Galina je tretím medveďom s obojkom v Tatrách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Medveď
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Somr

POPRAD 4. mája (WEBNOVINY) – Po Vysokých Tatrách sa pohybuje ďalší medveď s telemetrickým obojkom. V utorok sa do pasce v oblasti Smokovcov chytila asi sedemročná 110 kilogramov vážiaca medvedica Galina. Na medvedicu čakali ochranári takmer dva mesiace. Ide už o tretieho medveďa, ktorý sa pohybuje s telemetrickým obojkom na území Tatranského národného parku (TANAP). Malo by ísť o jedinca s pozmeneným správaním, ktorý sa pohybuje v blízkosti ľudských obydlí a vyberá kontajnery v oblasti Vysokých Tatier. Medvedicu sprevádzali dva dvojročné medvede – tzv. pestúni, v jej blízkosti bol aj medvedí samec.

Galina je už štvrtým medveďom v TANAP, ktorému nasadili telemetrický obojok. Prvý dali už v roku 2008 medveďovi Mišovi. Ten ho však po necelom roku stratil. „Zle sme odhadli jeho váhu a po prebudení zo zimného spánku mu obojok spadol,“ povedal pre SITA riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko. V minulom roku nasadili na jar obojok medvedici Zite a na jeseň medveďovi Vladimírovi. Údaje z obojkov od týchto jedincov poskytli ochranárom a lesníkom cenné informácie o správaní sa a pohybe medveďa. Obojok by mal vysielať údaje tri až štyri roky. Po vybití batérie sa sám odpojí. Pavol Majko nevylúčil, že v blízkej budúcnosti by mohli sprístupniť informácie z obojkov aj na svojej webovej stránke. Pôjde však o údaje s určitým časovým odstupom, nie online údaje.

Podľa Majka jedným zo základných výstupov monitoringu medveďov by mali byť údaje o domovskom okrsku medveďov. Už teraz majú ochranári zaujímavé informácie o ich pohybe. „Vladimír prešiel na jeseň za jeden mesiac počas zháňania potravy sedem poľovných revírov, Zita ich prešla šesť,“ povedal Majko. Takto sa môže podľa Majka stať, že jedného medveďa zarátajú poľovníci až sedemkrát, hoci ide stále o toho istého jedinca. Aby mohli byť výsledky z telemetrických údajov relevantné, ochranári potrebujú dať obojky minimálne piatim medveďom. Ideálne by bolo podľa Majka mať v Tatrách až desať jedincov s obojkami.

Na projekte sledovania medveďov telemetrickými obojkami spolupracujú Správa TANAP, Štátne lesy TANAP a spoločnosť Projekt Medveď. Pavol Majko však zdôrazňuje, že ich projekt nemá nič spoločné s bardejovskou firmou, ktorá získala 1,1 mil. eur na podobný projekt sledovania medveďov na Slovensku. „O takýchto peniazoch sa nám ani nesníva,“ povedal Majko.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať