Gavorník riadil privatizáciu ružomberských papierní, dnes obhajuje záujmy bývalých zamestnancov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bývalí zamestnanci SCP Ružomberok žiadajú akcie
Protestujúci s transparentami, ktorí boli proti zhromaždeniu poškodených a zamestnancov ružomberských Severoslovenských celulózok a papierní (SCP) Ružomberok pred Úradom vlády SR. Bratislava, 16. november 2016. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 9. apríla (WEBNOVINY) – Zástupca poškodených občanov Štefan Gavorník, ktorý zastupuje záujmy bývalých zamestnancov SCP Ružomberok a šéfuje občianskemu združeniu Ružomberský papier, privatizáciu SCP v roku 1996 sám riadil a dokonca ju aj podpísal. Povedal to tento týždeň na hospodárskom výbore poslanec NR SR za Smer-SD Maroš Kondrót. „On mal dosledovať, aby podmienky zmlúv, ktoré boli na Fonde národného majetku popodpisované, aby boli splnené, aby štát skutočne dostal to, čo dostať mal. Vždy vieme, že najvyšší predstaviteľ inštitúcie má zodpovednosť,“ povedal.

Poukázal na to, že Gavorník bol šéfom občianskeho združenia ECO-PAPIER a v júli 2016 bol odvolaný. „Prestáva mať možnosť konať za toto združenia, na ktoré boli prevedené pohľadávky pracovníkov firmy. Po viac ako mesiaci vzniklo združenie Ružomberský papier, na ktorý boli neviem akým spôsobom prevedené pohľadávky z OZ ECO-PAPIER. A sú tu porobené rôzne dodatky zmlúv, kde je za ECO-PAPIER podpísaný Gavorník a pohľadávky sú prevádzané na Ružomberský papier. Dodatok je podpísaný dva roky predtým ako vznikol Ružomberský papier. Ako mohol niekto dva roky dopredu ako Ružomberský papier vznikol poznať IČO. Toto vzbudzuje veľkú pochybnosť. Myslím si, že išlo o nelegálnu činnosť,“ povedal s tým, že si počká na rozhodnutie súdu.

Štefan Gavorník po výbore povedal, že on nebol z funkcie odvolaný. „Ja som stále predseda ECO-PAPIERu aj Ružomberského papieru,“ povedal. Poslanec Igor Matovič na výbore zdôraznil, že hnutiu OĽaNO spolu so Štefanom Gavorníkom a advokátom Pavlom Korytárom ide o odškodnenie poškodených bývalých zamestnancov. „Nám v prvom rade ide o to, že máme pocit, že vládna strana Smer-SD, ako aj celá vládna koalícia, chráni jedného mečiarovského privatizéra, ktorý okradol 3948 ľudí. Strana Smer-SD akoby si zakrývala oči pred tým, že štát má podľa privatizačnej zmluvy jednoznačný a nespochybniteľný nárok na to, aby si sprivatizovaný majetok SCP zobral späť a odškodnil ľudí z reprivatizovaného majetku,“ povedal Matovič.

Právny zástupca občianskeho združenia Ružomberský papier Pavol Korytár, ktorý združuje poškodených bývalých zamestnancov SCP Ružomberok tvrdí, že MH Manažment by si mal v súdnom spore uplatniť určenie, že privatizačná zmluva bola zrušená. „Takýto právny názor nebol nikdy judikovaný, neexistuje k tomu právoplatné rozhodnutie. FNM nikdy nespochybňoval dodatok číslo dva (k zmluve o privatizácii SCP), ktorý my považujeme za absolútne neplatný úkon. Máme teda za to, že vo veci nie je právoplatne rozhodnuté. Máme tiež za to, že MH Manažment má tieto nároky ako správny hospodár uplatňovať,“ dodal Pavol Korytár.

Hovorkyňa SCP Ružomberok Petra Greksová pre Webnoviny.sk povedala, že firma kauzu berie ako politickú špekuláciu, do ktorej boli zatiahnutí Ružomberčania. „Sú navádzaní na to, aby podávali žaloby voči našej spoločnosti s vidinou nejakého odškodnenia. Ale  neexistuje žiadne rozhodnutie súdu, ktoré by potvrdilo nároky týchto ľudí na niečo, na čo ich navádzajú právnici,“ uviedla. „Je vidieť, kto organizuje celú tu aktivitu. A to je pán právnik (pozn. red. Korytár) a pán Gavorník, ktorý bol predseda predstavenstva Fondu národného majetku,“ uzavrela.

Po mimoriadnom rokovaní hospodárskeho výboru minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) vyhlásil, že sa bude snažiť, aby štát spor, v ktorom je na jednej lodi s SCP, neprehral. Rokovanie bolo  pokračovaním z utorka, kedy opozičný poslanec z SaS Jozef Rajtár povedal, že pri privatizácií SCP rezort hospodárstva nie celkom chránil záujmy štátu. „Podľa všetkého neboli dostatočne ochránené záujmy štátu, a to prostredníctvom MH SR a spoločnosti MH Manažment, ktorá jednak spravuje akcie štátnych firiem a je nástupníckou organizáciou Fondu národného majetku SR,“ povedal v utorok 4. apríla Rajtár.

Podľa neho v privatizácií boli poškodení aj zamestnanci, ktorí mali dostať odškodnenie. „Tí podľa privatizačnej zmluvy (z roku 1996) mali nárok na 15 % akcií spoločnosti Eco Invest, ktorá sa v súčasnosti volá Eco Investment,“ dodal Rajtár.

Žiga však vyhlásil, že nebola to žiadna vláda Roberta Fica, ktorá vyhlásila, „že zmluva medzi FNM SR a SCP Ružomberok alebo podnikateľom Milanom Fiľom je platná„. „O tom rozhodol FNM v roku 1996 a 2006. Potvrdenie toho dali súdy, v rokoch 2006 v Ružomberku a v roku 2010 v Žiline. Dokonca aj Najvyšší súd SR potvrdil tieto rozhodnutia,“ zdôraznil Žiga. „Ja musím konať zodpovedne a chrániť záujmy všetkých občanov tohto štátu. Je mi ľúto ľudí, ktorí boli možno podvedení a oklamaní pri privatizácii tohto podniku. Žiaľ, FNM SR v roku 2006, mesiac pred parlamentnými voľbami, rozhodol o tom, že ich nároky sú definitívne ukončené,“ dodal.

V túto chvíľu vystupujem za štát ako jedna zo strán sporu proti pánovi (Štefanovi) Gavorníkovi, ktorý žaluje štát o 107 miliónov eur„. „Nemôžem preto poskytovať právne informácie z analýz, hoci ma o to opoziční poslanci žiadajú. Musím konať zodpovedne a nemôžem poskytnúť tieto informácie protistrane,“ povedal minister. „Konštatujem preto, že na základe právoplatných rozhodnutí súdov budem konať a v tejto chvíli aj konám. Mám na stole spomínané rozhodnutie okresného a krajského súdu, ktorými bola potvrdená platnosť (privatizačných) zmlúv. V prípade živých sporov budem chrániť štát, ktorý je žalovaný, spolu s pánom Milanom Fiľom a SCP Mondi, na vydanie 107 miliónov eur. Budem sa snažiť dosiahnuť pre štát, aby neprehral,“ dodal Žiga.

 

Katarína Zaťková

 

 

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičJozef RajtárPeter Žiga