Galko označil správanie prokurátora Kováčika k Špirkovi za „hanebné“ a žiada jeho odchod

Ľubomír Galko, SaS (Sloboda a Solidarita)
Poslanec Ľubomír Galko (SaS - Sloboda a Solidarita). Foto: archívne, SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 15. júna (WebNoviny.sk) – Podpredseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Ľubomír Galko je presvedčený, že pre obnovenie nádeje vo vieru a spravodlivosť u ľudí na Slovensku by mal špeciálny prokurátor Dušan Kováčik urýchlene uvoľniť miesto niekomu ďalšiemu.

Uviedol to v pléne NR SR Galko po tom, čo Kováčik predniesol správu o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry o poznatkoch úradu o stave zákonnosti za rok 2017.

„Razantnému, odvážnemu a poctivému človeku. Veľmi si želám, aby ste silu spraviť toto rozhodnutie v sebe čo najskôr našli. Už včera bolo totiž neskoro,“ vyhlásil Galko.

Vražda novinára Kuciaka

„Pán prokurátor, ani vražda dvoch mladých ľudí vami nezatriasla? Pripomínam vám, že investigatívny novinár Ján Kuciak bol zavraždený preto, lebo sa postavil korupcii, podvodom a bezpráviu. Verejnosť vás žiada, a som presvedčený, že dostatočne hlasno, aby ste odišli,“ povedal.

„Vo svojej správe píšete, že v roku 2017 bolo zapísaných do trestných registrov 560 vecí, čo predstavuje v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi podstatný nárast (rok 2016 – 321 vecí, rok 2015 – 343 vecí, rok 2014 – 401 vecí). Píšete, že tento stav možno pričítať efektívnejšej práci prokurátorov ako aj orgánov Policajného zboru,“ priblížil Galko.

Podľa Galka Kováčik tvrdí, že odhaľovanie a zisťovanie páchateľov korupčnej trestnej činnosti je vo výlučnej pôsobnosti Policajného zboru Slovenskej republiky. Poslanec parlamentu poukazuje na to, že špeciálny prokurátor sa v správe chváli odsúdením takých činov, ako napríklad prípad lekára, ktorý v štyroch prípadoch prevzal od pacientov úplatky v celkovej výške 550 eur.

Podozrenia na politikov Smeru-SD

„Vy ste, pán špeciálny prokurátor, svojho času definitívne zmarili vykonanie znaleckého posudku z nahrávky Peniaze vlastnou hlavou, aby sme mali všetci potvrdené to, o čom som ja osobne presvedčený, a síce, že hlas na onej megaškandalóznej nahrávke patrí naozaj obyvateľovi Bašternákovho bytu, Robertovi Ficovi,“ povedal.

Podľa Galka bolo „hanebné“, ako sa Kováčik správal voči prokurátorovi Vasiľovi Špirkovi, ktorý verejne vystúpil s podozreniami týkajúcimi sa smeráckych politikov a vrcholových funkcionárov Policajného zboru.

„Na záver ešte uvediem, aby som uviedol aspoň nejakú pozitívnu vec z vašej správy, že súhlasíme s vašim návrhom, týkajúcim sa efektívnejšieho boja proti korupčnej trestnej činnosti, kde navrhujete po dôkladnej právnej analýze zavedenie tzv. testu integrity,“ povedal Galko.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan KováčikJán KuciakĽubomír GalkoVasiľ Špirko
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a Solidarita