Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
ARMÁDA: Výcvik aktívnych záloh
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Minister obrany SR Peter Gajdoš (vľavo) počas slávnostného nástupu aktívnych záloh v Ženijnom prápore Sereď. Výcvik vojakov zaradených do aktívnych záloh sa začal v pondelok 15. mája a potrvá do 26. mája 2017. V rámci neho budú cvičiť v priestoroch kasární, a aj na ženijnom cvičisku Váh, kde sa budú pripravovať na zásah v prípade povodní a iných kalamít, ku ktorým by mohli byť povolaní. Bratislava, 16. máj 2017. Foto: SITA/MO SR

Za nosenie vojenských uniforiem bude hroziť pokuta až 500 eur, Gajdoš chce zamedziť ich zneužívaniu

BRATISLAVA 9. januára (WebNoviny.sk) – Kabinet schválil na svojom stredajšom rokovaní návrh novely zákona o Ozbrojených silách Slovenskej republiky a zákon o vojenskej polícii, ktorý má zamedziť zneužívaniu vojenských uniforiem rôznymi polovojenskými, polomilitantnými skupinami s pochybnými záujmami a extrémnymi podtónmi.

Ako po rokovaní vlády priblížil minister obrany Peter Gajdoš, „zákon nie je namierený proti používaniu starých vzorov vojenských rovnošiat, maskáčov, čo sa týka poľovníkov alebo rybárov alebo iných expertov, ktorí majú podobné hobby“.

Výhradne pre vojakov

„Trváme na tom, že vojenská uniforma je určená výhradne pre príslušníkov ozbrojených síl. Je tam jednoznačný dizajn, ktorý je zaregistrovaný na Úrade priemyselného vlastníctva na ministerstve hospodárstva. Uniformu je povolené nosiť iba príslušníkom Ozbrojených síl SR, príslušníkom dobrovoľnej vojenskej prípravy aktívnych záloh, veteránmi druhej svetovej vojny a bývalými profesionálnymi vojakmi, ktorým to musí byť povolené ich bývalým veliteľom,“ priblížil Gajdoš.

Dodal, že po novom bude zakázané nosiť uniformu inej osobe ako vojakovi. „To bude platiť aj pre iný odev, ktorý bude označený štátnym znakom a ďalšími špecifickými znakmi, ktoré môžu byť zameniteľné s vojenskou rovnošatou. Bude platiť zákaz používania označenia Ozbrojených síl SR, vojenskú rovnošatu a osobnú identifikačnú kartu inej osobe ako vojakovi,“ uviedol s tým, že toto bude platiť pre odevy, písomný styk, názov domény webových stránok a na označenie motorových vozidiel.

Za uvedené priestupky bude možné udeliť pokutu až do výšky 500 eur podľa zákona o priestupkoch a toto právo bude mať vojenská polícia. Polícia môže konať na základe podnetov občanov alebo pri náhodnej kontrolnej činnosti.

Pozitívny vplyv na rozpočet

Vládou schválený návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky, zákonmi, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentami, ktorými je Slovenská republika viazaná a s právom Európskej únie.

Návrh zákona bude mať pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy, ktorý však vzhľadom na charakter príjmov nie je možné v súčasnosti kvantifikovať, nebude mať vplyv na podnikateľské prostredie, životné prostredie, na informatizáciu spoločnosti, na služby verejnej správy pre občana a nebude mať ani sociálny vplyv. Návrh zákona sa predkladá do ďalšieho legislatívneho procesu bez rozporov. Účinnosť zákona sa navrhuje na 1. mája 2019.

Odporúčané články

Bugár nepodporuje zavedenie povinnej vojenskej služby, návrh nie je premyslený Stíhačky F-16 poskytnú nielen ochranu vzdušného priestoru, Gajdoš hovorí o ďalších výhodách

Neprehliadnite

Muž s krvácaním do mozgu čakal na sanitku hodinu a pol, ale operačné stredisko vraj postupovalo správne Aktualizované: Muž sa na Václavskom námestí v Prahe polial horľavinou a následne podpálil (video + foto) Slovenská akadémia vied podporuje stanoviská univerzít v otázke Dankovej „rigorózky“ Vedenie Slovana Bratislava zareagovalo na informácie o údajnom predaji klubu Slovenské domácnosti sa musia pripraviť na zmeny vo vyúčtovaní spotreby plynu, posúvajú sa aj platby V Moskve zatkli modelku, ktorá údajne má informácie o prepojení Trumpa a Putina Video: Chára sa pobil a bol hviezdou zápasu NHL. Cehlárik asistoval a Černákova Tampa prehrala Štefan Harabin je ďalším oficiálnym kandidátom na prezidenta a chce vo voľbách zvíťaziť
string(284) ", , "

Témy

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Z kategórie Aktuálne správy

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.