Futbalisti Žiliny porazili Senicu, nováčik z Myjavy prehral

Zilina
Gólová radosť Žilinčanov vo finálovom futbalovom zápase FK Senica - MŠK Žilina slovenskej pohárovej súťaže Slovnaft Cup. Bardejov, 8. máj 2012. Foto: SITA/Ivan Fleischer

12. Spartak Myjava 4 0 2 2 4:9 2

BRATISLAVA 4. augusta (WEBNOVINY) – V sobotu bolo na programe v Corgoň lige päť zápasov 4. kola. V súboji dvoch mužstiev, ktoré si zahrali predkolo v európskych súťažiach bola úspešnejšia majstrovská Žilina.

„Šošoni“ porazila na domácom trávniku pod Dubňom Senicu 2:0. V sobotu sa darilo aj klubom z východného Slovenska. Futbalisti Košíc porazili doma Trenčím 3:0.

Na domácom trávniku neinkasovali ani Prešovčania, ktorí porazili Ružomberok 2:0. Bezgólová remíza sa zrodila v zápase Banskej Bystrice so Zlatými Moravcami.

Po sobotňajšich zápasoch je na čele tabuľky so siedmimi bodmi majstrovská Žilina. Rovnaký počet bodov majú aj ďalšie štyri tímy – Košice, Banská Bystrica, Ružomberok aj Nitra.

Obhajcovia majstrovského titulu majú však lepšie skóre a preto sa usadili na vedúcej priečke.

Štvrté kolo dohrajú v nedeľu v Trnave, kde je na programe šláger kola medzi Slovanom Bratislava a domácim Spartakom.

MŠK Žilina – FK Senica 2:0 (2:0)

Góly: 30. a 42. Pich, ŽK: 63. S. Angelovič – 23. Krajčík, ČK: 45. Kalabiška (Senica), rozhodovali: Trutz – T. Somoláni, R. Sluk, 2057 divákov

Žilina: Dúbravka – Mabouka, Piaček, Leitner, S. Angelovič – Pečovský – T. Majtán (60. Deza), Barčík (72. Káčer), Paur, Pich – Guima

Senica: Švenger – Krajčík, V. Koutný, Brabec, Kalabiška – Wijlaars – Jaroslav Diviš (59. Varadi), T. Kóňa, M. Babic (46. Pavlík), Blackburn (81. Diarrassouba) – Masaryk

Frans Adelaar (tréner MŠK Žilina): S našou hrou v prvom polčase som spokojný. Hrali sme dobre, utvorili sme si veľa príležitostí, dali sme dva pekné góly. Pred prestávkou sme dostali výhodu pokutového kopu, ktorý sme nepremenili, a súper červenú kartu. V druhom polčase som nebol s našou hrou spokojný, najmä s koncentráciou hráčov. Musíme hrať futbal pre divákov, futbal, ktorý prináša góly. To je dôvod, aby sme pracovali ďalej a zlepšovali sa.“

Zdeněk Psotka (tréner FK Senica): „V prvom polčase to bola dobrá hra pre divákov, hralo sa hore-dole. My sme mali veľa nepresností, pokazených prihrávok. Žilina bola nebezpečná, dohrávala akcie. Nepokryli sme dve lopty a dostali dva góly, navyše sme prišli pred prestávkou o jedného hráča. Potom sme sa snažili hrať tak, aby sme nedostali ďalšie góly.“

I. polčas

Futbal
Frans Adelaar
Žilina prvýkrát vyhrala Slovenský pohár

Obaja brankári vyskúšali svoju pozornosť už v 3. min.

Prvú strelu do priestoru medzi žrďami poslal po odrazenej lopte Blackburn, hneď z protiútoku pohrozil na druhej strane nabiehajúci Majtán, Švenger jeho pokus zblízka vyrazil.

V 25. min pekne hlavičkoval domáci Jakub Paur, ale asi z dvanástich metrov minul bránku.

O minútu neskôr sa dostal do brejku senický krídelník Diviš, trafil však len do gólmana Dúbravku.

Presne po polhodine hry sa favorizovaní domáci ujali vedenia. Barčíkov dlhý center z ľavej strany doletel až k Pichovi, ktorý hlavou prekonal Švengera – 1:0.

Ten istý hráč Žiliny sa opäť pokúšal prekonať brankára hostí hlavičkou v 39. min, tentoraz však nemieril presne. Skórovať sa mu podarilo tri minúty pred prestávkou.

Exportný center mu posadil priamo na hlavu Tomáš Majtán a Pich posunul domácich do dvojgólového vedenia.

Tesne pred koncom prvého polčasu ešte Kalabiška fauloval v šestnástke Majtána a dostal za to červenú kartu.

