Galko: Špeciálny prokurátor vyhovuje pozadiu Smeru a SDKÚ

Kovacik prokuratura
Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je vo funkcii desať rokov a v novom konkurze je jediným uchádzačom. Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – Kandidatúru špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika podporujú podľa poslanca Národnej rady SR za SaS Ľubomíra Galka iba politické strany, ktorým vyhovuje jeho nečinnosť.

„Mnohých činovníkov zachránil pred trestným stíhaním a možno aj pred odsúdením. Je kľúčovou postavou pri udržiavaní nemravného systému privilégií a beztrestnosti pri živote,“ povedal vo štvrtok v parlamentnej rozprave k voľbe špeciálneho prokurátora na adresu Dušana Kováčika Galko.

Gorila aj financovanie Smeru

Terajší špeciálny prokurátor podľa jeho slov vyhovuje Smeru a SDKÚ a ľuďom, ktorí sú na tieto strany napojení. Galko pripomenul, že u Kováčika sa skončila kauza Gorila a aj kauza nelegálneho financovania Smeru-SD. Špeciálna prokuratúra pod vedením Kováčika zastavila aj vyšetrovanie kauzy financovania SDKÚ-DS.

Špeciálna prokuratúra podľa nezaradeného poslanca Daniela Lipšica nenaplnila očakávania, ktoré do nej boli pred desaťročím vkladané. Lipšic upozornil, že na Slovensku sa musí skončiť systém, keď si oligarchické skupiny vyberú talentovaného politika, financujú ho a po jeho nástupe do vlády si „svoj vklad“ vyberú v niekoľkonásobne vyššej miere na štátnych výberových konaniach.

Lucia Žitňanská by ocenila nový impulz

Špeciálna prokuratúra si podľa poslankyne Lucie Žitňanskej (Most-Híd) po desiatich rokoch pod vedením špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika zaslúži nový impulz a čerstvý vietor v podobe nového vedenia. „Pán Kováčik je vo funkcii desať rokov. Je dobré, ak sa po rokoch vymenia opraty a inštitúcia môže dostať nový impulz, každý sa po čase opotrebuje,“ povedala Žitňanská.

Exministerka spravodlivosti považuje za negatívne, že Kováčik sa do konkurzu na špeciálneho prokurátora prihlásil ako jediný uchádzač. „Nesvedčí to o zdravej klíme na špeciálnej prokuratúre. Za normálnych okolností by mal byť o také miesto záujem a mohli by sme vyberať z viacerých kandidátov,“ vysvetlila.

Súčasnému špeciálnemu prokurátorovi Dušanovi Kováčikovi sa funkčné obdobie končí v auguste. Vo funkcii je od mája 2004, opätovne ho parlament zvolil v septembri 2009. Teraz sa prihlásil do výberového konania po tretí raz, bol jediným uchádzačom. Tajné voľby sa uskutočnia dnes o 17:00.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dušan KováčikĽubomír Galko