G7 zavrela Rusku dvere, Putin musí splniť podmienky

Ruska vlajka
Foto: SITA/AP

LUBECK 16. apríla (WEBNOVINY) – Medzinárodné sankcie voči Rusku zostanú v platnosti, pokiaľ nebudú splnené všetky podmienky minskej dohody a Moskva nebude plne rešpektovať suverenitu Ukrajiny.

Zhodli sa na tom ministri zahraničia skupiny hospodársky najvyspelejších krajín sveta G7, ktorí sa v stredu stretli v nemeckom meste Lübeck. Zároveň rozhodli, že z rovnakých dôvodov zatiaľ neprijmú Rusko späť do svojich radov.

„Skupina G7 chce podčiarknuť spojitosť medzi úplnou implementáciou minských dohôd a medzinárodnými sankciami (voči Rusku),“ píše sa v záverečnom komuniké ministrov zahraničia Nemecka, USA, Kanady, Japonska, Británie, Francúzska a Talianska.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Obe strany konfliktu na Ukrajine vyzvali k dodržiavaniu prímeria a stiahnutiu všetkých ťažkých zbraní z vojnovej línie, pričom zároveň vyjadrili znepokojenie nad obnovenou eskaláciou násilia na východe Ukrajiny. Rusko by v tejto súvilosti malo podľa ministrov využiť svoj značný vplyv na proruských povstalcov.

Nemecký minister zahraničných vecí Frank-Walter Steinmeier zopakoval, že G7 zatiaľ neprijme Rusko späť, pričom „cesta k návratu do tejto skupiny opäť vedie len cez ukončenie konfliktu na východe Ukrajiny“. Predstavitelia krajín G7 rozhodli o ukončení spolupráce s Moskvou pred rokom v reakcii na anexiu polostrova Krym Ruskom.

Podľa Steinmeiera sú štáty zoskupenia v tomto postoji stále jednotné. Z jeho vyjadrení tak vyplýva, že ruský prezident Vladimir Putin sa nezúčastní na stretnutí lídrov krajín G7, ktoré sa tento rok uskutoční v júni v Bavorsku.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Frank-Walter SteinmeierVladimir Putin