Nariadený pokutový kop však nepremenil domáci kapitán Barčík.

II. polčas

Po zmene strán Žilinčania proti oslabenej Senici kontrolovali hru.

Hralo sa viac na polovici hostí, tí sa len ťažko dostávali pred domácu bránku.

Niekoľko nebezpečných striel vyslali na brankára Barčík a Pich.

V 86. min takmer skóroval Káčer, keď jeho strela spoza šestnástky letela len pár centimetrov vedľa pravej žrde.

V záverečnej minúte mohol pridať tretí gól Žiliny Angelovič, ale jeho prudký pokus brankár hostí vyboxoval späť do ihriska.

Spartak Myjava – FC Nitra 0:2 (0:1)

Góly: 29. Šimončič, 62. Seydouba Soumah, bez kariet, rozhodovali: Pavlík – D. Hrčka, Petríček, 1982 divákov

Myjava: Solnička – Mrva, Černáček, Častulín, P. Ďuriš – Ján Petráš, Kuračka, Zd. Štrba (56. Dian), Peter Majerník – Sládek (65. L. Šebek), Kosík (65. P. Straka)

Nitra: Chudý – M. Szabó, Struhár, M. Kolmokov, Mičic – Šimončič, Cleber (85. Zelenický), V. Gajdoš (79. F. Moravčík), Seydouba Soumah, Čery (90+. Boszorád) – Šimonek

Ladislav Hudec (tréner Myjavy): „Sme smutní, lebo skutočne sme nechceli prehrať. Nitra hrala disciplinovane, kompaktne a my sme jej to umožnili. Ľahko sme súperovi darovali tri body. Cez polčasovú prestávku som chalanom povedal, že ak chcú takto hrať, tak to nemá význam, na to nebolo treba stavať nový štadión. S takýmto prístupom dostanú pokuty. Takto sme nikdy nehrali a takto ani hrať nebudeme, či tu budem ja alebo niekto iný. Bol to zlý zápas z každej stránky, nerozumiem tomu. Budeme jednoznačne omladzovať. Po takomto zápase môžeme hovoriť len o záchrane. Musíme s tým niečo začať robiť, lebo toto si ľudia nezaslúžia.“

Ladislav Jurkemik (tréner Nitry): „Musím povedať, že hráči odohrali skutočne dobrý zápas a pripravili sme sa na nebezpečného súpera. Využívali sme protiútoky, tie nám vyšli. Chalani skutočne oddreli zápas a ja im k tomu gratulujem. Neveril som, že dvakrát po sebe zvíťazíme vonku, mne sa to ako trénerovi podarilo prvý raz. Myslím si, že to víťazstvo sme si skutočne zaslúžili za dobre organizovanú a disciplinovanú hru.“

I. polčas

Futbal

Úvod zápasu sa niesol v znamení hry medzi šestnástkami. Prvú vážnu príležitosť priniesol roh domácich v 21. min, keď po Kuračkovom centri Štrba hlavičkoval tesne nad.

Hostia udreli v 29. min – po Cleberovej prihrávke Šimončič krásnou strelou povymetal pavučiny myjavskej bránky – 0:1. Domáci sa snažili vyrovnať, Kosík dostal na hranici šestnástky loptu, zbavil sa obrancu, ale brankár Chudý zneškodnil jeho strelu.

V 37. min opäť aktívny Kosík vysunul J. Petráša, ten mu loptu vrátil, ale Kosíkovú strelu zblokoval obranca Nitry.

II. polčas

V úvode druhého polčasu nastúpila odvážnejšie Nitra, neutvorila si však vyloženejšiu šancu.

V 58. min domáci Dian vysunul Petráša, ten bol v pokutovom území atakovaný Mičicom, píšťalka arbitra Pavlíka však zostala nemá. Nitra opäť gólovo udrela v 62. min; loptu si elegantne vymenili Cleber so Soumahom a druhý menovaný nedal Solničkovi šancu – 0:2.

Spolupráca týchto dvoch hráčov priniesla šancu aj v 69. min, ale skóre sa nemenilo. V 82. min vyšla Nitre kontra, Soumah prihral úplne voľnému Čerymu, ten však prestrelil myjavskú bránku. V 90. min sa do kontry dostal aj domáci Černáček, jeho strela však skončila na žrdi Chudého bránky.

