Futbalisti Trnavy porazili Žilinu, Nitra prehrala derby

Spartak Trnava - MŠK Žilina 1:0
Sprava v popredí: Andrej Hodek hráč Trnavy a Denis Vavro hráč Žiliny v súboji o loptu a Jaroslav Mihalík zo Žiliny (vzadu) počas 6. kola futbalovej Corgoň ligy v zápase medzi FC Spartak Trnava a MŠK Žilina. Trnava, 17. august 2013. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

TRNAVA 17. augusta (WEBNOVINY) – V sobotu je v slovenskej najvyššej futbalovej súťaži – Corgoň lige, na programe päť zápasov 6. kola.

Nováčik z Dunajskej Stredy si do tabuľky pripísal druhý bod v prebiehajúcom ročníku, keď remizoval na domácom trávniku s Banskou Bystricou 1:1. Ten však nestačí na posun v tabuľke a bez ohľadu na ostatné výsledky zostane aj naďalej na poslednej mieste.

O víťazstve Trnavy nad Žilinou rozhodol v 49. minúte Hodek. „Šošoni“ nebodovali naplno už v treťom stretnutí za sebou, keď pred týždňom remizovali v divokom zápase s Nitrou 4:4 a predtým neuspeli ani pod Urpínom, kde takisto vybojovali iba bod za nerozhodný výsledok 3:3.

Trenčania sa v sobotu už museli zaobísť bez najlepšieho strelca ligy Fanenda Adiho. Dvadsaťdvaročný útočný klenot prestúpil do FC Kodaň a tímu spod hradu Matúša Čáka chýbal, pretože AS prehral s Myjavou 2:3.

Päť gólov padlo aj pod Zoborom, kde Nitra nestačila na Zlaté Moravce. V Senici sa naopak tešili z troch bodov domáci futbalisti, ktorí porazili Košičanov.

Futbal – Corgoň liga 2013/2014 – 6. kolo – sobota:

FC Spartak Trnava – MŠK Žilina 1:0 (0:0)

Gól: 49. Hodek, ŽK: 45.+ Janečka, 67. Grabež – 85. Jelič, 90.+ Guba, rozhodovali: Samotný – Balko, Bobko, 3055 divákov

Trnava: Filipko – Janečka, Martin Tóth, Adámik, Grabež – Štepanovský, R. Procházka, K. Kuzma, J. Chovanec (72. Vlasko) – Hodek (71. E. Sabo), Mikovič (87. M. Vyskočil)

Žilina: Dúbravka – Mabouka, Vavro, Akakpo, T. Hučko (82. Guba) – Pečovský – J. Mihalík, Škvarka, Paur (46. Jelič), Pich (71. Žilák) – T. Majtán

Juraj Jarábek (tréner Trnavy): „Budujeme mužstvo za pochodu. V tomto zápase sme cieľ splnili do bodky, hoci Žilina bola zohratejšia. Chceme pre divákov hrať trvalo atraktívny futbal. Chlapci dnes nechali na trávniku srdiečko. Žilinčania neustále hrozili nebezpečnými brejkmi, napriek tomu si chlapci zaslúžili za bojovnosť tri body. Vďaka patrí aj divákom, ktorí nás hnali za túžobným víťazstvom.“

Adrián Guľa (tréner Žiliny): „Od úvodu stretnutia to bol bojovný zápas. Vypracovali sme si v prvom polčase dve gólové príležitosti, ale domáca obrana bola pozorná. Chýbala nám väčšia herná kvalita. Trnavu dostala na koňa gólová situácia. V závere sme pod tlakom odolali ďalším gólom. Gratulujem súperovi k víťazstvu.“

Obrazom: „Šošoni“ prehrali v Trnave

Martin Mikovič hráč Trnavy (v popredí) a Serge Ognadon Akakpo hráč Žiliny (v pozadí) počas 6. kola futbalovej Corgoň ligy v zápase medzi FC Spartak Trnava a MŠK Žilina. Trnava, 17. august 2013. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

