Futbalisti Trnavy dostali v Trenčíne šesťgólový výprask

Futbal
Zľava: Stanislav Lobotka z AS Trenčín a Mário Bicák z FC Spartak Trnava počas 17. kola futbalovej Corgoň ligy medzi AS Trenčín a FC Spartak Trnava. Foto: SITA/Tomáš Somr

BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – V sobotu bolo na programe päť zápasov 17. kola najvyššej slovenskej futbalovej súťaže – Corgoň ligy.

V dvoch dueloch sa zrodili „hokejové“ výsledky. V Trenčine si domáci hráči urobili „trhací kalendár“ z Trnavčanov, ktorí si spod hradu Matúša Čáka odniesli debakel 0:6.

Veľa gólov videli fanúšikovia aj v Nitre, kde pricestoval Prešov. „Šarišanom“ sa však pod Zoborom vôbec nedarilo a na východ cestovali po prehre 1:4 smutní.

Naopak radostnú cestu naspäť do Bratislavy mali „belasí“. Slovan porazil Senicu 1:0 a je na čele tabuľky s trojbodovým náskokom pred druhými Zlatými Moravcami, ktoré v piatok porazili Košice 1:0.

Jednogólové víťazstvo si na svoje konto pripísali v 17. kole aj futbalisti Ružomberka, ktorí porazili na svojom štadióne pod Čebraťom majstrovskú Žilinu. V zápase Banskej Bystrice s Myjavou sa zrodilo remíza 1:1.

Futbal – Corgoň liga 2012/2013 – 17. kolo

FK Senica – ŠK Slovan Bratislava 0:1 (0:1)

Gól: 2. Milinkovič, ŽK: 35. Krajčík, 66. Kalabiška, 68. Brabec – 60. L. Peltier, rozhodovali: Kráľovič – E. Weiss, Žákech, 2115 divákov

Senica: Švenger – Krajčík, P. Pavlík, Brabec, Frýdek – Kalabiška – M. Ďurica, Babic (56. Jaroslav Diviš), Černý (77. Štepanovský), Diarrassouba (82. Varadi) – Blackburn

Slovan: Putnocký – Bagayoko, Gorosito, Kolčák, Lukšík – Grendel, Kopúnek – I. Žofčák (46. L. Peltier), Halenár (87. Szarka), Milinkovič – Hlohovský (84. K. Mészáros)

Zdeněk Psotka (tréner Senice): „Snažili sme sa sústrediť najmä na prvý polčas. Keď Slovan uhral dobrý výsledok v prechádzajúcich zápasoch, tak o tom rozhodli práve úvodne minúty. Žiaľ, už v úvode sme dostali po nešťastnom Brabcovom teči smoliarsky gól. Museli sme doháňať manko, no v každom polčase sme mali minimálne tri šance na skórovanie. Prehra ma mrzí, mali sme získať minimálne bod.“

Samuel Slovák: (tréner Slovana): „Sme veľmi radi, že sme zvíťazili, je to veľmi cenné víťazstvo. Som rád, že sa nám podarilo splniť cieľ. Prišli sme si po tri body a s nimi aj odchádzame. Vedenia sme sa ujali veľmi skoro, a potom sme kvalitne bránili až na jednu – dve situácie, keď si súper vytvoril šance. Zápas mal vysokú úroveň .“

I. polčas

Futbal
Futbal

Šláger kola poznačil úvodný rýchly gól Slovana, keď už v 2. min po ďalekonosnej strele z priameho kopu otvoril skóre Milinkovič.

Loptu za chrbát ešte tečovali hráči v múre. Seničania sa potom snažili, boli aktívnejší a mali loptu viac v moci.

Vyrovnať mohol v 9. min Martin Ďurica, po Frýdkovom centri jeho strelu z voleja zneškodnil dobre postavený brankár Putnocký.

