Gazprom a Naftogaz urovnali plynárenský spor

Plynovod plyn
Ilustračná snímka FreeDigitalPhotos.net

MOSKVA 30. novembra (WEBNOVINY) – Ruský energetický gigant Gazprom a ukrajinská štátna firma Naftogaz oznámili v pondelok urovnanie sporu, ktorý hrozil prerušením dodávok plynu do Európy.

V zmysle dohody Naftogaz vráti 12,1 mld. kubických metrov plynu spoločnosti RosUkrEnergo (RUE), ktorú vlastní Gazprom a ukrajinský podnikateľ Dmytro Firtaš. RosUkrEnergo zase splatí Nafotgazu dlh 1,7 mld. USD a vyrovná aj svoje záväzky s Gazpromom, ktorému dlhuje 810 mil. USD.

Arbitrážny súd vo Švédsku v júni rozhodol, že Naftogaz musí vrátiť RosUkrEnergo 12,1 mld. kubických metrov plynu, ktoré majú v dnešných cenách hodnotu 2,8 mld. USD. Rozhodnutie arbitrážneho súdu potvrdil minulý týždeň ukrajinský najvyšší súd.

Ruský energetický gigant Gazprom, ktorý má monopol na export zemného plynu, a ukrajinská štátna energetická firma Naftogaz stáli v centre sporu, ktorý v januári minulého roka na zhruba dva týždne zastavil tranzit ruského plynu cez Ukrajinu do európskych krajín. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre Európsku úniu. Až 80 percent ruského plynu sa do Európy dostáva cez Ukrajinu.

(1 EUR = 1,3146 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie GazpromNaftogaz