Martin Mikovič hráč Trnavy počas 6. kola futbalovej Corgoň ligy v zápase medzi FC Spartak Trnava a MŠK Žilina. Trnava, 17. august 2013. Foto: SITA/Ivan Kopčáni
Sprava: Srďan Grabež hráč Trnavy a Jaroslav Mihalík hráč Žiliny počas 6. kola futbalovej Corgoň ligy v zápase medzi FC Spartak Trnava a MŠK Žilina. Trnava, 17. august 2013. Foto: SITA/Ivan Kopčáni
Sprava: Ján Chovanec hráč Trnavy a Ernest Olivier Mabouka hráč Žiliny v súboji o loptu počas 6. kola futbalovej Corgoň ligy v zápase medzi FC Spartak Trnava a MŠK Žilina. Trnava, 17. august 2013. Foto: SITA/Ivan Kopčáni
Sprava: Peter Štepanovský hráč Trnavy a Michal Škvarka hráč Žiliny počas 6. kola futbalovej Corgoň ligy v zápase medzi FC Spartak Trnava a MŠK Žilina. Trnava, 17. august 2013. Foto: SITA/Ivan Kopčáni

I. polčas

Žilinčania si už v 1. min po útočnej akcii vybojovali rohový kop, ktorý Trnavčania s prehľadom odvrátili. Následne sa ocitol v šanci Hodek, ale Dúbravka bol pozorný.

V 7. min sa črtala dobrá akcia Spartaka: Janečka vysunul Štepanovského, ktorý prudko odcentroval, Dúbravka loptu nezachytil, ale tiesnený Hodek už nemal patričný pokoj v zakončení.

Žilinčania systematicky odolávali tlaku domácich, brejkmi sa snažili dostať za trnavskú obranu, ale tá spoľahlivo držala žilinských útočníkov na dištanc.

V 19. min prišla ďalšia pekná akcia hostiteľov: Mikovič vysunul Štepanovského, ten na zadnej čiare presným centrom našiel Chovanca, ktorý loptu nespracoval.

V 30. min nastalo veľké nedorozumenie Adámika s Filipkom, k lopte sa dostal priebojný Mihalík, dobre vypálil z ostrého uhla, ale lopta prešla pozdĺž celej osamotenej bránky; až rýchlosť Janečku zachránila veľkému nebezpečiu pred domácou bránkou.

V 35. min sa Štepanovský odhodlal k veľkému sólu, od takmer stredovej čiary sa prekľučkoval postupne cez štyroch žilinských hráčov a z hranice šestnástky loptu razantne vypálil, Dúbravku zachranilo brvno jeho bránky.

II. polčas

Aj po zmene strán sa hral obojstranne útočný futbal, ale úspešnejší a efektívnejší boli domáci. V 48. min po peknej Grabežovej prihrávke Procházka v behu delovkou tesne minul ľavý horný kút Dúbravkovej svätyne.

O minútu na to trnavská tribúna jasala – Mikovič priťukol Hodekovi, ktorý z päťky zasunul loptu za Dúbravkov chrbát – 1:0.

V 54. min sa v šanci ocitli Žilinčania, ale po Mihalíkovom centri Majtánova hlavička tesne minula cieľ. V 63. min Grabež dlhým autom vysunul Mikoviča, ten prízemnou prihrávkou našiel Štepanovského, ale tomu bola žilinská bránka prinízka.

Trnava zvýšila obrátky: v 85. min sa Mikovič svojou rýchlosťou presadil cez stopéra Vavra a po jeho strele Dúbravka reflexívne zasiahol pred dobiehajúcim Procházkom.

V 87. min črtajúci gólový úspech Žilinčanov zastavila ľavá žrď trnavskej bránky po strele striedajúceho Gubu.

V 89. min prišla veľká šanca Spartaka, Vyskočil uvoľnil rýchleho Vlaska, ten našiel voľného Saba, ale ten trestuhodne zahodil gólovú šancu. Trnavčania napokon pokorili Žilinčanov, ktorí odchádzajú domov s prvou tohtosezónnou prehrou.

