Generálna prokuratúra našla deväť pochybení prokurátorov v spisoch zavraždeného novinára Kuciaka

Ján Kuciak, Martina Kušnírová
Fotografia zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej pri sviečkach na ich pamiatku. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

BRATISLAVA 9. mája (WebNoviny.sk) – V 56 preskúmaných spisoch, ktoré sa týkali káuz identifikovaných zavraždeným novinárom Jánom Kuciakom, identifikovala Generálna prokuratúra (GP) deväť pochybení prokurátorov. Povedal to v stredu na brífingu generálny prokurátor Jaromír Čižnár s tým, že v jednom prípade ide o chybu procesnú a v ôsmich prípadoch o chyby skutkové.

„Buď tie veci boli odmietnuté predčasne, alebo nezákonne, alebo z dôvodov, ktoré nepoznám ani ja,“ povedal Čižnár. Podľa Generálneho prokurátora to predstavuje pochybenia v skoro 17 percentách prípadov, čo je podľa neho „až moc“. „Moc sa nemáme čím chváliť,“ povedal.

Prokurátor sa vzdal funkcie

Podľa neho sa už záležitosti prejednávali s obvodnými a krajskými prokurátormi, čo vyústilo do toho, že v jednom prípade sa vedúci prokurátor vzdal funkcie a v ďalšom prípade bol podaný návrh na jeho odvolanie.

Podľa námestníka generálneho prokurátora pre trestný úsek Petra Šufliarskeho na základe lustrácie GP vylustrovala 17 subjektov. „Pri preskúmaní sme sa zamerali aj na využívanie alebo aplikáciu inštitútu účinnej ľútosti, tá bola zistená v piatich trestných veciach,“ uviedol.

Takýchto prípadov podľa Šufliarskeho zistili päť, pričom v štyroch prípadoch bolo rozhodnuté v súlade so zákonom. V dvoch z týchto prípadov bol podozrivý Diego R. a v jednom Antonino V.

Motívom útoku bol Kuciak

V jednom prípade, kde GP zistila nedostatky, bol podozrivý Diego R. „V tejto trestnej veci bude vydaný pokyn na zrušenie odkladacieho uznesenia a vydaný pokyn na doplnenie dokazovania a opätovné vydanie zákonného rozhodnutia,“ povedal.

Pokiaľ ide o samotnú vraždu novinára Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej, podľa Čižnára sa ustálilo takmer s istotou, že „motívom útoku bol výlučne on a nie jeho partnerka“. „Je tam posun, a dosť pozitívny posun,“ povedal v súvislosti s vyšetrovaním. Ako dodal, vyšetrovacie verzie sa v tomto prípade podstatne zúžili.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KuciakJaromír Čižnár
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRPZ Policajný zbor SR