Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Slovenský prezident Ivan Gašparovič sa počas minisummitu k Východnému partnerstvu EÚ v Prahe stretol so svojím gruzínskym partnerom prezidentom Giorgi Margvelašvilim. Foto: SITA/AP
24. apríla 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(5)

Gašparovič sa stretol s gruzínskym kolegom Margvelašvilim

BRATISLAVA 24. apríla (WEBNOVINY) – Slovenský prezident Ivan Gašparovič sa počas minisummitu k Východnému partnerstvu EÚ v Prahe stretol so svojím gruzínskym partnerom prezidentom Giorgi Margvelašvilim. Vyzdvihol, že v ostatných rokoch obchodná výmena zaznamenala niekoľkonásobný nárast.

Podľa neho “k tomu, aby obchodný obrat a hospodárska spolupráca rástli, treba zintenzívniť stretnutia najvyšších predstaviteľov našich krajín.” Obchodná výmena predstavuje v súčasnosti 27,2 milióna eur, informuje hovorca hlavy štátu Marek Trubač.

“Slovenská republika podporuje územnú celistvosť Gruzínska v jeho medzinárodne uznaných hraniciach a neuznáva suverenitu odtrhnutých republík Abcházska a Južného Osetska,” zdôraznil Ivan Gašparovič. Slovensko má podľa neho záujem, aby Gruzínsko bolo stabilnou, demokratickou a úspešnou krajinou.

Ivan Gašparovič
Slovenský prezident Ivan Gašparovič sa zúčastnil minisummitu k Východnému partnerstvu EÚ v Prahe.Foto: SITA/AP

Pripomenul, že podporujeme ambície Gruzínska postupne sa integrovať do európskych a euroatlantických politických, bezpečnostných a ekonomických štruktúr.

V oblasti hospodárstva a obchodu by Gruzínsko mohlo Slovensku otvoriť priestor na prístup do regiónu Ázie ako aj Kaspickej oblasti, uviedol gruzínsky prezident Margvelašvili. Slovensko by zas podľa slov Ivana Gašparoviča Gruzínsku mohlo ponúknuť svoje integračné skúsenosti a poznatky z procesu transformácie ekonomiky.

Prezident vyjadril presvedčenie, že Európa veľmi dobre pozná potrebu Východného partnerstva EÚ aj v kontexte udalostí na Ukrajine. “A preto vás chcem uistiť, že Slovensko bude Vaším ´agentom’,” povedal. “Čakáme veľký úžitok z tých zmien, ktoré sa za ostatné obdobie udiali v našej krajine,” povedal gruzínsky prezident Giorgi Margvelašvili. Podľa neho podpisom asociačnej dohody sa Gruzínsko chce priblížiť svojim európskym partnerom.

Únia musí uznať chyby pri projekte východného partnerstva

Európska únia si musí uznať aj chyby, ktoré urobila pri projekte Východného partnerstva EÚ.

“Európa si musí vyjasniť, čo vlastne chceme dosiahnuť na východe Európy a ako si predstavujeme jej budúcnosť v kontexte nového geopolitického vývoja v regióne,” uviedol v príhovore pred prezidentmi Česka, Poľska, Gruzínska, Arménska, Azerbajdžanu, Litvy, Moldavska a pred predstaviteľom EÚ, vlád Švédska a Ukrajiny. Agentúru SITA o tom informoval hovorca prezidenta SR Marek Trubač.

“Za svoju krajinu môžem potvrdiť, že sme nerobili málo, ale mohli sme urobiť aj viac. Ako krajina v priamom kontakte s východoeurópskymi susedmi sme sa usilovali poskytnúť pomoc, zdieľať naše skúsenosti a viesť s nimi otvorený dialóg, ale to na zásadnú zmenu nestačí,” povedal slovenský prezident v prvej panelovej rozprave účastníkov pražského summitu.

Ivan Gašparovič sa vyslovil za potrebu odpovedať na otázku, či “veľká Európa” chce skutočne niekedy medzi seba svojich východných susedov.

Odporúčané články

Gašparovič pôjde na rozlúčkovú návštevu do Poľska a Česka Gašparovič dostal od Kisku mail aj list, žiada o stretnutie

Témy

Diskusia

Zvedavec V poslednej dobe je pre Gašparoviča charakteristické, že s ľahkosťou robí polické kotrmelce, čo zrejmä súvisí s jeho vekom, na jednej strane urobí rozumné prehlásenie o nepotrebe prítomnosti NATO na území Slovenska a na druhej strane trčí z análu štátnika... na stretnutie s Kiskom čas nemá. Bude ťažké ho vyhnať z paláca. Gruzínec Lepšie by sme urobili keby sme u Gruzíncov neživili nádeje na znovuzískanie separatistických regiónov. Osetínci ani Abcházi do Gruzinska nechcu patriť. Lepšie je im to vysvetliť a skor tie národy medzi sebou zmieriť. No a k prezidentovi. Je to smutne... ČASOMIERA UŽ LEN. 55. DNÍ to sa neda citat co ten starec nataral ,nechapem kam na tie hovadinz chodi ,yebz to tam pocul
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Autolike.sk

DRAN.sk

Podnikam.sk

Byvanie je hra

Dámskajazda

Mňamky-recepty

najAPPKY.sk

NAJKY.sk

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...