AS Trenčín – Spartak Myjava 2:3 (1:0)

Góly: 5. a 65. Štefánik (prvý z pok. kopu) – 48. Sládek, 70. Š. Pekár, 79. Ferenčík, ŽK: 43. Mondek, 63. Rodríguez da Silva – 4. Černáček, 74. Kukoľ, 84. Sládek, 90.+ Ferenčík, rozhodovali: Valášek – E. Weiss, Jenčura, 3315 divákov

Trenčín: Volešák – Čögley, Rodríguez da Silva (87. Mišák), Kleščík, R. Mazáň – Bariš (71. Bero) – Mondek (59. Van Kessel), Štefánik, William, Holúbek – T. Malec

Myjava: Solnička – Siva, Černáček, Kosík, Lukšík – T. Marček, Pelegríni (90. Ľ. Urgela) – E. Daniel (75. Ferenčík), Š. Pekár, Kukoľ – Sládek (85. Častulín)

Ľuboš Nosický (tréner Trenčína): „Do zápasu sme vstúpili dobre a podarilo sa nám streliť rýchly gól. V ďalšom priebehu sme dvakrát viedli, ale nepostrážili sme si dôležité momenty v stretnutí, takže sa nám napokon nepodarilo bodovať. Zápas bol otvorený a zaujímavý a Myjava v ňom ukázala svoju nespornú kvalitu. Po odchode útočníka Fanenda Adiho budeme naďalej pracovať s naším mladým mužstvom. Všetci musíme ešte viac zabrať, aby sme ho dokázali nahradiť.“

Ladislav Hudec (tréner Myjavy): „Veľmi dobre sme vedeli, čo na Trenčín platí. Naše zámery sa nám darilo napĺňať a odohrali sme takticky veľmi dobrý zápas. Hneď na jeho začiatku sme dostali gól z penalty, ale tento negatívny moment sme si vynahradili kladnými vecami. Domácich sme nepúšťali do ich typických situácii, v ktorých sú veľmi silní. Dôležité bolo, že nám vychádzalo veľmi dobre krytie lopty, čo bol jeden z rozhodujúcich faktorov. Víťazstvo po veľmi dobrom výkone nás samozrejme teší.“

I. polčas

AS Trenčín - ŠK Slovan Bratislava 4:2

Domácim úlohu favorita uľahčila situácia už 4. min, keď po Černáčkovom faule na Štefánika dostal Trenčín možnosť kopať pokutový kop.

Sám faulovaný Štefánik túto ideálnu možnosť na skórovanie využil na strelenie úvodného gólu zápasu – 1:0.

Hostia potom síce dvakrát preverili z diaľky pozornosť Volešáka, ale územnú prevahu si vynucovali naďalej domáci.

Myjava však hrala odvážne a nezamerala sa len na bránenie. Ani trenčianska obrana tak nemala oddychový deň. Hra sa postupne vyrovnala, iba vážnych šancí bolo málo.

II. polčas

Na začiatku druhého polčasu hostia svoju snahu pretavili vo vyrovnávajúci gól – v 48. min Sládek poslal zblízka do siete odrazenú loptu – 1:1.

Trenčiansky kombinačný stroj sa zadrhával a Myjava vycítila svoju príležitosť: v 55. min Sládekova hlavička z päťky letela tesne nad brvno. V 65. min dlhý Volešákov výkop našiel Štefánika, ktorý svoje sólo rutinérsky zakončil gólovým zápisom – 2:1.

Myjavčania však naďalej hrýzli a v 70. min opäť vyrovnali, keď po rýchlom prieniku následnú kombináciu v šestnástke korunoval umiestnenou strelou k žrdi Pekár – 2:2.

To však nebolo všetko, pretože o deväť minút neskôr hostia po zaváhaní domácich zadákov vybojovali loptu a striedajúci Ferenčík chladnokrvne obstrelil brankára Volešáka – 2:3. Bojovní Myjavčania sa proti kŕčovito hrajúcemu tímu AS ujali vedenia a svoje cenné víťazstvo udržali až do záverečného hvizdu rozhodcu.