Slovan okrem gólu a pár ofenzívnych výpadov v prvom polčase smerom dopredu nič nepredviedol. V 31. min mohli Záhoráci dvakrát vyrovnať.

Po Brabcovom nákope Diarrassouba obišiel aj brankára, lopta po jeho zakončení smerovala do bránky, odkiaľ ju ešte stihol odkopnúť na roh Kolčák. Po jeho zahratí Ďuricom sa do výhodnej pozície dostal Blackburm, jeho hlavičku Putnocký kryl.

II. polčas

V druhom polčase sa hra odohrávala prevažne v strede poľa. Seničania sa snažili o vyrovnanie ale dnes im jednoducho nebolo súdené streliť gól.

V 61. min bol v gólovke Blackburn, jeho zakončenie z vnútra pokutového územia gólman Putnocký kryl. Na druhej strane nebezpečne pálil Grendel, keď sa dostal k odrazenej lopte po rohovom kope.

Brankár Švenger jeho delovku vyrazil na rohový kop. V 70. min nedali Seničania ani po závare v šestnástke hosti, keď vo vyložených príležitostiach nezakončili presne Blackburn s Diarrassouba. Slovan vyhral s veľkou dávkou šťastia v Senici.

Dukla Banská Bystrica – Spartak Myjava 1:1 (1:0)

Góly: 22. Hučko – 50. Kuračka, bez ŽK, rozhodovali: Straka – Súkeníková, Kubačka, 1280 divákov

Banská Bystrica: Belic – Turňa, Poljovka, Gyömbér, Savič (61. M. Pančík ml.) – M. Hlinka – Brašeň, Považanec, Hučko – Sachňuk (61. Slančík, 85. Faško), Ferenčík

Myjava: Solnička – Siva, Častulín, Černáček, Mrva – P. Ďuriš, Marček – Sládek, Kuračka (90.+ Z. Harsányi), Kukoľ (46. T. Bruško) – Kosík (84. Peter Majerník)

Norbert Hrnčár (tréner Banskej Bystrice): „V prvom polčase sme veľmi dobre pôsobili na ihrisku, mali sme 5 – 6 dobrých gólových šancí a mohli sme zápas rozhodnúť. Mal padnúť druhý, možno aj tretí gól a bol by duel vybavený už po prvom polčase. V druhom dejstve sme našou nekoncentrovanosťou dovolili súperovi ľahko skórovať a potom to už bolo o dobýjaní bránky. Problémy nám robilo dať víťazný gól.“

Ladislav Hudec (tréner Myjavy): „Predviedli sme aj lepšie výkony, ako ten, čo sme odohrali v prvom polčase. Ako keby sme boli ešte v penzióne Hradisko. Pomohol zrejme dôrazný pohovor v šatni cez prestávku a prvých 15 – 20 minút druhého polčasu sme hrali to, čo sme chceli. Našťastie, podarilo sa nám vyrovnať, pretože prvý polčas bol o prežití. Ak by nám domáci odskočili ešte o jeden gól navyše, mali by sme väčšie problémy. Po vyrovnávajúcom góle to bol zápas kto z koho. My sme sa zase nechali zatlačiť, domáci sa snažili streliť víťazný gól, ale ustáli sme to. Každopádne sme už hrali aj lepšie stretnutia.“

I. polčas

Futbal
Futbal

Do Banskej Bystrice prišla asi stovka priaznivcov Myjavy s nádejou, že už v prvom polčase uvidia zo strany hostí aktívny futbal smerom dopredu.

Kopaničiari v úvode niečo v ofenzíve naznačili,ale zostalo iba pri snahe. Šance si vytvorili domáci futbalisti. V 5. min strieľal v šestnástke Hučko, Solnička loptu vyrazil za seba a tá takmer skončila v bránke.

V 21. min to skúšal Turňa, ale gólman Myjavy tento pokus kryl. O minútu neskôr bol však prikrátky na hlavičku Hučka po rohu Považanca – 1:0.