1. FC Tatran Prešov – MFK Ružomberok 2:0 (2:0)

Góly: 4. B. Kostadinov, 18. Adámik, ŽK: 39. Pribula, 60. P. Petráš – 54. Ďubek, rozhodovali: Smolák – Poláček, Mikulaj, 1550 divákov

Prešov: Jakub Diviš – P. Petráš, Adámik, Krajník, Kolbas – B. Kostadinov, M. Poliaček (86. De Oliveira Torres), Peter Lipták, M. Marcin – Guba (63. Marián Adam), Pribula (74. Papaj)

Ružomberok: Zich – P. Maslo, Práznovský, Greššák, M. Jurkemik – M. Nagy – Š. Pekár, Ďubek, A. Lovás (57. Lupták) – Serečin, Mukendi (71. Almaský)

Angel Červenkov (tréner Prešova): „Prvých dvadsať minút zápasu bolo z našej strany veľmi dobrých, s pribúdajúcim časom mal súper viac z hry. Noví hráči Adámik a Poliaček hrali dobre, som s nimi spokojný. Som rád, že sme tento ťažký zápas zvládli.“

Ladislav Šimčo (tréner Ružomberka): „My si môžeme spytovať svedomie za úvodných dvadsať minút duelu. V prvom polčase sme sa pokúšali streliť kontaktný gól, ale nevyšlo to. Po zmene strán sme sa snažili dobýjať súperovu bránu. Táto prehra nás mrzí, je to trest za vstup do úvodu zápasu.“

I. polčas

Futbal
Futbal

Od úvodu začal Tatran aktívne a po krásnej futbalovej akcii viedol už v 4. min 1:0, keď Marcinov center z ľavej strany neodvrátila obrana hostí a Kostadinov skóroval.

„Zeleno-bieli“ viedli v 18. min už dvojgólovým rozdielom.

Pribulom zahrávaný rohový kop „zaplachtil“ až ku osamotenému Adámikovi, ktorý skóroval do prázdnej bránky.

Postupom času sa osmelili aj hostia a pritlačili domácich pred ich pokutové územie.

Prešovská obrana však zlikvidovala pološance Pekára, Práznovského i Serečina.

II. polčas

V druhom polčase sa hral slabučký futbal s väčšou aktivitou hosťujúcich hráčov.

Obe mužstvá sa len ťažko dostávali pred šestnástku súpera.

Najväčšiu šancu mali hosťujúci hráči v 78. min, keď Pekárova delovka letela tesne ľavej žrde Divišovej bránky.

Hráči z metropoly Šariša si tak v tejto sezóne pripísali aj druhé víťazstvo na domácom trávniku v pomere 2:0.

MFK Košice – AS Trenčín 3:0 (0:0)

Góly: 84. a 90.+ Škutka, 72. J. Novák (z pok. kopu), ŽK: 22. Šinglár, 68. Bašista – 24. Mondek, 65. Baéz, 69. I. Díaz, 71. Volešák, rozhodovali: Hracho – Chládek, Vindiš, 1450 divákov

Košice: Tofiloski – Viazanko, Kavka, Bašista, Sekulič – Šinglár – J. Novák (80. Gál-Andrezly), K. Kuzma, Karaš (65. Ostojič), U. Matič (65. Bukata) – Škutka

Trenčín: Volešák – Mondek (82. Malec), Godál, Kleščík, Mazáň – Baéz (89. Čentéš) – Mazan, I. Díaz, S. Štefánik, Holúbek – Depetris

Ján Kozák st. (tréner Košíc): „Súhlasím s kolegom, bolo to veľmi dobré stretnutie. Od Trenčína sme tento štýl očakávali, je vidieť, že výborne pracujú s mladými hráčmi. S loptou bol súper silnejší, často nás v strede poľa vyšachoval. Cez prestávku som chlapcom povedal, že Trenčania toto nemôžu vydržať, ešte pätnásť minút hrali svoju hru, no my sme sa presadili strelecky a zaslúžene sme zvíťazili.“

Adrián Guľa (tréner Trenčína): „Videli sme výborné stretnutie dvoch mužstiev, ktoré chceli hrať futbal. V druhom polčase sme pokračovali v našej technickej hre, avšak paradoxne po našej brutálnej šanci sme následne z rýchleho protiútoku inkasovali po nariadenom kope. V závere sme hrali vabank, z toho vyplynuli ďalšie dva góly v našej sieti. Je to pre nás kruté, ale chlapci musia dať hlavy hore. Gratulujem súperovmu trénerovi.“

I. polčas

Futbal

Po opatrnom začiatku boli aktívnejší hostia. Ich snaženie „zakončoval“ najmä Depetris a jeho volej z 19. min poriadne preveril pripraveného Tofiloského.

Volešáka na druhej strane vyskúšal ako prvý Sekulič až v 25. min.

Potom hra opäť stratila na atraktivite a o aký-taký vzruch sa postarali iba domáci centrami, s ktorými si však Volešák poradil.

II. polčas

Po prestávke začali lepšie Trenčania, ale neutvorili si šance. Postupne sa hra vyrovnala.

