1:3 (hralo sa v Bazileji)