Ani inkasovaný gól neprebral Myjavu k väčšej aktivite. V závere polčasu mohol pridať druhý bystrický gól Brašeň, ktorý strieľal pohotovo spoza šestnástky, ale vedľa.

II. polčas

Cez prestávku zrejme tréner Hudec poriadne vyčistil žalúdky svojim hráčom, pretože do druhého polčasu nastúpila iná Myjava.

V 50. min predviedli hostia peknú akciu, vysunuli Kuračku dopredu, ktorý vnikol do pokutového územia a z pravej strany presne zakončil – 1:1.

Domáci mohli odpovedať o dve minúty neskôr, Ferenčík sa pretlačil do veľkého vápna, ale po kontakte s obrancom súpera nezakončil pred Solničkom.

Myjavský brankár po hodine hry takmer opustil ihrisko, keď kryl vysokú loptu a po páde na zem si narazil ruku. Ukázalo sa, že získaval iba cenný čas. Bystričania sa od tohto momentu nakopli, viackrát pohrozili, ale hostia mohli vyťažiť z protiútoku, v 66. min to skúšal Sládek, po jeho strele tečovaná lopta išla tesne vedľa žrde. Záverečný tlak Dukly Myjavčania ustáli, šance mali Brašeň aj Hučko, no nestrhli víťazstvo na svoju stranu.

FC Nitra – 1. FC Tatran Prešov 4:1 (1:0)

Góly: 22. a 73. Cléber, 67. a 83. M. Mikuš (prvý z pok. kopu) – 58. Macko, ŽK: 44. Cléber, 62. Boszorád – 35. Krajník, 44. Jakovlev, 49. Adámik, ČK: 66. Kolbas (Prešov), rozhodovali: Horváth – R. Sluk, Poláček

Nitra: Chudý – Boszorád, Struhár, M. Kolmokov, Mičic – Kaspřák, Šimončič – Cléber (87. Kroupa), V. Gajdoš, Šmehýl (78. Ľ. Kolár) – M. Mikuš (90.+ Šimonek)

Prešov: Jakub Diviš – P. Petráš, Adámik (55. Macko), Krajník, Kolbas – Zošák, Peter Lipták – Jakovlev (77. Hruška), Marián Adam, M. Marcin – Guba (64. Ševčuk)

Jozef Vukušič (tréner Nitry): „Pre nás to bol dôležitý zápas, Nitra sa dlho netešila z víťazstva. Začali sme nervózne, ale podarilo sa nám streliť prvý gól. V druhom polčase sme sa snažili vyvarovať chýb, no napriek tomu súper skóroval. Vpredu sme boli nebezpeční z protiútokov a napokon sme vyhrali 4:1, čo bolo aj dôsedkom toho, že súper hral ofenzívne.“

Angel Červenkov (tréner Prešova): „Začali sme dobre, ale inkasovali sme gól. V druhom polčase sme boli aktívni, zmenili sme zostavu a striedajúci Macko vyrovnal. Zošák nevyužil dobrú príležitosť a potom prišiel dôležitý moment, ktorý ovplyvnil situáciu na ihrisku. Myslím si, že faul to bol, ale penalta nie. Súper potom ešte z protiútokov dal dva góly.“

I. polčas

Bez názvu

Prví sa osmelili domáci, keď v 13. min po akcii Mikuša vystrelil z 20 m nad bránku hostí Gajdoš.

V 22. min však po výkope brankára Chudého poslal Kaspřák dlhú loptu dopredu, Šmehýl ju sklepol Cleberovi a ten otvoril skóre zápasu.

Po polhodine hry delovka toho istého hráča „poštípala“ brankára Diviša a z násleneho rohového kopu opäť vystrelil Cléber, ale tentoraz netrafil bránku.

Hostia sa ozvali až v 37. min, keď po centri z pravej strany tesne minul z piatich metrov svätyňu Nitry Guba.

