General Electric zaplatí desiatky miliónov eur, podľa Bruselu zavádzal pri akvizícii firmy LM Wind

General Electric
Budova spoločnosti General Electric. Foto: ilustračné, SITA/AP

BRATISLAVA 8. apríla (WebNoviny.sk) – Európska komisia (EK) vymerala americkej firme General Electric (GE) pokutu 52 mil. eur za poskytnutie zavádzajúcich informácií pred akvizíciou dánskej energetickej spoločnosti LM Wind. Komisia o tom informovala v pondelok.

GE v januári 2017 oboznámila komisiu s plánom prevziať firmu LM Wind. Vo vyhlásení pre európske regulačné úrady uviedla, že v segmente veterných elektrární inštalovaných mimo pevniny má k dispozícii turbíny s výkonom 6 megawattov a túto kapacitu nemieni navyšovať.

Komisia však prostredníctvom tretej strany zistila, že GE v rovnakom čase potenciálnym zákazníkom ponúkala ďalšie turbíny pre offshore elektrárne s výkonom 12 megawattov. GE následne vo februári predložila upravenú žiadosť, ktorá obsahovala kompletné informácie o jej budúcich projektoch.

Navrhovanú akvizíciu komisia schválila 20. marca 2017, voči GE však 6. júla otvorila konanie pre porušenie pravidiel EÚ v oblasti fúzií. Komisia zároveň v pondelok uviedla, že rozhodnutie o vymeraní pokuty nemá dopad na už schválenú akvizíciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia