Aktualizované: Vlček a Tarr postúpili do A-finále v K2, Gelle a Botek na MS v rýchlostnej kanoistike šiesty

Peter Gelle
Slovenský reprezentant v rýchlostnej kanoistike Peter Gelle.
  • aktualizované 24. augusta, 21:10

MONTEMOR-O-VELHO 24. augusta (WebNoviny.sk) – Slovenský dvojkajak Peter Gelle, Adam Botek skončil na 6. mieste v disciplíne K2 1000 m na 44. majstrovstvách sveta v rýchlostnej kanoistike v portugalskom Montemor-o-Velho.

Gelle a Botek nenadviazali na úspech spred roka z českých Račíc, kde boli v tejto olympijskej disciplíne strieborní a vybojovali vtedy pre slovenskú výpravu jediný cenný kov. Zlato na MS 2018 získali nemeckí favoriti Max Hoff a Marcus Gross. Slováci za nimi zaostali o 5,046 s. Strieborní boli Španieli Francisco Cubelos a Iňigo Peňa, bronz si vybojovali Srbi Marko Tomičevič a Milenko Zorič.

Slovenský dvojkajak začal vo finále tradične pomalšie a na medzičase na 500 mj bol na siedmom až ôsmom mieste, prekvapujúco viedli Dáni. Gelle a Botek sa postupne posúvali dopredu, ale stačilo to len na konečné 6. miesto. Ich výkon zrejme ovplyvnil aj vietor, keďže lode v šiestej až deviatej dráhe výraznejšie zaostali za ostatnými. Skúsený dvojnásobný olympionik Gelle si nedal darček k štvrtkovým 34. narodeninám.

Trochu oddychu neuškodí

„Myslím si, že nie je dôvod na sklamanie, keď ste v prvej šestke na svete. Toto bola naša najlepšia jazda, cítili sme sa dobre v rozjazde i semifinále, všetko išlo ako malo, žiaľ, prekazil nám to vietor. Niektorí si vedeli vykalkulovať, do akej dráhy sa dostanú. My sme šli na istotu, vyhrali sme semifinále, navyše nebola záruka, že bude fúkať bočný vietor. Ak by sme štartovali v prvých troch dráhach, podľa mňa by sme brali medailu. Pre nás je dobrá správa, že aj v takýchto podmienkach sme vedeli skončiť šiesti, napriek tomu, že iné dráhy boli zvýhodnené. Je to pre nás motivácia, treba si oddýchnuť a potom začať prípravu na budúcu sezónu, v ktorej už pôjde o olympiádu,“ povedal pre canoe.sk Adam Botek.

Preteky v krutých podmienkach

„Tiež to neberiem ako veľké sklamanie, lebo sme predviedli veľmi dobré výkony. Trocha nás môže mrzieť, že sme nepredbehli Dánov, ktorí už nevládali a ´položili´ to. Predviedli sme jednu z najlepších jázd, akú dokážeme. Šli sme na šampionáte dobre, tlačili sme to, všetko vychádzalo, v týchto podmienkach som však rád, že sme to vytiahli na šieste miesto. Bolo to kruté, ale preteky sme zvládli dobre. Bohužiaľ, výsledok to až tak neodzrkadľuje. Prvé tri-štyri dráhy boli zvýhodnené, to bol ako iný svet, klobúk dolu pred Srbmi v piatej, že to tak dobre zvládli a skončili bronzoví. Sme radi, že i v takýchto zmenených, ťažkých podmienkach, by sme dokázali spraviť olympijskú kvalifikáciu a splniť kvótu,“ zhodnotil vystúpenie na svetovom šampionáte Peter Gelle.

Miestenku v A-finále si v piatok zo slovenskej výpravy vyjazdila aj kanoistka Lucia Valová v C1 na 500 m. Iba 16-ročná Valová sa vo svojom premiérovom finále na seniorskej úrovni už vyššie neposunula a obsadila 9. miesto. Majsterkou sveta sa stala Ruska Ksenia Kuračová. Podvečer si kajakárka Ivana Mládková rovnako vybojovala postup do boja o medaily v disciplíne K1 500 m. V druhom semifinále obsadila tretiu priečku a predstaví sa v A-finále v sobotu od 13.03 h SELČ.

