Garanciou v oblasti ľudských práv je sám premiér Fico

|
Voľby v roku 2012|Ministerstvo vnútra SR SITA / Diana Černáková|vZdravotnictve.sk

BRATISLAVA 30. júla (WEBNOVINY) – Premiér Robert Fico chce rozptýliť obavy, že po neobsadení postu vicepremiéra pre menšiny a ľudské práva by v zastrešení tejto oblasti mohlo dôjsť k diskontinuite.

Snáď možno považovať za garanciu kontinuity v agende ľudských práv a jej povýšenia na vyššiu úroveň aj môj osobný vzťah k ľudským právam a fakt, že ochrana ľudských práv bola a zostala jednou z priorít nielen môjho niekdajšieho pôsobenia ako vládneho agenta pre konanie pred ESĽP, ale aj ako človeka, ktorý stál pri zrode Slovenského národného strediska pre ľudské práva a ako člena parlamentného zhromaždenia RE – výboru pre ľudské práva a právne záležitosti,“ vyhlásil premiér Robert Fico na dnešnom rokovaní Rady vlády pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť.

Rada vlády začína podľa neho novú kapitolu svojho fungovania – nebude len formálnym fórom, ale má sa podľa Fica stať aj tvorivou dielňou, kde sa vedie kritická diskusia a rodia nápady. Dnes ju prvý raz viedol vicepremiér a šéf diplomacie Miroslav Lajčák.

Ten sa dostal do čela rady na základe nového štatútu, ktorý vláda schválila pred mesiacom. Fico cítil, že prechod rady pod rezort zahraničných vecí vyvolal aj obavy, že by sa mohla ochrana ľudských práv na Slovensku oslabiť. Fico však hovorí, že ľudské práva majú prierezový charakter a ako celok sa nedajú podriadiť pod jeden rezort – rezort zahraničia je podľa neho v nadrezortnom postavení. MZV však najmä spolupracuje s medzinárodnými organizáciami pri dohliadaní nad záväzkami, ktoré máme v oblasti ochrany a podpory ľudských práv.

Fico
Foto: SITA/Tomáš Somr

Fico poznamenal, že v diskusiách o ľudských právach často teoretizujeme. „Hovoríme o ľudských právach, ktoré prakticky na Slovensku nie sú predmetom porušovania,“ dodal. Pripomenul, že najčastejšie porušovaným ľudským právom na Slovensku je právo na súdny proces v primeranej lehote – sťažností na súdne prieťahy, ktoré smerujú na ústavný súd alebo ESĽP, je podľa Fica 90 až 95 percent. Podľa Fica treba pozorne vnímať aj sociálnu situáciu ľudí.

Môžeme mať v ústave alebo ktoromkoľvek inom predpise zakotvené nádherné práva. Ale keď ľudia nemajú elementárnu sociálno-ekonomickú schopnosť tieto práva uplatňovať a realizovať, tak zostávajú len vo formálno-právnej polohe a nie sú to skutočné materiálne ľudské práva, ktoré by ľudia mali mať“.

Premiér konštatoval, že hoci máme dobrú právnu úpravu aj dobré inštitúcie, určite máme v praxi veľa nedostatkov v každodennom živote, pretože nežijeme v kráľovstve nebeskom.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav LajčákRobert Fico