Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Galko
Foto: SITA, AP

Galko chce ministrovi zakázať prijímať do polície zločincov

BRATISLAVA 9. novembra (WEBNOVINY) – Vypustiť zo zákona oprávnenie ministra vnútra prijímať do Policajného zboru osoby, ktoré boli v minulosti trestané, sú nespoľahlivé alebo duševne nespôsobilé, navrhujú v novele zákona o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru poslanci Ľubomír Galko (nezaradený) a Richard Vašečka (OĽaNO).

Opoziční zákonodarcovia tak chcú prinavrátiť dôveru v Policajný zbor ako inštitúcii, ktorej povinnosťou je zabezpečovanie verejného poriadku a boj proti kriminalite.

Hranica medzi políciou a podsvetím

Prijímať do služobného pomeru na plnenie úloh na úseku kriminálneho spravodajstva nielen osoby nespoľahlivé a duševne nespôsobilé , ale aj osoby s kriminálnou minulosťou, umožnila novela zákona o štátnej službe príslušníkov PZ prijatá 23. októbra 2007, vysvetlil Galko. „Pôsobením týchto osôb v Policajnom zbore sa celkom prirodzene stiera hranica medzi políciou a podsvetím a vznikajú pochybnosti, či v konkrétnom prípade ide o prienik polície do štruktúr organizovaného zločinu alebo naopak,“ argumentujú predkladatelia novely.

Opoziční poslanci nespochybňujú opodstatnenosť ministerskej výnimky, pokiaľ ide podmienku vzdelania, zdravotnej a telesnej spôsobilosti alebo trvalého pobytu na území SR a možnosť udelenia výnimky z týchto podmienok v zákone ponechávajú. „Avšak súčasný stav, kedy minister vnútra môže prijať do služobného pomeru osoby, ktoré nie sú bezúhonné, spoľahlivé, ba dokonca ani duševne spôsobilé na výkon činnosti policajta, považujú predkladatelia za neakceptovateľný. Získavanie informácií z kriminálneho prostredia možno dosiahnuť aj bez toho, aby pochybné osoby vstupovali do Policajného zboru; na získavanie informácií možno využiť tzv. osoby konajúce v prospech Policajného zboru,“ uzatvárajú Galko a Vašečka.

Mafiánske štruktúry

V centrále Smeru sa začala volebná noc
Foto: SITA/Diana Černáková

Podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka platí jediné pravidlo – na úspešný boj s organizovanými skupinami treba niekoho, kto je schopný sa do nich infiltrovať a v spolupráci s políciou ich tak vie rozkladať.

Je ťažké nájsť človeka, ktorý sa dokáže do mafiánskych štruktúr dostať a nemať pri tom záznam v registri trestov.

Kto takýto postup spochybňuje, stojí na strane mafie, vyhlásil minister. Kaliňák tiež dodal, že takéto osoby nie sú policajti, nemajú právo používať ich oprávnenia a nemajú k dispozícii nič, čím by mohli policajtov nahradiť.

Polícii sú k dispozícii ako legalizanti. Galko podľa Kaliňáka absolútne nerozumie a netuší, ako funguje polícia. Spolupráca s ľuďmi so záznamom je podľa jeho slov bežný štandard.

Kaliňák nedávno na brannobezpečnostnom výbore poslancom na podnet opozície vysvetľoval okolnosti prijatia šesťnásobného recidivistu a mafiána do radov polície. Jozef D. bol obžalovaný v kauze bytovej mafie a vo väzbe strávil viac ako tri roky. Tvrdil, že istý čas pôsobil ako policajný agent, sľub skladal do rúk ministra Kaliňáka za prvej vlády Roberta Fica a z korupcie obvinil vysokých policajných funkcionárov. Kaliňák odmietol povedať, či bol Jozef D. policajtom. Odvolával sa na utajované skutočnosti. Kaliňák označil za klamstvo tvrdenie, že Jozef D. skladal sľub do jeho rúk.

Odporúčané články

Aj strelec z Devínskej by mohol byť policajt, vyhlásil Galko Minister Kaliňák neprezradí, kde čakajú štát krvavé škrty

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X