FC Nitra – FC ViOn Zlaté Moravce 2:3 (0:1)

Gól: 85. Dubeň, 90. Barosso Sánchez – 7. a 62. Pribula, 57. Orávik, ŽK: 28. Šimončič, 54. V. Gajdoš, 75. H. Benčík, 88. Paukner (všetci Nitra), rozhodovali: Ježík – T. Somoláni, Špivák, 1865 divákov

Nitra: M. Chudý – Dubeň, M. Kolmokov, Barosso Sánchez, Cléber (68. P. Le Giang) – Šimončič – Turčák, Boszorád, V. Gajdoš – Šmehyl (68. Paukner), H. Benčík

Zlaté Moravce: M. Kuciak – Pavlenda, Chrappan, Pintér, A. Candrák – L. Kováč (87. Nurkovič) – Orávik, Obročník, M. Babic, Pribula (80. Vaniš) – L. Mihálik (70. Mazan)

Ladislav Šimčo (tréner Nitry): „Do zápasu sme vstúpili odhodlane. Do piatej minúty sme si utvorili dve „tutové“ šance a dali aj brvno. Inkasovali sme po prvej lopte v našej šestnástke, a to mužstvom zatriaslo. Viazla súhra, kombinácia, nevedeli sme sa dostať do finálneho zakončenia. Bolo vidieť, že v koncovke sme pod tlakom z nervozity. V polčasovej prestávke som sa pokúsil hráčov upokojiť, pretože iba tak sa dalo so zápasom niečo robiť. Slúži ku cti, že sme sa v závere snažili niečo urobiť s výsledkom.“

Branislav Mráz (tréner Zlatých Moraviec): „Gratulujem svojmu mužstvu k víťazstvu. Vyhrali sme derby, ale nebolo to úplne podľa predstáv. Záver sme si skomplikovali, no takéto zápasy bavia divákov. Mali sme problémy so zostavou, museli sme spraviť niekoľko zmien v zostave, mužstvo sa však úžasne zomklo a išlo za víťazstvom.“

Obrazom: Nitra prehrala v derby so Zlatými Moravcami

Nitra – Zlaté Moravce 2:3
Boris Turčák z FC Nitra (vpravo) a Patrik Pavlenda z FC Vion Zlaté Moravce (vľavo) počas 6. kola futbalovej Corgoň ligy v zápase medzi FC Nitra - FC Vion Zlaté Moravce. Nitra, 17. august 2013. Foto: SITA/Martin Havran

Henrich Benčík z FC Nitra (vpravo), Peter Chrappan (vľavo) a Michal Pintér (v strede dole) z FC Vion Zlaté Moravce počas 6. kola futbalovej Corgoň ligy v zápase medzi FC Nitra - FC Vion Zlaté Moravce. Nitra, 17. august 2013. Foto: SITA/Martin Havran
Eric Barosso Sanchez z FC Nitra (vpravo) a Martin Babic z FC Vion Zlaté Moravce (vľavo) počas 6. kola futbalovej Corgoň ligy v zápase medzi FC Nitra - FC Vion Zlaté Moravce. Nitra, 17. august 2013. Foto: SITA/Martin Havran
Silva Cleber z FC Nitra (vpravo) a Martin Babic z FC Vion Zlaté Moravce (vľavo) počas 6. kola futbalovej Corgoň ligy v zápase medzi FC Nitra - FC Vion Zlaté Moravce. Nitra, 17. august 2013. Foto: SITA/Martin Havran

I. polčas

Regionálne derby sa začalo svižne. Už po pár sekundách hry mal veľkú príležitosť skórovať Šmehyl, ktorý obstrelil brankára Kuciaka, ale loptu nasmeroval tesne vedľa pravej žrde.

V 6. min. sa utešená strela podarila Boszorádovi, brankára ViOnu zachránila horná žrď. Okamžitý protiútok vyšiel hosťom dokonale. Z prvej vážnejšej akcii Zlatomoravčanov sa odvážna hlavička vydarila Pribulovi – 0:1.

Domácich inkasovaný gól zaskočil a chvíľu im trvalo, kým sa dostali naspäť do tempa. Naopak hostia hrozili najmä z brejkov, vážnejšiu šancu si však nevypracovali.

Vyrovnať mohol v 38. min tvrdou strelou Cléber, Kuciak loptu vyrazil na roh. V 43. min. Orávik šikovne zatočil priamy kop, ale brankár Nitry Chudý loptu stihol efektne vyraziť.

