Gazprom naďalej odmieta obnoviť dodávky plynu na Ukrajinu

Ruský Gazpro
Ruský dovozca plynu Gazprom. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 27. marca (WebNoviny.sk) – Ruská plynárenská spoločnosť Gazprom na stretnutí s predstaviteľmi ukrajinskej energetickej firmy Naftogaz dala najavo, že odmieta obnoviť dodávky na Ukrajinu, ako to v decembri prikázal Arbitrážny inštitút Štokholmskej obchodnej komory.

Okrem toho Gazprom odmietol potvrdiť, či uhradí 2,6 mld. USD, ako to arbitrážny súd prikázal vo februárovom rozhodnutí v spore o prepravu plynu. Uviedla to spoločnosť Naftogaz v tlačovej správe, ktorú v utorok poskytla agentúre SITA.

Gazprom na stretnutí so zástupcami Naftogazu navrhol zmluvy zmeniť alebo ich zrušiť s cieľom anulovať rozhodnutia arbitrážneho súdu, konštatuje sa v tlačovej správe. Naftogaz s návrhmi Gazpromu nesúhlasí. „Odmietanie Gazpromu uznať platné arbitrážne rozhodnutia medzinárodne rešpektovaného arbitrážneho inštitútu vážne spochybňuje dôveryhodnosť Gazpromu ako partnera pre európske plynárenské odvetvie,“ vyhlásil obchodný riaditeľ Naftogazu Jurij Vitrenko. Gazprom a Naftogaz sa dohodli, že sa stretnú na ďalších rokovaniach v apríli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie GazpromNaftogaz