Spartak Trnava po dráme končí v Európskej lige

Trnava verzus Viedeň
Zľava: Martin Mikovič zo Spartaku a Robert Almer z Austrie počas zápasu tretieho kvalifikačného kola európskej ligy vo futbale medzi FC Spartak Trnava (SR) - FK Austria Viedeň (AT). Trnava, 4. august 2016. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

TRNAVA 4. augusta (WebNoviny.sk) – Futbalisti FC Spartak Trnava tesne nepostúpili do play-off o účasť v skupinovej fáze Európskej ligy 2016/2017. Zverenci trénera Miroslava Karhana v minulotýždňovom úvodnom meraní síl v rámci 3. predkola zvíťazili na pôde rakúskeho FK Austria Viedeň 1:0, vo štvrtkovej domácej odvete rovnakým výsledkom podľahli, keď inkasovali až v 88. min.

V predĺžení gól nepadol, o postupujúcom rozhodli až pokutové kopy. Austria triumfovala 5:4, rozhodujúci pokus premenil strelec jediného gólu v riadnom hracom čase Kevin Friesenbichler, vzápätí ako jediný zaváhal kapitán Spartaka Martin Mikovič. Trnava sa s tohtosezónnou pohárovou Európou rozlúčila.

Európska liga 2016/2017 – 3. predkolo – odveta:

FC Spartak Trnava (SR) – FK Austria Viedeň (Rak.) 0:1 (0:1, 0:0) po predĺžení, 4:5 na strely zo značky pokutového kopu

– prvý zápas 1:0, do play-off o účasť v skupinovej fáze EL postúpila Austria Viedeň

Gól: 88. Friesenbichler, ŽK: 45.+ Tambe, 66. A. Jakubech, 73. Horník, 83. Hladík – 27. Holzhauser, 77. Tajouri-Shradi, 83. Filipovič, 104. Friesenbichler, rozhodoval: Bebek (Chor.), 17 152 divákov

Pokutové kopy: Stryger Larsen – 0:1, Godál – 1:1, Tajouri-Shradi 1:2, Schranz – 2:2, Kvasina – 2:3, A. Sloboda – 3:3, Serbest – 3:4, Jirka – 4:4, Friesenbichler – 4:5, Mikovič – nedal

Spartak: A. Jakubech – A. Kadlec, Greššák, Godál, Horník – Bello, A. Sloboda – Schranz, Halilovič (97. Jirka), Mikovič – Tambe (79. Hladík)

Austria: Almer – Stryger Larsen, Filipovič, Rotpuller, Martschinko – Holzhauser (71. Friesenbichler), Serbest – Venuto (86. Kvasina), A. Grünwald, Felipe Pires (71. Tajouri-Shradi) – Kayode

Vyrovnaná úvodná štyridsaťpäťminútovka nepriniesla v City Arene žiadny gól. Najbližšie k nemu bol kamerunský útočník Spartaka Robert Ndip Tambe, ktorý v 2. min postupoval sám na bránku Austrie, ale tesne minul ľavú žrď. Hostia dvakrát pohrozili stredopoliarom Alexandrom Grünwaldom, ale jeho priamy kop a ani hlavička si nenašli cestu do trnavskej siete.

Ihneď po zmene strán mohol udrieť Ivan Schranz, ale nezužitkoval prihrávku Emira Haliloviča a zvnútra šestnástky vystrelil nepresne. V 67. min delili Austriu od zmazania manka len centimetre – Grünwald z priameho kopu opečiatkoval brvno trnavskej svätyne. O desať minút neskôr ešte gólman Spartaka Adam Jakubech reflexívne vyrazil Serbestovu strelu.

Keď už sa zdalo, že „andeli“ udržia postupový rezultát, z ničoho nič hlavičkou po dlhom centri skóroval striedajúci Friesenbichler a poslal duel do predĺženia. V predĺžení mohol rozhodnúť útočník viedenského klubu Olarenwaju Kayode, ale Jakubech si s jeho pokusom zblízka poradil.

V 110 min. sa vo veľkej príležitosti ocitol Mikovič, ale jeho krížna strela sa nevošla do bránky. Keďže gól už nepadol, o postupujúcom rozhodli až pokutové kopy, v ktorých uspela Austria.

Posledným zástupcom SR v európskych pohárových súťažiach klubov je AS Trenčín, ktorý sa po vypadnutí z 3. predkola Ligy majstrov presunul práve do play-off o skupinovú fázu EL. Meno svojho súpera sa Trenčania dozvedia v piatok počas žrebu vo švajčiarskom Nyone, ktorý je na programe o 13.00 h.

– zdroj: RTVS

Miroslav Karhan (tréner Spartaka Trnava): „Samozrejme, že prevláda sklamanie. Začali sme vynikajúco, hneď v úvode sme mali výbornú šancu na skórovanie, duel by sa vyvíjal inak. K postupu sme boli veľmi blízko, gól sme dostali tesne pred koncom riadneho hracieho času. Austria dnes nemala toľko šancí ako doma. Predĺženie sme zvládli, verili sme, že si vypracujeme ešte šancu na rozhodnutie. Mal ju Martin Mikovič, ale nedal. Penalty, to je vždy lotéria. Chalani tento zápas odjazdili, ťažko im niečo vyčítať. Pred odvetným stretnutím som im povedal, že ma nezaujíma, či postúpia alebo nie, len nech im fanúšikovia po zápase zatlieskajú. Verím, že už v nedeľu v lige bude tiež takáto atmosféra. Celkové dojmy z účinkovania v Európskej lige sú dobré: prvý domáci súboj sme hrali bez divákov, na druhé vystúpenie ich prišlo 6000 a teraz 17 000 divákov.“

Martin Mikovič (stredopoliar a kapitán Spartaka Trnava): „Hneď v úvode sme mali šancu, mohli sme ísť do vedenia. Nestalo sa a inkasovali sme úplne v závere. Čakali sme, že Austria to skôr otvorí a bude priestor na brejky, ale Rakúšania hrali zozadu. Mohol som rozhodnúť v predĺžení, išiel som sám na bránku, ale nepodarilo sa mi skórovať. Každý hovorí, že penalty sú lotéria, ale ja som to nezvládol. Pokus mi nevyšiel. Keď trnavský fanúšik vidí, že na trávniku odovzdáte všetko, zatlieska a poďakuje. To sa stalo aj dnes.“