II. polčas

V 51. min. domáci Šmehyl našiel voľného Clébera, ktorý z hranice šestnástky nechal vyniknúť brankára Kuciaka. O šesť minút neskôr sa Orávik vybral na odvážne sólo, ktoré z ostrého uhla zakončil presne – 0:2.

Fanúšikov hostí potešil v 62. min aj Pribula: strieľal z hranice šestnástky a tečovaná lopta skončila v Chudého bránke – 0:3.

Agóniu domácich potvrdil o pár minút neskôr Šmehyl, ktorý nepotrestal chybu brankára hostí a loptu napálil len nad bránku.

Štvrtý zásah ViOnu nepridal v 73. min. Orávik, v nádejnej príležitosti tesne minul bránku. V 85. min. sa v pokutovom území hostí dobre zorientoval domáci mladík Marek Dubeň a pohotovo prestrelil Kuciaka – 1:3.

V 90. min. znížil na rozdiel gólu Španiel Barosso Sanchez, ktorý nezaváhal sám pred brankárom Zlatých Moraviec – 2:3. Domáci finiš však prišiel neskoro, tri body si už ViOn postrážil.

FK Senica – MFK Košice 1:0 (1:0)

Gól: 44. Kalabiška, ŽK: 90.+ Kalabiška – 58. Viazanko, 76. Hovančík, rozhodovali: Kráľovič – Vorel, Bednár, 2349 divákov

Senica: Šulla – Habánek, P. Pavlík, Brabec, Čermák – Jirásek, Piroska, L. Opiela (38. Komara) – Jaroslav Diviš (90.+ Hiago), Kalabiška, Martin Zeman (74. Diarrassouba)

Košice: Tofiloski – Korijkov, P. Kavka, Bašista, Sekulič – Hovančík (82. K. Diaby) – Haskič, Bukata, O. Duda (72. Skvašík), Viazanko – O. Diaby (59. Pačinda)

Eduard Pagáč (tréner Senice): „Každé víťazstvo poteší, najkrajšie je po dobrej hre. Žiaľ, dnes to nemôžeme skonštatovať. Hra z našej strany nebola ideálna. Nechceme hľadať výhovorky. Futbal hrajú jedenásti hráči. Je mi však ľúto, že po dueli v Myjave trénujú naplno dvanásti, trinásti hráči, ostatní sa dávajú dokopy. Máme nejakú chorobu v kabíne. V piatok po poslednom predzápasovom tréningu sa dozvieme, že Kóňa nemôže hrať. Veľa faktorov ovplyvnilo náš dnešný výkon, ale opakujem ešte raz, na to sa nemôžeme vyhovárať. Zápas sme nezvládli herne. Musíme ďalej pracovať, zdvihnúť hlavu. Zatiaľ sme bez prehry. Čaká nás ťažký týždeň.“

Jaroslav Galko (tréner Košíc): „Po nevydarených výsledkoch v predchádzajúcich kolách sme chceli v Senici uspieť. Prišli sme s defenzívnou taktikou. V prvom polčase aj vychádzala. Vzadu sme hrali dobre, hrozili sme rýchlymi protiútokmi. Bohužiaľ, finálna fáza bola zlá. Na konci prvého polčasu sme nezachytili štandardnú situáciu a prišiel gól. Po zmene strán futbal upadol z jednej aj z druhej strany. Snaha bola, ale kvalita nie. Sme sklamaní, že sme nedali gól a prehrali.“

I. polčas

Senica, futbal

V zostave tímu zo Záhoria nastúpil v základnej zostave pravý obranca Habánek, ktorý v týždni prišiel z Trnavy, naopak chýbal dodatočne potrestaný kapitán Kóňa.

V prvom polčase boli Košice aktívnejšie, snažili sa svoje útoky zakončovať strelami. Domáci nepredviedli veľa futbalovej krásy, v ich hre bolo veľa nepresností. V 16. min Dudovu prízemnú strelu kryl Šulla.

Seničania predviedli peknú akciu až v 20. min, keď dostal za obranu peknú loptu Jaroslav Diviš, mieril však len do bočnej siete.

