Galko nazval návrh voľby policajného prezidenta nebezpečnou potemkinovskou dedinou

Ľubomír Galko
Podpredseda SaS Ľubomír Galko. Foto: archívne, SITA/Radoslav Maťaš.

BRATISLAVA 26. septembra (WebNoviny.sk) – Vládou navrhované pravidlá voľby policajného prezidenta ho majú „zabetónovať“ vo funkcii, aby mohol kryť zločiny strany Smer-SD a stal sa prakticky neodvolateľným.

Galko hovorí o škandále

Uvádza sa to vo vyhlásení opozičného poslanca a podpredsedu SaS Ľubomíra Galka. Ten ďalej konštatuje, že celý návrh je „jedna nebezpečná potemkinovská dedina“.

„Je škandál, aby na menovanie policajného prezidenta stačilo odporučenie nadpolovičnej väčšiny členov Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť a na odvolanie bol potrebný trojpätinový súhlas tohto výboru,“ povedal s tým, že uvedený počet na menovanie šéfa polície terajšia koalícia má, opozícia na jeho odvolanie zasa nie. „Pritom práve koalícia organizuje a kryje masívne rozkrádanie verejných financií na Slovensku,“ zdôraznil Galko.

SaS adresovala výzvu Mostu-Híd

Perličkou podľa neho je účasť nominanta prezidenta Policajného zboru vo výberovej komisii. „Je úplný nonsens a diletantizmus, že ak by sa rozhodol kandidovať súčasný prezident Policajného zboru, bude si môcť dať do komisie svojho človeka,“ skonštatoval opozičný poslanec.

Podľa Galka platí to isté aj o funkcii riaditeľa Sekcie kontroly a inšpekčnej služby, teda policajnej inšpekcie, kde podľa vládneho návrhu majú platiť rovnaké pravidlá ako pri voľbe policajného prezidenta.

„Presunúť túto funkciu pod vládu nestačí. Potrebujeme samostatný a nezávislý úrad, nie nový policajný útvar. Bez vlastných operatívcov či rozpočtu sa budú policajti naďalej vyšetrovať navzájom a nič sa nezmení,“ povedal Galko. Ako dodal, SaS z návrhom zákona nesúhlasí a vyzýva stranu Most-Híd aby rovnako nesúhlasila, pretože tento zákon neobsahuje ani minimum toho, čo oni sami presadili do Programového vyhlásenia vlády.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Denisa SakováĽubomír Galko
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRPZ Policajný zbor SRSaS Sloboda a Solidarita