Gazprom kľučkuje, urobí zmeny v kontraktoch pre Európu

Gazprom ropovod plyn
Foto: SITA/AP

MOSKVA 17. marca (WEBNOVINY) – Ruský plynárenský gigant Gazprom zvažuje úpravy v kontraktoch s cieľom udržať si európskych zákazníkov v prípade, že Západ pre obsadenie Krymu uvalí na Rusko sankcie. Informoval o tom v pondelok ruský denník Vedomosti.

Viac o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Zmena by sa mohla týkať ustanovenia, podľa ktorého musia zákazníci platiť za zmluvne dohodnuté dodávky plynu aj v prípade, ak ich v skutočnosti neodoberú, uviedol denník bez bližších informácií. Gazprom medializované informácie nekomentoval. Analytici však považujú za nepravdepodobné, že by prípadné sankcie spôsobili Gazpromu vážne straty.

Klesajúca európska produkcia v kombinácii s dodávkami skvapalneného plynu (LNG), ktoré absorbuje ázijsko-tichomorský trh… spôsobujú, že Európa nemá veľký priestor na obmedzenie nákupov z Ruska. To znamená, že Gazprom sa s najväčšou pravdepodobnosťou nemusí obávať dopadov ekonomických sankcií zo strany EÚ,“ uviedla vo vyhlásení spoločnosť Alfa bank.

Európska únia a Spojené štáty americké hrozia Rusku sankciami po referende, ktoré počas víkendu rozhodlo o pričlenení ukrajinského regiónu Krym k Ruskej federácii. Západ považuje hlasovanie za protiprávne.

Gazprom, ktorý pokrýva v EÚ takmer tretinu spotreby zemného plynu, už súhlasil so znížením cien pre niektorých kľúčových európskych zákazníkov, akým je napríklad nemecká spoločnosť E.ON.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Gazprom