V 36. min vyzeral sľubne rýchly brejk „východniarov“, no nezakončil ho gólovo Oumar Diaby.

Ako blesk z jasného neba padol vedúci gól domácich v 44. min: po Zemanovom centri zakončoval z päťky Kalabiška a lopta prekĺzla pod Tofiloského telo do bránky – 1:0.

II. polčas

V druhom polčase sa Seničania predsa len ako tak vzchopili a veľkou bojovnosťou stretnutie doviedli do víťazného konca. V 56. min tvrdú Piroskovu strelu Tofiloski vyrazil.

Košičania dvakrát nepríjemne strieľali, vždy musel zasahovať brankár Šulla. Najprv v 62. min vytlačil na rohový kop strelu Pačindu a rovnako si poradil i s delovkou Viazanka v 81. min.

Hráči FK Senica vydreli cenné víťazstvo a udržali si domácu sériu s plným počtom bodov.

FK DAC 1904 Dunajská Streda – FK Dukla Banská Bystrica 1:1 (0:1)

Góly: 46. Mešanovič – 9. B. Ľupták, ŽK: 41. Peter Majerník, 45. Huber, 63. Beňo, 73. Fodrek, 80. Velický – 40. M. Turňa, 52. Faško, 70. J. Nosko, 85. Dionatan Teixeira, rozhodovali: Trutz – Tomčík, Lieskovský, 1277 divákov

Dunajská Streda: A. Fišan – Beňo, Božoň, Peter Majerník, M. Sedlák – Huber (79. Matúš) – Obžera (64. E. Ujlaky), Velický, Fodrek (79. Antunovič), Michal Gašparík – Mešanovič

Banská Bystrica: Rodinger – Podstavek, Nosko, Dionatan Teixeira – M. Turňa, Faško (78. P. Vajda), Brašeň, B. Ľupták, Považanec (67. Savič) – Pavol Jurčo, Slančík (87. Chrien)

Mikuláš Radványi (tréner Dunajskej Stredy): „Prvý polčas bol súper jasne lepší, pohyblivejší. Moji hráči hrali ustráchane, niektorí mali strach z lopty. Druhý polčas bol z našej strany oveľa lepší, pomohol nám vyrovnávajúci gól. Utvorili sme si tlak, dvakrát sme nastrelili brvno. Napokon sme mohli zápas aj vyhrať, čo nám mohlo pomôcť po psychickej stránke.“

Norbert Hrnčár (tréner Banskej Bystrice): „Mrzí ma, že sme zápas nerozhodli v prvom polčase, keď sme mali dve obrovské šance. Tým, že sme ich nedali, domácich sme držali v hre. Úvod druhého polčasu bol o obrannom zaváhaní, po ktorom domáci vyrovnali. My sme veľa prečíslení nedotiahli do strelenia druhého gólu. Bod si vážime a tešíme sa z neho.“

I. polčas

Bezgólové skóre zápasu sa zmenilo už v 9. min, keď unikajúci Ľupták prekonal domáceho Fišana – 0:1.

Zvýšiť mohol v 13. min Slančík, ale zoči-voči brankárovi DAC netrafil bránku. Domáci sa v prvom polčase snažili vyrovnať, ale vyložené šance si nevypracovali. Naopak, hostia hrozili z viacerých brejkov. Hralo sa väčšinou medzi šestnástkami.

II. polčas

Hneď prvý útok Dunajskej Stredy po zmene strán využil Mešanovič, keď zužitkoval prihrávku Hubera – 1:1.

V 54. min Slančíkovu strelu vyrazil Fišan, následne prišili domáci hráči o loptu a pokus Turňu zneškodnil domáci brankár. V 65. min hlavičkoval stopér FK DAC Peter Majerník, no stav sa nemenil. V 73. min prenikal Fodrek do šestnástky Banskej Bystrice, po súboji spadol, ale rozhodca to posúdil žltou kartou pre domáceho kapitána.

V 78. min predviedli Dunajskostredčania parádnu akciu: po prihrávke Michala Gašparíka nastrelil z voleja Velický hornú žrď Rodingerovej bránky. V závere zápasu to skúšali strelami hosťájúci hráči Vajda a Turňa, ale neúspešne.