Bez optimálneho výkonu

„Som rada, že som mohla absolvovať toto finále, moje prvé na MS v seniorskej kategórii. Vydýchla som si po ňom a už sa sústreďujem na C2. Bronz z juniorských MS je mojím doteraz najväčším úspechom kariéry, deviatu priečku na seniorských by som radila približne na úroveň zlata z juniorských ME. Odvtedy však moja výkonnosť stúpla, so semifinále som maximálna spokojná, s finále však už nie, pretože podmienky mi nedovolili podať optimálny výkon. Avšak už samotná účasť vo finále je super, určite ma to povzbudilo do ďalšej práce z pohľadu, že sa dokážem porovnávať s najlepšími aj spomedzi starších kolegýň,“ uviedla Lucia Valová na webe canoe.sk. Mladučká Slovenka sa neskôr predstavila v rozjazde v C2 na 500 m spoločne s Gabrielou Ladičovou a po siedmej priečke sa posunuli do semifinále.

Podvečer si kajakárka Ivana Mládková vybojovala postup do boja o medaily v disciplíne K1 500 m. V druhom semifinále obsadila tretiu priečku a predstaví sa v A-finále v sobotu od 13.03 h SELČ.

Kanoista Matej Rusnák má za sebou B-finále na 500 m trati. Skončil tretí, čiže celkovo dvanásty. Majstrom sveta sa stal Brazílčan Isaquias Dos Santos, ktorý zdolal nemeckú legendu Sebastiana Brendela aj Čecha Martina Fuksu, ktorý utrpel v piatych pretekoch vôbec prvú tohtoročnú prehru a musel sa uspokojiť s bronzom. V samom závere piatkového programu sa zaskvel skúsený dvojkajak Erik Vlček, Juraj Tarr triumfom v rozjazde na 500 m a priamym postupom do nedeľňajšieho finále (13.39 h SELČ). Francúzov Cyrilla Carreho a Francisa Mougeta na druhom mieste majstri sveta spred štyroch rokov zdolali o 1,363 s.

44. majstrovstvá sveta v rýchlostnej kanoistike

• Finálové výsledky – piatok:

MUŽI

C1 500 m: 1. Isaquias Dos Santos (Braz.) 1:49,203, 2. Sebastian Brendel (Nem.) 1:49,496, 3. Martin Fuksa (ČR) 1:50,143.
B-finále: 1. (10.) Carlo Tacchini (Tal.) 1:52,676,… 3. (12.) Matej Rusnák (SR) 1:54,053
C2 200 m: 1. Gleb Saladucha, Denis Machlov (Biel.) 37,646, 2. Arsen Slowinski, Michal Lubniewski (Poľ.) 37,816, 3. Alexander Kovalenko, Ivan Štyl (Rus.) 37,993
C2 1000 m: 1. Yul Oeltze, Peter Krezschmer (Nem.) 3:38,207, 2. Serguey Madrigal, Fernando Enrique (Kuba) 3:39,462, 3. Kiril Šamšurin, Iľja Pervuchin (Rus.) 3:40,647
K1 500 m: 1. Josef Dostál (ČR) 1:37,905, 2. Tom Liebscher (Nem.) 1:38,912, 3. Bence Nádas (Maď.) 1:39,516
K2 1000 m: 1. Max Hoff, Marcus Gross (Nem.) 3:15,797 min, 2. Francisco Cubelos, Iňigo Peňa (Šp.) 3:16,617, 3. Marko Tomičevič, Milenko Zorič (Srb.) 3:17,407,… 6. Peter Gelle, Adam Botek (SR) 3:20,843

III. rozjazd – K2 500 m: 1. Erik Vlček, Juraj Tarr (SR) 1:30,997 – priamy postup do A-finále, 2. Cyrille Carre, Francis Mouget (Fr.) 1:32,360

ŽENY

K1 1000 m: 1. Dóra Bodonyiová (Maď.) 4:02,892, 2. Lizzie Broughtonová (V. Brit.) 4:03,927, 3. Bridgitte Hartleyová (JAR) 4:04,017
C1 500 m: 1. Ksenia Kuračová (Rus.) 2:10,991, 2. Alena Nazdrovová (Biel.) 2:11,631, 3. Katie Vincentová (Kan.) 2:12,148,… 9. Lucia Valová (SR) 2:30,206

II. semifinále – K1 500 m: 1. Anna Pulawská (Poľ.) 1:51,859,… 3. Ivana Mládková (SR) 1:53,366 – postúpila do A-finále
I. rozjazd – C2 500 m: 7. Lucia Valová, Gabriela Ladičová (SR) 2:17,10 – postup do semifinále

Viac k osobe Adam BotekErik VlčekIvana MládkováJuraj TarrMatej RusnákPeter Gelle