V závere polčasu mali ešte domáci príležitosť skórovať, no strela letela nad.

II. polčas

Druhý polčas začal šancou Nitry, ale hlavička Struhára minula bránku hostí. V 58. min Prešovčania vyrovnali, keď po centri Kolbasa z pravej strany presne zakončil zo šiestich metrov striedajúci Macko. O deväť minút však po faule Kolbasa na Clébera inkasoval prešovský obranca červenú kartu a z nariadeného pokutového kopu dostal Nitru opäť do vedenia Mikuš.

V 73. min prišiel ďalší gól, keď mladý Šmehýl ideálne uvoľnil Clébera a ten prepálil Diviša. O dve minúty po prihrávke Marcina mohol znížiť Ševčuk, no Chudý skvele zakročil. Kráko nato na opačnej strane vystrelil nad bránku hostí Kolár. V 83. min upravil Mikuš po prihrávke Boszoráda na konečných 4:1.

AS Trenčín – FC Spartak Trnava 6:0 (2:0)

Góly: 4. a 16. Depetris, 51. Čvirik (vlastný), 52. Godál, 57. Fanendo Adi, 88. Lobotka, ŽK: 70. M. Vyskočil (Trnava), rozhodovali: Pavlík – D. Hrčka, Jankovič, 4250 divákov

Trenčín: Volešák – Godál, Rodríguez da Silva (46. Čögley), Kleščík, Holúbek – I. Díaz – Mondek (82. Mazan), Lobotka, Štefánik – Kubík, Depetris (37. Fanendo Adi)

Trnava: Rusov – Habánek (46. Mikinič), Janečka, Čvirik, Bicák (61. Stožický) – Gross – M. Vyskočil, Vlasko, Karhan, E. Sabo – Schranz (80. Pavelka)

Adrián Guľa (tréner Trenčína): „Pre takéto chvíle sa nám oplatí robiť futbal. Pred fantastickou diváckou kulisou ukázali naši hráči totálny futbal a o našom výraznom víťazstve rozhodla ich vysoká sebadôvera. V tomto stretnutí mali víťaznú mentalitu. Mužstvo si zápas rozbehlo veľmi dobre, v takejto nálade ho aj dohralo a užilo si tento náročný súboj. Hoci nám vypadli niektorí dôležití hráči, mužstvo ukázalo, že hráme predovšetkým tímovo.“

Pavel Hoftych (tréner Trnavy): „Ťažko sa mi hodnotí tento zápas. Na jeho začiatku sme rýchlo dostali dva góly a hoci sme sa snažili o vyrovnanie, súper už bol na koni a výrazne nám hrozil brejkami i štandardnými situáciami. Verili sme, že do druhého polčasu vstúpime lepšie, ale znova sme dostali rýchle góly a potom to už bolo len o výške skóre. Trenčín nás prevýšil a prakticky do ničoho nepustil. Po zlepšených výkonoch v našich zápasoch počas posledných týždňoch je toto pre náš ťažká facka. Nemyslím si však, že by niektorý z našich hráčov nechcel, ale súper bol proste lepší. Navyše na dôležitých postoch sme mali objektívne problémy so zostavou.“

I. polčas

Futbal
Futbal

Domáci mali vynikajúci vstup do zápasu, keď už po štvrťhodine viedli o dva góly. Hostia totiž začali príliš strnulo a súper ich za to potrestal dvoma bleskovými atakmi.

V 4. min prekvapujúci krídelný center našiel pred bránkou nepokrytého Depetrisa, ktorý pohotovou hlavičkou otvoril skóre.

V 16. min Štefánik obral o loptu Čvirika a potom nechal vyniknúť opäť Depetrisa, ktorému už len stačilo trafiť do prázdnej bránky.

Trnave sa nedarilo vytváranie ofenzívnych akcií. Trenčín okrem kombinačných pokusov stavil aj na účinné rýchle protiútoky.