V 68. min sa do obrovskej príležitosti dostal Depetris, no mieril vedľa. Na druhej strane sa v 72. min ocitol na zemi Viazanko, Hracho síce trochu zaváhal, ale predsa ukázal na biely bod a Novák premenil pokutový kop – 1:0. Víťazstvo poistil dvoma gólmi Škutka, keď najprv využil Kuzmov rohový kop a v úplnom závere ideálnu prihrávku od Sekuliča.

Dukla Banská Bystrica – FC ViOn Zlaté Moravce 0:0

ŽK: 36. Považanec, 80. M. Matúš – 35. Obročník, 41. Orávik, 45. Žilák, rozhodovali: Straka – Súkeníková, Kubačka, 1820 divákov

Banská Bystrica: Boroš – M. Turňa, Poljovka, Gyömbér, Savič (60. M. Pančík) – Marek Hlinka – Brašeň, Považanec, T. Hučko – M. Matúš (85. Laksík), Slančík (57. Rejdovian)

Zlaté Moravce: M. Kuciak – Pavlenda, Bortel, Pavol Majerník, Chren – Obročník – Orávik (70. Bolinha), Škvarka (84. Pavlovič), Žilák – Hodek, Ľ. Bernáth (75. Candrák)

Norbert Hrnčár (tréner Banskej Bystrice): „Myslím si, že zápas bol o jednom góle. Kto by ho dal, stretnutie by dotiahol do víťazného konca. Možnosti boli na našej i súperovej strane. Zlaté Moravce nie sú súper, ktorého by sme ľahko prevalcovali. Vedeli sme, že nás nečaká ľahký zápas a dianie na ihrisku to aj potvrdilo. Remíza je spravodlivá a zaslúžená.“

Juraj Jarábek (tréner Zlatých Moraviec): „Po zlom začiatku do ligy sme išli do Banskej Bystrice s cieľom, že niečo uhráme. Pripravili sme sa na súpera, eliminovali sme jeho silné stránky, najmä štandardky má Dukla veľmi dobre zvládnuté a má výborných hlavičkárov. To sme v tomto zápase splnili, zlepšili sme organizáciu hry a čakali sme na dobrý brejk. Naše kontry nás neodmenili gólom, i keď sme v druhom polčase mali na možnosti. Banská Bystrica mala taktiež šance, takže si myslím, že je to zaslúžená remíza pre oba tímy.“

I. polčas

Futbal
Futbal

V úvodných minútach si miernu prevahu utvorili hostia, ale potom už mali viac z hry domáci hráči, ktorí v 11. min mohli otvoriť skóre po presnom centri Hučka na opačnú stranu, kde si loptu spracoval Brašeň, prešiel do šestnástky, ale mieril tesne vedľa.

Zaujímavá bola aj strela Hučka z hranice pokutového územia bez prípravy, ktorú Zlatomoravčania zblokovali. Výstrahu Dukly si zobrali Jarábkovi zverenci zrejme k srdcu a pohrozili v 15. min.

Po rohovom kope poslal loptu tesne vedľa Obročník a o minútu neskôr podobne ako Hučko strieľal Žilák s rovnakým výsledkom.

Domáci potom viac pritlačili súpera na vlastnej polovici, ale úspešná mohla byť až v 28. min individuálna akcia Považanca, ktorý sa kombinačnou technikou preštrikoval do pokutového územia, prihral Matúšovi, ale ten tiesnený v dobrej pozícii netrafil loptu.

Hostia mohli po polhodine hry využiť nedorozumenia v obrane Dukly, ale nedostali sa do koncovky.

II. polčas

Aj v úvode druhého polčasu mali prevahu futbalisti spod Urpína. V 64. min po Turňovej prihrávke z pravej strany mohol otvoriť skóre nepokrytý Brašeň, ktorý však prestrelil bránu ViOn-u.

Hostia následne kontrovali, Hodek šikovne prihral do päťky Bernáthovi, ale pri žrdi zasahoval nohou Hučko. Dobrú možnosť mal v 67. min Rejdovian, ale ani on nenašiel v pokutovom území recept na obranu a brankára Zlatých Moraviec.

Po ňom to skúšal individuálne aj Považanec. Na opačnej strane zaujala akcia z pravej strany Škvarka však neprekonal Boroša. V 83. min sa pokúsil zmeniť bezgólový stav striedajúci Candrák, dobre napriahol z asi dvadsiatich metrov, ale nemieril presne. Záverečné minúty boli na Štiavničkách hektické, oba tímy sa snažili streliť gól, najväčšiu šancu mal po rohovom kope Bortel, no hlavou poslal loptu vedľa pravej žrde.