Gašparovič stratil aj osobného priateľa

Gasparovic
Ivan Gašparovič Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 10. apríla (WEBNOVINY) – Prezident republiky Ivan Gašparovič nechce uveriť tomu, že jeho poľský kolega Lech Kaczyński už nie je medzi živými. Správa o tragédii poľskej hlavy štátu ho zastihla v prezidentskej kancelárii pri príprave pondelňajšieho vystúpenia na ministerstve zahraničných vecí. „Je to šokujúce, s pánom prezidentom sme boli osobní priatelia, aj naše manželky,“ zareagoval pred novinármi na nešťastie. Ako uviedol, v nasledujúcich mesiacoch sa mali dvakrát stretnúť, aj jeho manželka Silvia sa chystala v lete na pozvanie prvej dámy Marie do Poľska. „Už sa to nestane,“ podotkol. „Chcem vysloviť úprimnú sústrasť jeho rodine, rodinám ostatných obetí aj celému poľskému národu. Vyslovil som ju nielen ja, ale aj všetci predstavitelia vlády a parlamentu,“ vyhlásil.

Gašparovič sa s Kaczyńským nestretával iba oficiálne, ale ako povedal, často aj na slovensko-poľských hraniciach, či pred zasadaniami Visegrádskej štvorky alebo iných inštitúcií. Naposledy boli spolu na súťaži slovenských a poľských goralov, kde predvádzali lesné práce pri pílení stromov a ťažkých bremien. „Bolo to ozaj také ľudské a príjemné, kde sme spolu fandili, aj sme skúšali píliť drevo,“ zaspomínal Gašparovič.

Kaczyńského poznal ako otvoreného človeka, ktorý mal zásady a dokázal ich obhajovať. Pripustil, že v názoroch neboli vždy jednotní, ale pred významnými zasadnutiami si dokázali povedať aj svoje stanoviská, ktoré sa chystali obhajovať. Vzťahy s Poľskom hodnotí Gašparovič ako veľmi dobré. „Som rád, že spolu s poľským prezidentom a českým prezidentom sme dokázali vždy obhájiť pozíciu V4.“

Gašparovič, rovnako aj predstavitelia vlády a parlamentu sa chystajú podpísať aj kondolenčnú listinu, ktorá by mala byť vystavená na poľskom veľvyslanectve. Podľa hlavy štátu je momentálne ešte veľmi skoro hovoriť o tom, či sa zúčastní aj na pohrebe Kaczyńského. „Nevieme do akej miery poľská vláda a poľský parlament budú pripravovať poslednú rozlúčku s prezidentom. Samozrejme, keď nás pozvú, pôjdeme,“ uviedol. K nešťastiu bude zvolané aj rokovanie vlády, ktorá spolu s prezidentom rozhodne akou formou si uctí obete nešťastia poľského špeciálu.

Poľský prezident Lech Kaczyński a jeho manželka zahynuli v sobotu spolu s ďalšími desiatkami cestujúcich a posádkou, keď ich lietadlo havarovalo počas pristávania na západe Ruska, informovali úrady. Guvernér smolenského regiónu, kde sa tragédia odohrala, potvrdil, že haváriu nikto neprežil. Lietadlo nezvládlo pristávací manéver, zoťalo vrcholky stromov a rozbilo sa na časti, uviedol Sergej Antufiev pre televíziu Rossija 24. Ako dodal, „nešťastie nikto neprežil“. Poľské ministerstvo zahraničia potvrdilo, že prezident s manželkou boli na palube lietadla.

Podľa šéfa ruských vyšetrovateľov, prezidentským lietadlo typu Tupolev TU-154M letelo spolu 96 ľudí, z toho 88 členov delegácie. Stroj mal údajne najmenej 20 rokov. Kaczyński bol na ceste do ruského mesta Katyň, kde sa mal zúčastniť na spomienke pri príležitosti 70. výročia masakry tisícov dôstojníkov poľskej armády sovietskou NKVD. Ďalšími významnými poľskými predstaviteľmi na palube bol šéf generálneho štábu armády Franciszek Gagor, prezident národnej banky Slawomir Skrzypek šéf prezidentskej kancelárie Wladyslaw Stasiak, bývalý minister obrany a prezidentský kandidát Jerzy Szmajdzinski či zástupca ministra zahraničia Andrzej Kremer.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan GašparovičLech KaczynskiSlawomir Skrzypek