II. polčas

O svojom zaslúženom triumfe Trenčín definitívne rozhodol tromi gólmi v rozpätí 6 minút na začiatku druhého polčasu.

V 51. min Čvirik tiesnený Mondekom ukážkovo preloboval vlastného brankára.

Presne o minútu Godál nekompromisne rozvlnil sieť a v 57. min Fanendo Adi efektnou hlavičkou v páde na päťke zvýšil už na 5:0.

Zdecimovaní hostia boli zrelí na uterák. Naopak, domáci ovládli ihrisko a peknými útočnými akciami zabávali fanúšikov. Trenčín si vychutnal víťazstvo, ktoré mohlo byť ešte vyššie, ak by domáci hráči zužitkovali množstvo ďalších šancí. Aspoň jednu z nich premenil v 88. min Lobotka.

MFK Ružomberok – MŠK Žilina 1:0 (0:0)

Gól: 60. Bielák, ŽK: 81. Pečovský (Žilina), rozhodovali: Vnuk – Benko, Mikulaj, 1660 divákov

Ružomberok: L. Zich – P. Maslo, Práznovský, Greššák, M. Nosek – Bielák, M. Nagy – L. Lupták (90.+ Š. Pekár), Ďubek, Almaský (72. Lovás) – Mulumba Mukendi

Žilina: Dúbravka – Gergel, Piaček, Akakpo, Ricardo Nunes – Škriniar (80. Čmelík), Pečovský – Barčík, Paur, J. Mihálik (71. Lupčo) – Pich

Ladislav Šimčo (tréner Ružomberka): „Diváci videli atraktívny zápas. Hrali sme disciplinovane, trpezlivo a čakali na svoju šancu. S pribúdajúcimi minútami sme si začali vytvárať pološance a napokon sa nám nádhernou Bielákovou strelou podarilo dať jediný gól stretnutia. Som rád, že po šiestich rokoch sme zdolali Žilinu.“

Frans Adelaar (tréner Žiliny): „Myslím si, že sme neodohrali zlé stretnutie. Hrali sme proti veľmi dobre organizovanému tímu, ktorý nám nedal veľa priestoru. Moji hráči bojovali, hrali kombinačne, ale len po súperovu šestnástku. Nevieme dať gól, čo je náš problém už niekoľko zápasov.“

I. polčas

Futbal

V prvom polčase sa hral pod Čebraťom len málo záživný futbal. Prvý aký-taký vzruch prišiel takmer až po polhodine hry, keď strela domáceho Ďubeka z 25 m len tesne minula bránku.

Prvý raz lopta do bránkového priestoru letela až v 36. min, strelecký pokus Pečovského spoza šestnástky ružomberský gólman Zich vyrazil.

Vzápätí na druhej strane sa v gólovej pozícii ocitol Ďubek, akciu však zle zakončil.

Obom mužstvám chýbalo podstatne viac invencie i lepší pohyb, a tak bezgólový polčasový stav bol len logickým vyústením.

II. polčas

Druhé dejstvo sa začalo živšie. V 54. min ďalekonosnú strelu Paura vyrazil ZIch, krátko nato mal dobrú príležitosť Ďubek a vzápätí Mukendiho hlavičku z hranice malého vápna Dúbravka vytlačil len končekmi prstov. Snaha Ružomberčanov slávila úspech v 60. min. Almaský podnikol rýchly výpad, jeho krížny center našiel dobre postaveného Bieláka, ktorý umiestnenou strelou otvoril skóre – 1:0.

Potom boli istý časový úsek iniciatívnejší hostia, ale všetko to bolo bez náznaku šance. S blížiacim sa záverom stretnutia „Ruža“ už kontrolovala dianie na trávniku. Ružomberku sa konečne podarilo zdolať Žilinčanov, naposledy to bolo v jeho majstrovskej sezóne 2005/2006.